"Rz": System nauczania religii trzeba przewietrzyć

(fot. Caitlyn Willows / Foter / CC BY)

Były minister edukacji broni decyzji o wprowadzeniu religii do szkół. Należy jednak nadzorować pracę katechetów - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Henryk Samsonowicz.

 

Jak wskazuje prof. Samsonowicz, który 25 lat temu wprowadził lekcje religii do szkół, zawsze traktował to jako zadośćuczynienie dla Kościoła za jego postawę u schyłku PRL i gdyby miał jeszcze raz podjąć tę decyzję, zrobiłby to samo.

 

Według b. ministra ciągłe kontrowersje wokół religii w szkołach to efekt przede wszystkim niestworzenia uczniom alternatywy dla tych zajęć.

 

Wiele do życzenia pozostawia także jakość pracy katechetów; brakuje im przygotowania pedagogicznego - mówi prof. Samsonowicz.

 

Nie do przyjęcia jest też fakt, że praca katechetów jest poza kontrolą MEN i kuratoriów, które powinny mieć narzędzia do oceny ich pracy, przede wszystkim - umiejętności prowadzenia zajęć z dziećmi - podkreśla.

 

Zdaniem profesora po 25 latach system nauczania religii należy przewietrzyć i zmodernizować, a powinno się tym zająć MEN.

 

Warto też rozpocząć dyskusję o zmianach w programie nauczania, bo nie przystaje on już do ambicji, potrzeb, zainteresowań współczesnej młodzieży - uważa prof. Samsonowicz.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.3

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Olo 14:33:39 | 2015-04-02
Czy MEN, który zmodernizuje nauczanie religii będzie się opierał na wytycznych UE i program będzie konsultował np. z Kampanią przeciw Homofobii.
Profesor a bredzi. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Johny 12:28:21 | 2015-04-02
Katecheci powinni podnosić swoje kwealifikacje. To prawda. Ale przecież katecheci konczą wyższe studia i mają odpwiednie przygotowanie pedagogiczne. Nie wiem o co temu panu chodzi. Owszem, może się zdarzyć, że ktoś uczy religii (w szkole nie ma bowiem pełnej katechezy) i się do tego nie nadaje.

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~MAris 11:31:39 | 2015-04-02
Ja bym osobiście przewietrzył kuratorium oświaty, ministerstwo edukacji ... za to jak psują system edukacji w Polsce... co wy na to?

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~siostra 10:48:41 | 2015-04-02
Szczerze mówiąc mam już dość dyskusji o religii w szkole i przygotowaniu katechetów ( lub raczej nieprzygotowaniu do tej pracy). Uczę 15 lat. Ukończyłam 6 letnie studia magisterskie, roczny kurs pedagogiczny i studia podyplomowe. W szkole mam takie same obowiązki jak wszyscy nauczyciele, a może nawet więcej ( najwięcej dyżurów, najczęściej jestem w komisji egzaminacyjnej na maturach)itd. A jeśli chodzi o prawa to raczej mam ich mniej.Nie mam szans np.na nagrodę dyrektora, bo podobno mam mi ją dać ks. proboszcz, a nie dyrektor szkoły. Pani dyrektor hospituje moje lekcje, jestem na wszystkich radach pedagogicznych w szkole i pracuję w zespole przedmiotowym itd.Można długo wyliczać.Zdaję sobie jednak sprawę, że w podejściu do religii będzie jeszcze gorzej. Ale te ataki to dowód, że religia jest potrzebna i ważna.

Oceń 6 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~czersnik 09:14:20 | 2015-04-02
Ci którzy nam Polakom przywrócili naukę religii do szkół zrobili to ze strachu przed Polakami,gdy sypał się komunizm i dali nam i sobie taki wentyl bezpieczeństwa,żebyśmy w żądaniach wolności narodowej i społecznej nie poszli za daleko. Podobnie rozdawali nam zupy na ulicach gdy wcześniej polikwidowali nam zakłady pracy i Polaków wygnali na masowe bezrobocie (za to nawet jeden z tych ,,dobroczyńców'' dostał Order Orła Białego i okrzyknięto go bohaterem). Teraz po latach,kiedy daliśmy się im na nowo zniewolić ekonomicznie i medialnie,czują się na tyle pewnie,że wszystko co nam raczyli dać - zabierają,dalej niszczą a nas ogłupiają i deprawują moralnie.

Oceń 3 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~nauczyciel 09:03:49 | 2015-04-02
Nasuwa sie pytanie jak katecheci nie maja przygotowania ? w ktorej szkole katecheta uczy bez ukończenia studiów wyższych. A co nauczyciele katecheci nie są kontrolowani jak wszyscy. Te same obowiązki, hospitacje , nadzór pedagogiczny itd. Skończmy z tym ciągłym żalem o lekcje religii w szkole.

Oceń 7 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~rolinf 09:01:47 | 2015-04-02
Ten pan chciałby pewnie żeby katecheci uczyli religii zgodnie z Talmudem,jeśli zarzuca im brak przygotowania do zawodu. Przypomnieć należy temu Panu i jego kolesiom z Ujmy Wolności i PO,że jesteśmy krajem katolickim od ponad 1000 lat,mamy więc własne tradycje w nauczaniu i wychowaniu,jesteśmy krajem,który wydał wielu świętych w tym i męczenników za Chrystusa oraz Świętego Papieża oraz że na przestrzeni wieków naszej historii obroniliśmy Europę przed nawałą islamu i komunizmu.

Oceń 7 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook