Duda: rodzina, praca, bezpieczeństwo, dialog

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Wsparcie młodych, rodzin i przedsiębiorczości, cofnięcie reformy podnoszącej wiek emerytalny, zmiany w szkolnictwie, reforma wymiaru sprawiedliwości, odbudowa polskiego przemysłu - to część założeń umowy programowej zaprezentowanej przez kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Duda zadeklarował, że jego prezydentura będzie "prezydenturą dialogu". Zwrócił uwagę, że wiele obietnic składanych w ostatnich latach do dzisiaj pozostaje niespełnionych. Dlatego - jak mówił - zdecydował się zawrzeć z wyborcami, z Polakami umowę programową.

 

W wystąpieniu przedstawił jej założenia. Umowa składa się z czterech filarów: rodzina, praca, bezpieczeństwo i dialog.

 

Na wstępie podkreślił, że Lech Kaczyński, którego nazwał "swoim mistrzem" pozostawił "wielkie niedokończone dzieło".

 

"Mistrz pozostawił po sobie wielkie, niedokończone dzieło odbudowy Polski, uczynienia Polski krajem przyjaznym swoim obywatelom, który będzie umiał pomagać słabym i nie będzie musiał bać się silnych. Dzisiaj takiej Polski nie ma. Dzisiaj w Polsce mamy władzę, która boi się silnych, ale nie waha się uderzyć w najsłabszych. To wymaga wielkiej zmiany. Nasz polski dom wymaga dzisiaj gruntownej naprawy, odbudowy, silnego wsparcia ze strony uczciwej władzy. A uczciwa władza to także prezydent Rzeczpospolitej" - powiedział Duda.

 

"Zmiana jest potrzebna w wielu obszarach" - argumentował. Przekonywał, że jego prezydentura będzie "okresem ciężkiej pracy, wielkiej dynamiki i kreowania dialogu".

 

Duda ocenił też, że polska władza w ostatnich 8 latach zapomniała o polskich rodzinach, porzuciła wielu ludzi.

 

Wśród zapowiedzi programowych Dudy znalazło się: 500 zł miesięcznie na każde dziecko w biedniejszej rodzinie i 500 zł na drugie dziecko w zamożniejszych, wsparcie rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi, uprawnienia emerytalne dla rodziców, którzy zajmowali się przez wiele lat domem.

 

Dodał, że jako prezydent przygotuje projekt przywrócenia wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jego zdaniem podniesienie wieku emerytalnego było "wielką niesprawiedliwością, która nigdy nie powinna być zaakceptowana przez prezydenta".

 

Duda zadeklarował, że jako prezydent przedstawi program mieszkaniowy dla młodych małżeństw; mieszkania miałyby powstawać na gruntach Skarbu Państwa i być realizowane, pod nadzorem rządu, przez polskie firmy budowlane.

 

Mówił też o likwidacji VAT na ubranka dziecięce, tworzeniu szans zawodowych dla młodych w Polsce, aby nie musieli pracować za granicą, a także o daniu możliwości wyboru rodzicom czy posłać dziecko do szkoły w wieku 6 czy 7 lat oraz o możliwości konsultacji programów szkolnych z rodzicami.

 

Udowadniał, że potrzebna jest "rzetelna odbudowa" gospodarki i polskiego przemysłu. Zadeklarował wsparcie polityki rządu prowadzącej do tworzenia miejsc pracy i wsparcia dla polskich przedsiębiorców. Duda zobowiązał się, że przedstawi program "Polska mój dom" dający preferencje młodym przedsiębiorcom oraz wsparcie dla tych, którzy chcą otworzyć własną działalność, a także tworzący program staży

 

Kandydat PiS zaproponował podwyższenie kwoty wolnej od podatku, która - jego zdaniem - powinna wynosić 8 tys. zł.

 

Duda zapowiedział również powołanie przy prezydencie Rady Przedsiębiorczości, która miałaby pracować nad zreformowaniem systemu ubezpieczeń społecznych i ułatwieniami dla polskich przedsiębiorców.

 

Inna z zapowiedzi Dudy to wniesienie projektu chroniącego przed wykupem polskiej ziemi przez obcokrajowców. "Nie będę się bał jechać do Brukseli walczyć o wyrównanie dopłat, walczyć o rekompensaty" - zapewnił kandydat PiS.

 

Dodał, że należy prowadzić aktywną, suwerenną politykę zagraniczną. Politykę prowadzoną przez obecną ekipę rządzącą nazwał "polityką płynięcia w głównym nurcie". Zaznaczył, że Grupa Wyszehradzka znalazła się w trudnej sytuacji; jego zdaniem trzeba wrócić do partnerskiej współpracy w jej ramach.

 

Duda mówił też o konieczności powołania Polskiej Szkoły Dyplomacji pod patronatem prezydenta, premiera i szefa MSZ kształcącej młodych dyplomatów. Za konieczne uznał powołanie instytucji, która będzie się przeciwstawiała kłamstwom historycznym dotyczącym Polski. "Drobne noty dyplomatyczne nie wystarczą. Trzeba wytaczać procesy, zwłaszcza w państwach, w których można uzyskać milionowe odszkodowania" - ocenił. Inne postulaty w polityce zagranicznej przedstawione przez Dudę to m.in. ubieganie się Polski o członkostwo w G-20.

 

Kandydat PiS podkreślił, że konieczne są negocjacje ws. umieszczenia w Polsce "twardej infrastruktury" NATO. Jego zdaniem potrzebna jest budowa "armii cywilnej", a większość broni powinna być produkowana w Polsce.

 

Podczas wystąpienia Duda pytał też o przeciągającą się budowę Gazoportu. Ocenił, ze polski przemysł powinien pozostać oparty na węglu.

 

Duda zaznaczył, że wymiar sprawiedliwości wymaga gruntownej zmiany. Zapowiedział złożenie odpowiedniej inicjatywy prawnej w tej sprawie. Podkreślił, że "prezydent nie musi podpisać każdej nominacji sędziowskiej", może to uczynić dopiero po uważnym zbadaniu akt i uznaniu, że kandydat rzetelnie będzie pełnił swoją funkcję.

 

Według Dudy prokuratura powinna wrócić pod kontrolę rządu. "Prokuratura to nie korporacja, ale zhierarchizowana struktura państwa polskiego" - ocenił polityk.

 

Po zakończeniu przemówienia Duda podpisał umowę programową.

 

Przed nim głos zabrała szefowa sztabu, wiceprezes PiS Beata Szydło. Mówiła o wielu tysiącach wolontariuszy zaangażowanych w kampanię Dudy. "Mamy energię, zapał, świetną drużynę i kandydata. To stwarza świetną szansę na zwycięstwo" - przekonywała.

Dodała, że Duda ma przeciwnika, który "nie gra czysto" i "uprawia brudną propagandę". "Nie boimy się was. Nie damy się złamać"- mówiła Szydło.

 

Jak mówiła, wybór polega na opowiedzeniu się między "strażnikiem konstytucji i strażnikiem żyrandola". "To nasza decyzja, czy chcemy prezydenta obciachu i shogunów, czy chcemy prezydenta, który godnie i honorowo będzie nas reprezentował" - kontynuowała.

 

Prezentacja umowy odbyła się w warszawskiej hali Expo. Duda wygłaszał przez ponad półtorej godziny tezy programowe ze środka sceny otoczonej ze wszystkich stron przez trybuny z sympatykami PiS. Nie korzystał z kartki. Podczas przemówienia były prezentowane filmy ilustrujące problemy Polaków.

 

PiS zapowiada, że zaprezentowane przez Dudę założenia programowe w trakcie kampanii będą rozszerzane i prezentowane przez kandydata m.in. na spotkaniach z wyborcami, co zakończy się - na finiszu kampanii - podpisaniem szerokiego dokumentu, czyli programu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.1

Liczba głosów:

31

 

 

Komentarze użytkowników (17)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Paweł 16:06:46 | 2015-03-05
Śp. Lech Kaczyński "wielkim mistrzem", ech... Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, ale proszę... takie bzdury wygadywać.

Podpisanie traktatu lizbońskiego, przywrócenie loży B'nai B'rith, czy utworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich (kilka razy droższego niż Powstania Warszawskiego). Jesli dzięki tym decyzjom Śp. L. Kaczyński jest Jego mistrzem, to ja dziękuję.

500 zł miesięcznie na dziecko w biednej rodzinie i 500 zł na drugie w zamożniejszych... Skąd Pan to weźmiesz? Z moich pieniędzy? A nie lepiej obniżyć podatki?

PO=PiS. Amen.

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~maja 06:34:10 | 2015-03-01
Przywrócił nadzieję.

Oceń 4 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jacek 04:02:50 | 2015-03-01
Bredzisłw profanuje urząd prezydenta RP. Najwyższy czas, żeby został stamtąd z hukiem wykopany.

Oceń 5 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jazgdyni 01:41:26 | 2015-03-01
Takiego wyborczego wydarzenia jeszcze w Polsce nie widziałem. A mam już trochę lat i sporo widziałem. oto nagle pokazuje się normalny, inteligentny i charyzmatyczny człowiek. Lemingom opadają szczeny i gacie. Mendia wizualne - TVP, TVN i Polsat już po kilkunastu minutach przerywają relację, bo tego trepa skaczącego po japońskich fotelach w parlamencie trzeba ochronić. Bo, Rany Boskie! Stracimy pracę! Zapotrzebowanie na funkcjonariuszy propagandy spadnie, bo Duda o nich nie wspomniał. To był autentyczny szok. Wspaniały i szczery aż do bólu. Gdy mówił o niepełnosprawnych dzieciach, płakały matki na widowni. A o strzelaniu do górników gumowymi kulami, które łamały żebra, uszkadzały czaszki i wydłubywały oczy, to płakali górnicy i we wspaniałym geście poparcia unosili swoje czapki z pióropuszami. Wyraźnie widać, że świat się zmienia i Polska się zmienia. Wszyscy mają dosyć kłamstw, picowania i usypiania narodu. Takiego kandydata w Polsce jeszcze nie było. Prężny, energiczny i nowoczesny. I mądry jak cholera.

Naprawdę warto zobaczyć i posłuchać 
http://www.youtube.com/watch?v=PPoT64HKYP0

Oceń 12 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 00:33:37 | 2015-03-01
Cała moja ogromna, nieograniczona nadzieja w 10 maja. Nie wiem, jak miałabym znieść kolejne lata farsy serwowanej przez (nie)miłościwie nam panującego. Nie wiem, jak miałabym znieść chociaż miesiąc pod alternatywnymi rządami warzywa sldowskiego, taniej aktorki, lub osoby, której problemy z własną tożsamością mogę uszanować, ale które nie są dostatecznym argumentem, by rządził ON moją Ojczyzną. Nie akceptuję też notorycznego łgarza, który zmienia ubranka w zależności od okoliczności. Bardzo boję się o Polskę. Tym bardziej, że nawet nasze serwery nie są pewne, bo mogą być w Rosji, a nawet poza tym, biorąc pod uwagę ostatnie wybory samorządowe, nie wiem, czy cokolwiek jest pewne. Bo przecież PKW przelicza głosy posługując się Atari. A nie, jestem w błędzie. Atari nie popełniał takich błędów, a PKW należałby nabić humanitarnie na pal, tylko że czasy nie takie i chodzą gnoje kłamcy zdrajcy swobodnie po ulicach Polski, a przecież powinni chodzić po ulicach innego państwa, w innym mieście.

Oceń 11 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~alf 00:01:11 | 2015-03-01
To kiedy debata ?

Oceń 8 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~optymista 20:47:06 | 2015-02-28
Kandydatura Andrzeja Dudy jest szansa dla Polski i Polakow.Narzekac potrafi kazdy ale przez to nic sie nie zmieni.Chcac obnizyc wiek emerytalny 67lat ktory poparl  i podpisal obecny prezydent trzeba dac szanse sobie oraz innym i wykorzystac szanse jaka proponuje Andrzej Duda obnizenia wieku emerytalnogo.Wczesniej czy pozniej kazdy bedzie emerytem.Jestem przekonany, ze Prezydent Duda nie podpisze podatku katastralnego.niszczacego wlasnosc znacznej czesci spoleczenstwa ,gdyz dla duzej czesci spoleczenstwa bylby on nie do udzwigniecia

Oceń 14 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jzg 20:22:03 | 2015-02-28
Piękny koniec dla PO-szustów się szykuje. Oni przekroczyli juz wszelkie granica, złamali wszelkie zasady, a burak i ćwok udający "męża stanu" to ich wizytówka... bo służbom taki badziewiak pasuje. Bul w sposób niesamowity doprowadził do schamienia ludzi, do pochwały głupoty i nieudacznictwa. Po co się starać, jak byle prostak i dureń może zostać prezydentem? Przez parę lat będziemy odkręcać ten stereotyp. Strach i niepokój jest tylko, że pasuje całkiem sporej części społeczeństwa.

Oceń 18 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Janko Walski 18:57:10 | 2015-02-28
Panika w UBekistanie. Prezydent dr Andrzej Duda osinowym kołkiem przebił na dzisiejszej konwencji duszące Naród popeerelowskie zombi. Duda przywraca wiarę w sens istnienia Polski i bycia Polakiem. A na stronie głównej ONETu lakoniczną notkę PAP z konwencji Andrzeja Dudy dała się odszukać wśród kilkudziesięciu tytułów bieżących przekazów maczkiem, ale tylko krótko, szybko. I pod tym materiałem zionie miłością Niesiołowski: "Andrzej Duda to postać operetkowa". I tu niespodzianka. Onet odważył się sprawdzić skuteczność swoich manipulacji. Oto wynik

Czy zagłosujesz na Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckich?
Tak  58 %
Nie  42 %

Ale najlepszy jest jak zwykle portal wyborcza.pl: ani mru mru. Najwyraźniej obawiają się, że ich czytelnicy nie zdurnieli całkiem w ciągu 25 lat. Obawiają się, że jeśli im się puści przekaz z konwencji, nawet taki dobrze skublikowany, to straty powstaną nie do odrobienia, a nawet gorzej, ćwierć wieku gazowania może wziąć w łeb, że tak powiem.

Słyszycie ten szum? To wentylatory w gabinetach UBekistanu zabezpieczają burzę mózgów nad odporem, bo wiedzą, że dłużej nie da się tego znieistnieć. Może dwa dni im to zająć, jak zwykle, gdy nie ma czym obrzucić. Szukają nieskompromitowanych iluzjonistów.  Nie ma, wszyscy już byli. Znów będą zmuszeni oprzeć się na krótkiej pamięci swoich ofiar.

Oceń 24 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jeszcze Polska nie zginęła 18:24:20 | 2015-02-28
Umowa programowa Andrzeja Dudy z Polakami

http://niezalezna.pl/uploads/zdjecie2015/64653902671425117894.jpg

Oceń 11 5 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook