Komorowski: In vitro jest za życiem

(fot. PAP/Jacek Turczyk)

Zawsze byłem, jestem i mam nadzieję, że zawsze będę za życiem, a metoda in vitro - uporządkowana w sensie prawnym - to jest właśnie opowiedzenie się za życiem - powiedział dziś dziennikarzom Bronisław Komorowski. Prezydent skomentował w ten sposób zapowiedź jutrzejszej dyskusji Rady Ministrów nad projektem ustawy ws. in vitro.

 

Jak poinformował, jego poglądy wobec procedury in vitro są "jednoznaczne" i nie zmieniły się od czasów prawyborów w Platformie Obywatelskiej w 2010 r., które wyłoniły go jako kandydata tej partii na urząd prezydenta RP.

- Mogę powiedzieć tyle, że jest to stanowisko konsekwentne: zawsze byłem, jestem i mam nadzieję, że zawsze będę za życiem, a metoda in vitro - uporządkowana w sensie prawnym - to jest właśnie opowiedzenie się za życiem, za szansą na posiadanie dzieci - stwierdził prezydent Komorowski.

Pytany dziś o tę samą kwestię w TV24, kandydat na prezydenta z ramienia PiS Andrzej Duda stwierdził, że jego stanowisko wobec procedury in vitro jest tożsame ze stanowiskiem Episkopatu Polski.

- Jestem sceptycznie nastawiony wobec in vitro, natomiast rozumiem tych małżonków, którzy nie mogą mieć dzieci, że są gotowi do tego, by mieć potomstwo za wszelką cenę. W tym zakresie moje stanowisko jest zgodne ze stanowiskiem Episkopatu Polski: że pod pewnymi warunkami, bardzo zdecydowanymi, mogłoby to być dopuszczalne, ale przede wszystkim musiałaby być ochrona życia, jak najdalej posunięta. Ochrona życia to jest absolutna podstawa - powiedział Andrzej Duda.

W opublikowanym 4 marca oświadczeniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski poinformowało, że rozumie potrzebę ustawowego uregulowania kwestii zapłodnienia pozaustrojowego, gdyż obecny brak regulacji pozwala na dowolne postępowanie z ludzkim materiałem genetycznym i powoływanymi do życia embrionami.

Jednak zdaniem biskupów, z moralnego punktu widzenia "dopuszczenie sztucznego zapłodnienia nie może być zaakceptowane, czyni bowiem człowieka produktem działania ludzkiego, poddanego racjonalności technicznej, a nie etycznej".

- Z tego powodu embrion ludzki musi być traktowany w równie podmiotowy sposób, jak każdy z nas. Nie może być sprowadzony do rodzaju tkanki i traktowany jako materiał genetyczny o zdolności do dalszego rozwoju ani jako projekt człowieka. Niedopuszczalne jest również poddawanie go procedurze selekcji, mrożeniu, modyfikacji - czytamy w oświadczeniu.

Za swój obowiązek biskupi uznali też przypomnienie, że przygotowywana przez rząd ustawa o tzw. leczeniu niepłodności powinna wspomagać przede wszystkim rozwój klinik gwarantujących leczenie niepłodności, a nie "koncentrować się na opcji sztucznie wspomaganej prokreacji". Powinna też zawierać ograniczenie gwarantujące, by dzieci - dla ich dobra - nie były powoływane w procedurze in vitro poza związkiem małżeńskim.

Mimo krytycznego stosunku do procedury in vitro biskupi podkreślili, że "dzieci powołane w ten sposób do życia należy przyjąć z miłością i szacunkiem, na który zasługują tak samo jak dzieci poczęte naturalnie".

- Kościół nie stoi na drodze do szczęścia bezdzietnych małżeństw, rozumie ich pragnienie posiadania własnego genetycznie dziecka, przeżywania ciąży i porodu. Pragniemy jednak zachęcać do realizowania go w oparciu o hierarchię wartości, której fundamentem jest niezbywalna godność osoby ludzkiej od pierwszego momentu jej istnienia - zaznaczyło Prezydium KEP.

 Biskupi przypomnieli też o potrzebie stworzenia narodowego programu leczenia niepłodności. "Współczesna medycyna wskazuje bowiem jasno, że usunięcie medycznych lub psychologicznych przyczyn niepłodności daje znacznie większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka niż procedury sztucznie wspomaganego rozrodu, które nie leczą niepłodności" - uzasadnili w oświadczeniu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.73

Liczba głosów:

44

 

 

Komentarze użytkowników (28)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Kmicic 14:49:20 | 2015-03-10
Komorowski, kończ waść, wstydu oszczędź...

Oceń 3 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Adam1951 14:42:26 | 2015-03-10
Jeszcze niedawno uważałem, że Bronisław Komorowski jako prezydent nie jest najgorszy. W końcu, żył w uporządkowanym związku małżeńskim - wielodzietnym, żonę również ma normalną i całkiem sympatyczną, żadnych afer a więc przynajmniej nie dawał gorszącego przykładu. Jednak poglądy na temat in vitro wskazują, na porażającą głębię intelektu. Jeśli równie błyskotliwym okaże się Pan prezydent w sprawie konwencji przemocowej (czyt. genderowej) wówczas udowodni swoją szkodliwość. A wracając do konwencji "przeciw  przemocy", w tym samym dniu Senat RP zagłosował za ratyfikacją konwencji, co Sejm RP wykazał się jawną przemocą w stosunku do 300 tys. obywateli (jak można się domyślać głownie kobiet). W tym dniu Sejm RP odrzucił obywatelski projekt ustawy o prawo do decydowania w sprawie szczególnie istotnej dla kobiet właśnie. Odrzucono bez rozważenia prośbę o prawo decydowania o losie osób najdroższych, które nosiły pod sercem, często w bólu wydały na świat i które są dla nich najważniejsze na świecie. Czyż można sobie wyobrazić bardziej jaskrawy przykład przemocy wobec kobiet, zadany w tzw. majestacie prawa. A przemocy tej nie dokonał pijany mąż z marginesu, lecz elita zatroskana o wszelkie formy dyskryminacji. 
Ciekawe, czy Pan Prezydent skojarzy te fakty i uzna za stosowne aby tę elitę ująć w cugle, choćby tylko w ramach posiadanych uprawnień. 
Życzę mu tego z calego serca, bo niezależnie od wyników wyborów, chciałbym aby był dobrym Człowiekiem

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marysia 12:29:31 | 2015-03-10
szczegolnie za zyciem nadliczbowych, zamrozonych, a potem wyrzucanych do smieci poczetych dzieci, co? nie mowiac juz o tych, ktore po implantacji i przyjzeniu sie ich rozwojowi jednak sie usuwa (wszczepia sie kilka i zostawia potem 1-2 najlepsze...) ani o tych, ktore okazuja sie miec wady genetyczne i sa zabijane pozniej... za zyciem, taaaak... kiedys bedzie Pan przed Bogiem za te zycia odpowiadal. 

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~<...> 12:13:30 | 2015-03-10
Chyba musi być bardzo źle… Sztab Komorowskiego sięga po matkę kandydata: „Syn ciężko pracuje”

Na kłopoty… najlepsza mama. Bronisław Komorowski, którego kampania wyborcza przebiega od wpadki do wpadki, a dorobek pięcioletniej kadencji wzbudza wątpliwości, w oczach matki jest herosem.

Jadwiga Komorowska udzieliła obszernego wywiadu z publicystą „Super Expressu”, wychwalając syna pod niebiosa:

"Wystarczy jednak wziąć do ręki podsumowania kolejnych lat prezydentury mojego syna, aby przekonać się, jak wiele zrobił i zadziwić, że tego wszystkiego mógł dokonać jeden człowiek".

http://wpolityce.pl/polityka/236658-chyba-musi-byc-bardzo-zle-sztab-komorowskiego-siega-po-matke-kandydata-syn-ciezko-pracuje

ZAISTE, WIELE Z POLSKI JUŻ NIE ZOSTAŁO !

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Tomasz 10:45:53 | 2015-03-10
"To jest właśnie opowiedzenie się za życiem, za szansą na posiadanie dzieci - stwierdził prezydent Komorowski." Brak elementarnej wiedzy i demagogia. Wstyd. Nie można dwóm panom służyć...

Oceń 7 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~glosujacy 10:16:41 | 2015-03-10
to czemu jego kapelan  mu to nie wytlumaczy?? boi sie o pensje  ze     straci???

Oceń 6 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~cogito 10:15:17 | 2015-03-10
Był - jest  - i ma nadzieję, że będzie za życiem - no brawo, furtka otwarta! I to jest argumentacja z przeproszeniem prezydenta. Co to za tekst?!

Oceń 7 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~KOMOROWSKI JAK KOMPROMITACJA 10:14:12 | 2015-03-10
KOMOROWSKI jak KOMPROMITACJA
Mamy prezydenta, który staje po stronie cywilizacji śmierci. Jan PAweł II w Encyklice Humane vitae okreslił procedurę sztucznej prokreacji po stronie cywilizacji śmierci... Wstydzę się za naszego prezydenta... 

Oceń 8 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wikont 09:56:52 | 2015-03-10
Do lasu panie, do lasu. Tam może mniej szkód narobisz panie prezydencie. 

Oceń 9 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~WDR 21:55:20 | 2015-03-09
Historia powtarza się jako farsa.

Kiedyś pan Komorowski raczył powiedzieć "jaki prezydent taki zamach". Dziś sam jest prezydentem i właśnie aresztowano "zamachowca", który miał go zaatakować krzesłem krzycząc "gdzie jest shogun?"

Oceń 20 5 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook