Posiedzenie RBN o doktrynie wojennej Rosji

Posiedzenie RBN o doktrynie wojennej Rosji
(fot. Pavel "KoraxDC" Kazachkov / Foter / CC BY-ND)
PAP / ptt

W środę po godz. 12.30 rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Tematem posiedzenia jest doktryna wojenna Rosji w kontekście wniosków dla bezpieczeństwa Polski.

Szef MSZ Grzegorz Schetyna podkreślił przed rozpoczęciem obrad RBN, że potrzebna jest spokojna analiza i wyciąganie wniosków z doktryny wojennej Rosji, a także "przygotowanie naszego państwa, by Polacy mogli czuć się bezpiecznie".

- Trzeba w sposób spokojny budować implementację porozumień z Newport, przygotowywać się do szczytu NATO w Warszawie w przyszłym roku oraz pilnować gwarancji bezpieczeństwa ze strony NATO - dodał szef polskiej dyplomacji.

Po zakończeniu obrad - około godz. 14. - zaplanowano briefing prasowy w Pałacu Prezydenckim.

DEON.PL POLECA

Nowa doktryna wojenna Federacji Rosyjskiej, podpisana w grudniu ubiegłego roku przez prezydenta Władimira Putina, za główne źródło zagrożenia zewnętrznego dla państwa uznaje rozszerzanie NATO i destabilizację niektórych terytoriów. W dokumencie zwrócono uwagę na zagrożenie ze strony terroryzmu i możliwość zamachów dokonywanych na terenie Rosji.

W doktrynie zapisano konieczność utrzymania wysokiej gotowości sił zbrojnych, w celu zapobiegania i przeciwdziałania konfliktom zbrojnym.

Sformułowanie nowej doktryny - ogólnego dokumentu strategicznego - Kreml uzasadniał zmieniającym się charakterem zagrożeń, podkreślając, że zmiany nie wpłyną na dotychczasowy obronny charakter doktryny.

- Będziemy analizowali nową doktrynę wojenną Rosji podpisaną w grudniu przez prezydenta Putina; doktrynę, która jest ważna z naszego punktu widzenia, bo formalnie prezentuje obecne poglądy i kurs rosyjskiej polityki wojskowej - mówił PAP we wtorek szef BBN Stanisław Koziej. "Chcemy przeanalizować ją pod kątem znaczenia dla polskiego bezpieczeństwa" - dodał.

Koziej zwrócił uwagę, że Rosja zapisała w doktrynie prawo do interwencji w sąsiednich krajach dla obrony rosyjskich obywateli lub interesów Rosji.

Według doradcy prezydenta do spraw zagranicznych prof. Romana Kuźniara, z nowej doktryny wojennej Rosji nie wynika bezpośrednie zagrożenie wojskowe dla krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego ani UE. Do nowych elementów Kuźniar zaliczył uznanie za zagrożenie dla bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej nagłych czy radykalnych zmian politycznych w krajach sąsiadujących z Rosją. Podkreślił, że jest to aluzja do zmiany, która nastąpiła na Ukrainie.

Druga rzecz, która jest nowością w doktrynie, to podkreślenie zagrożenia, jakie mogą stanowić dla Rosji prowadzone na jej terytorium działania na rzecz demokracji, praw człowieka, "czyli tego wszystkiego, co władze Rosji mogłyby postrzegać jako zagrożenie dla stabilności obecnego autorytarnego reżimu politycznego" - mówił PAP prof. Kuźniar.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. W jej skład wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, wicepremierzy, ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych, szef kancelarii premiera, a także szefowie partii reprezentowanych w parlamencie z wyjątkiem prezesa PiS, który zrezygnował z członkostwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Posiedzenie RBN o doktrynie wojennej Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.