Władze UJ odwołały spotkanie z ambasadorem Rosji

(fot. Jacek P. / Foter / CC BY-NC-ND)

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zdecydowały o odwołaniu planowanego na wtorek spotkania z ambasadorem Rosji Siergiejem Andriejewem. Decyzję podjęto "w związku z narastającą atmosferą mogącą naruszyć właściwy dla uniwersytetu charakter spotkania".

 

Jak przypomniał w piątek rzecznik UJ Adrian Orchalik, spotkanie z dyplomatą Federacji Rosyjskiej miało się odbyć w ramach serii spotkań z ambasadorami prowadzonej od trzech lat i organizowanej przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Spotkania te mają na celu umożliwienie studentom uczestniczenia w otwartej debacie z przedstawicielami państw obcych i polskimi dyplomatami.

 

- Spotkania te z założenia mają być wymianą poglądów, nie wiecem politycznym, co nie mieściłoby się w formule tych spotkań, godziłoby w powagę Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w obecnej sytuacji groziło także naruszeniem porządku publicznego - zaznaczył rzecznik.

 

Zamiar przeprowadzenia spotkania z ambasadorem Andriejewem w murach krakowskiej uczelni spotkał się z falą krytyki. Na portalach społecznościowych organizowały się grupy, które zamierzały protestować w trakcie trwania wykładu i gwizdkami zakłócać wystąpienie rosyjskiego dyplomaty.

 

Protestowali też politycy różnych opcji, m.in. b. minister obrony narodowej, senator Bogdan Klich (PO). W liście do rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka napisał, że czuje się zaniepokojony, iż w obecnej sytuacji politycznej uczelnia organizuje wykład, w którym udział weźmie ambasador Rosji. - Zamiast debaty akademickiej spotkanie może posłużyć do działań propagandowych obecnej władzy rosyjskiej - ostrzegał.

 

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że to Rosja zaatakowała zbrojnie naszego sąsiada Ukrainę (…) Rosja pokazała, że nie zważa na obowiązujące prawa i umowy międzynarodowe. Łamiąc nawet te, których była sygnatariuszem (…). W odczuciu wielu Polaków wszystkie obecne działania Rosji zagrażają bezpieczeństwu Polski - napisał Klich.

 

Jak dodał, spotkanie z ambasadorem Rosji byłoby zrozumiałe, gdyby na nie zaproszono również któregoś z opozycjonistów rosyjskich, którzy często uczestniczą w różnych debatach i konferencjach na temat obecnej sytuacji w Rosji.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.29

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Mia 15:27:43 | 2015-03-28
Rzecznik UJ nazywa się: Ochalik, a nie Orchalik. Proszę poprawić.

Oceń 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 10:31:49 | 2015-03-28
Bardzo słuszne. Uniwersytet to miejsce do swobodnej wymiany poglądów, a nie głoszenia propagandy. Zwłaszcza kraju który prowadzi agresywną i militarystyczną politykę względem sąsiadów, gdzie morduje się przeciwników politycznych i zamyka albo ogranicza niewygodną prasę. 

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Bus Stop 09:49:51 | 2015-03-28
 "  Rosja to (...)    niedoceniany kierunek  wypraw. Coraz  wyższy mur negatywnej propagandy oddziela nas od tego różnokolorowego,multikulturowego świata otwartych ludzi. Zapominamy o bratniej, słowiańskiej duszy, postrzegamy Rosjan przez pryzmat słów kilku ich polityków,tak jakby nasi przywódcy, stanowili realną  reprezentację całej nasze kultury i postaw. Warto odrzucić ciemną pelerynę uprzedzeń i wyruszyć do tego wielkiego, niezwykłego kraju na długie rozmowy przy herbacie. "
           Jacek Pałkiewicz,  podróżnik i pisarz

Oceń 1 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~eligba 18:38:19 | 2015-03-27
Teraz jest moda na przyjmowanie w gości uczelni studentów ukraińskich banderowców...

Oceń 6 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 17:13:49 | 2015-03-27
Brawo, łobuzów nie przyjmuje się na salonachj i uniwersytetach.

Oceń 14 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kosynier 17:11:42 | 2015-03-27
I bardzo dobrze.
Nie będzie rusek pluł nam w twarz.
POLSKA tylko dla POLAKÓW.
Won z POLSKI żydy, lesby pedzie popaprańcy 
i wszelkiej maści zboczki.

Oceń 11 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook