Polaków razi mówienie katolikom jak głosować

Polaków razi mówienie katolikom jak głosować
(fot. shutterstock.com)
PAP / ptt

Większości Polaków nie rażą krzyże w budynkach publicznych, religijny wymiar przysięgi wojskowej, ani religia w szkołach; razi ich jednak mówienie katolikom, jak głosować i opiniowanie przez Kościół uchwał sejmowych - wynika z sondażu CBOS.

W najnowszym sondażu CBOS dotyczącym stosunków państwo-Kościół respondenci byli proszeni o wskazanie sytuacji, które ich rażą. 88 proc. osób nie raził krzyż w miejscach publicznych, 83 proc. - religijny wymiar przysięgi wojskowej, 82 proc. - religia w szkole.

81 proc. badanych nie raził udział księży lub biskupów w obrzędach i uroczystościach państwowych, a 78 proc. - święcenie przez księży miejsc i budynków użyteczności publicznej. 75 proc. respondentów nie rażą księża występujący w publicznej TVP.

Jeśli chodzi o wypowiadanie się Kościoła na tematy moralne i obyczajowe, to większości badanych osób (60 proc.) ono nie raziło. Czuje się nim urażonych 33 proc. osób - głównie są to respondenci w wieku 45-64 lata, mieszkańcy małych miast, raczej niepraktykujących i identyfikujący z lewicą.

DEON.PL POLECA

55 proc. Polaków nie podoba się opiniowanie przez Kościół uchwał sejmowych, 84 proc. za rażące uznaje mówienie przez księży, jak katolicy powinni głosować.

Praktykujących religijnie kilka razy w tygodniu nie razi zajmowanie przez Kościół stanowiska wobec ustaw (71 proc.), ale już księża mówiący ludziom, jak głosować - tak (57 proc.). Spośród osób praktykujących raz w tygodniu nie akceptuje takich sytuacji odpowiednio: 45 proc. i 82 proc. Także respondenci identyfikujący się z prawicą przeważnie nie godzą się na takie sytuacje (odpowiednio: 47 proc. i 82 proc.).

Postawy wobec obecności religii i Kościoła w przestrzeni publicznej różnicują cechy społeczno-demograficzne. Respondenci najmłodsi (18-24 lata) i najstarsi (65 lat i więcej), mniej wykształceni, mieszkańcy wsi - są nastawieni do tego nieco przychylniej, a badani w wieku 45-64 lata, bardziej wykształceni i zamożni - mniej przychylnie.

Wyraziste są różnice nastawienia w zależności od światopoglądu, przekonań politycznych i preferencji partyjnych.

Osoby głęboko wierzące i wierzące, regularnie uczestniczące w praktykach religijnych, o prawicowych przekonaniach politycznych oraz deklarujące chęć głosowania w ewentualnych wyborach parlamentarnych na PiS (wraz z Polską Razem Jarosława Gowina, Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry i Prawicą Rzeczypospolitej) i PSL są nastawione do obecności religii i Kościoła w życiu publicznym przychylnie.

Osoby niewierzące, niepraktykujące, o przekonaniach lewicowych oraz deklarujące głosowanie na Twój Ruch i SLD - nieprzychylnie.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo w dniach 5-11 marca 2015 roku na liczącej 1062 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polaków razi mówienie katolikom jak głosować
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.