Rozpoczęło się posiedzenie RBN nt. Ukrainy

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

W środę po godz. 10. rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Głównymi tematami spotkania są: szczyt NATO, który odbędzie się w 2016 roku w Warszawie i sytuacja na Ukrainie, także w kontekście porozumienia z Mińska.

 

W posiedzeniu RBN uczestniczą m.in. premier Ewa Kopacz, wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, wicepremier Janusz Piechociński i marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

 

W ubiegłym tygodniu w stolicy Białorusi, z udziałem przywódców Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec, wynegocjowany został rozejm między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami. Władze Ukrainy oskarżają jednak Rosję i separatystów o łamanie ustaleń z Mińska.

 

RBN omówi także kwestię planowanego w Warszawie w 2016 roku szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Trzeba rozpocząć przygotowania organizacyjne i zastanowić się nad głównymi punktami merytorycznymi nadchodzącego szczytu. Będziemy starali się, aby był to szczyt wzmacniający wschodnią flankę NATO, aby to stało się jego myślą przewodnią" - powiedział PAP przed spotkaniem szef BBN gen. Stanisław Koziej.

 

Informację rządu o przygotowaniach do szczytu ma przedstawić Siemoniak. On też zapewne stanie na czele komitetu organizacyjnego przygotowującego spotkanie.

Ostatni szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego odbył się we wrześniu ub.r. w walijskim Newport. Wówczas zapadła decyzja, że kolejne spotkanie - w 2016 roku - odbędzie się w Warszawie.

 

Po zakończeniu posiedzenia RBN planowany jest briefing w Pałacu Prezydenckim.

 

Na porannym briefingu w Sejmie marszałek Sikorski pytany był o apele Prawa i Sprawiedliwości o przedwyborczą debatę Andrzeja Dudy z prezydentem Komorowskim.

 

"Dzisiaj będziemy mieli sprawdzian. W takich dramatycznych okolicznościach jak łamanie rozejmu na Ukrainie, przywództwo PiS będzie mogło pokazać, czy uznaje wyniki wyborów, uznaje instytucje państwa polskiego, uznaje prezydenta Komorowskiego za prawowitego prezydenta, nie tylko szanuje ten urząd, ale czy odczuwa powagę sytuacji" - podkreślił Sikorski.

 

W jego opinii, "nie może być tak, że prezydent jest dobry tylko wtedy, gdy chodzi o debatowanie, a gdy są poważne sprawy to unika się odpowiedzialności za państwo".

Marszałek Sejmu dodał także, że "wszyscy wiemy od czego zależy respektowanie rozejmu" na Ukrainie. "Od decyzji, które zapadają w Moskwie i to tam leży klucz do tej sytuacji. To decyzją prezydenta Władimira Putina rozejm będzie respektowany lub nie" - mówił Sikorski.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.2

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~PO propaganda i real 13:46:50 | 2015-02-18
Osłabianie potencjału polskiej armii przez Platformę zachęca Putina do podjęcia coraz śmielszych działań

Od czasu przejęcia władzy pod koniec 2007 roku ekipa Platformy wycofała się z koncepcji budowy armii obrony terytorialnej, ograniczała wydatki na obronność, przekładała w nieokreśloną przyszłość modernizację i zakup broni o charakterze strategicznym oraz podjęła decyzję o zwolnieniu ze służby wojskowej w ciągu najbliższych kilku lat większości żołnierzy frontowych. Jakby tego było mało szkoleni w latach 80-tych w Moskwie doradcy Komorowskiego wymyślili strategię zgodnie z którą to Rosja - a nie NATO - powinna być gwarantem bezpieczeństwa naszego kraju. Niestety osłabianie i likwidacja potencjału polskich sił zbrojnych przez polityków Platformy tylko zachęca Putina do podjęcia coraz śmielszych działań w naszej części Europy. Dzisiaj Ukraina, jutro kraje bałtyckie i Polska?

Oceń 5 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~POfil 11:24:00 | 2015-02-18
Czytanie takich tresci propagandowych wywoluje konwulsje o czytelnika... mniej lukru bo po drugim zdaniu juz dalej nie idzie

Oceń 5 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~linek 11:07:04 | 2015-02-18
Kolejne czysto propagandowe pieprzenie farmazonów 

Oceń 6 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook