Siemoniak: pytanie do USA o Tomahawki

(fot. Official U.S. Navy Imagery / Foter / CC BY)

Wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak potwierdził w czwartek, że Polska zwróciła się do USA z pytaniem o możliwość zakupu pocisków manewrujących typu Tomahawk.

 

Jak wcześniej informował resort obrony, postępowanie mające się zakończyć wyborem trzech okrętów podwodnych zdolnych przenosić pociski manewrujące ma się rozpocząc w sierpniu; podpisanie umowy MON planuje na 2017 rok.

 

"Przygotowujemy się do postępowania na okręt podwodny nowego typu i jedną ze zdolności, którą chcemy, by posiadał, jest właśnie posiadanie pocisków manewrujących. Chcąc poszerzyć konkurencję, pytamy, czy poszczególne państwa byłyby gotowe takie pociski nam dostarczyć. To jest tak wysoko zaawansowana broń, że w każdym państwie wymaga to zgody" - podkreślił szef MON w radiowych Sygnałach Dnia.

 

Jak powiedział, sprawa wyposażenia okrętów podwodnych w tego typu broń była rozważana długo. W zeszłym roku, po wnikliwych analizach, podjąłem decyzję, że polskie okręty powinny mieć taką zdolność i pytamy wszystkich, którzy są w stanie taką broń dostarczyć, także partnerów amerykańskich - mówił Siemoniak.

 

Zastrzegł, że jest to odległa perspektywa czasowa. "Takie sprawy nie trwają szybko; w planie rozwoju marynarki wojennej jest pozyskanie trzech okrętów podwodnych do 2030 roku, więc chcemy w tym roku uruchomić postępowanie. Natomiast będzie to wymagało jeszcze wielu skomplikowanych czynności. Sama produkcja też trwa kilka lat" - dodał.

 

Siemoniak poinformował także, że w pierwszych manewrach tzw. szpicy NATO, które odbędą się w czerwcu w Polsce, weźmie udział ok. 5 tys. żołnierzy

 

"Intensywnie przygotowujemy się do tego, aby tymczasową szpicę szybko w Polsce i w innych krajach NATO przećwiczyć, stąd termin czerwcowy" - wyjasnił Siemoniak.

 

Jak powiedział, tymczasowa szpica działa od 1 stycznia. "Zaangażowani są w nią Niemcy, Holendrzy, Norwegowie, Polacy i Czesi, i zapadła decyzja - tu włączą się także Amerykanie - żeby przeprowadzić ćwiczenia w czerwcu na jednym z polskich poligonów. Chcemy w praktyce przećwiczyć zdolność do przerzutu, zaangażowania tych sił; nazwa oficjalna to +siły natychmiastowego reagowania+" - powiedział szef MON.

 

"Myślę, że to jest bardzo wyrazisty sygnał tego, że NATO swoje decyzje i zobowiązania z Newport traktuje poważnie" - podkreślił Siemoniak.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~tayban 17:55:11 | 2015-03-12
Jeśli  ,,nasi'' politycy będą prowadzili politykę narodową i nie będą napuszczać jednych sąsiadów na drugich,to żadne manewrujące pociski nie będą nam potrzebne a pieniądze powinny pójść na utworzenie miejsc pracy w celu uzapewnienia Polakom normalnego życia.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Złośliwy 11:33:45 | 2015-03-12
Ciupagi juz nie wystarczą?

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

szmind 10:43:38 | 2015-03-12
To zdjęcie to dzieło sztuki. Przy starcie Tomahawk'a kłeby dymu układają się w sylwetkę (lewy profil) indiańskiego wodza w pióropuszu, siedzącego z założonymi na piersi rękami! Widzicie to?! :))

Oceń 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?