W sprawie Ukrainy Polska jest w szpicy

(fot. PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO)

Polska jest i będzie w szpicy w sprawie zakończenia konfliktu na Ukrainie i podtrzymania integralności tego kraju. Powinna być także w szpicy w szukaniu drogi do odbudowy zaufania między UE a Rosją - mówił we wtorek prezydent Bronisław Komorowski.

 

Komorowski był w Radiu TOK FM pytany o pogląd, że w sprawie ukraińskiej powinniśmy popierać sankcje wobec Rosji, ale nie powinniśmy być "w szpicy" działań zachodu wobec Rosji.

 

"Polska jest krajem, który musi być w szpicy, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy w jej dążeniu do zachowania integralności terytorialnej i własnej niepodległości, powinna być także w szpicy, jeśli chodzi o szukanie drogi do odbudowy zaufania między UE a potężnym sąsiadem rosyjskim" - oświadczył prezydent.

 

Dodał, że najważniejsze jest teraz dążenie do zakończenia konfliktu ukraińskiego "nie poprzez triumf militarny silniejszego nad słabszym, czyli Rosji nad Ukrainą, bo inaczej sami byśmy kręcili bat na własne plecy". Dlaczego walczymy, dodał, by Ukraina zachowała swoją integralność oraz by Rosję zniechęcić do prowadzenia takiej polityki wobec innych krajów.

 

Gdy konflikt się zakończy, przekonywał, będzie można budować w Europie bezpieczeństwo na przyszłość, np. poprzez współpracę gospodarczą. "Jak się nie zakończy cofnięciem się Rosji z agresywnej polityki, każde ustępstwo będzie odbierane jako przyzwolenie i zachęta do kontynuowania agresywnej polityki" - mówił.

 

Pytany o ewentualne dostarczanie broni Ukrainie przekonywał, że nie ma przecież embarga na sprzedaż broni do tego kraju, tak jak nie ma embarga na dostarczanie broni Rosji. "Nie bądźmy bardziej papiescy od papieża" - powiedział.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~a-psik 15:07:06 | 2015-02-03
Szkoda, że będąc w tej szpicy nie staramy się wpłynąć na ukraińskie władzy by zeszły z drogi gloryfikacji zbrodniarzy z UPA.

"Na oficjalnej stronie Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy pojawił się projekt "Koncepcji narodowo-patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży", który uwzględnia rolę OUN-UPA w kształtowaniu postaw młodych ludzi."
http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ministerstwo-oswiaty-ukrainy-proponuje-by-mlo...

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zorro 14:18:32 | 2015-02-03
Kiedyś Komorowski chcial by polscy lotnicy latali na drzwiach od stodoły, teraz wymyśla coś o naszym udziale w szpicy i to akurat wtedy gdy premier Kopacz zamknęła się w szafie i próbuje przeczekać wojnę na Ukrainie.
Co on jeszcze wymyśli żeby było o nim głośno?

Oceń 6 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Alf 13:20:49 | 2015-02-03
Lepiej to być w szpicy polskich problemów i polskich interesów. Nasi politycy niepotrzebnie prowokują Puitina, bo nie mamy pięści zdolnej do odparcia ewentualnego ataku. Nieżyjący już gen. Petelicki powiedział kiedyś, że Tusk powinien stanąć przed Trybunałem za zniszczenie naszej armii. Podam też cytat "Czasami zapominamy o tym, że sprawna armia stanowi o sile narodu" - Marcin Gortat.

Oceń 6 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Andrzej 13:06:56 | 2015-02-03
Lepiej bądźcie w szpicy konkretnych rozwiązań jak można pomóc zadłużonym w CHF. Nie wybrali was Ukraińcy, chyba o tym zapomnieliście

Oceń 9 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~staku 12:08:50 | 2015-02-03
Skoro tak powiedział, to znaczy że tak powiedział! A premier Kopacz to już wyszła z ukrycia?

Oceń 3 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook