"Jesteśmy otwarci, by sprzedawać broń Ukrainie"

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Polska jest otwarta na to, by sprzedawać broń Ukrainie - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Zastrzegł jednak, że to zależy od możliwości finansowych Ukrainy.

 

"Jesteśmy otwarci. To jest biznes" - mówił w piątek w TOK FM szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna. Podkreślił jednak, że nie powinno się robić wokół tej sprawy atmosfery, że my teraz rozpoczynamy etap sprzedawania broni.

 

Minister ocenił, że Ukraińcy muszą sami budżetować zakup broni. "To jest ich suwerenna decyzja" - powiedział. Dodał, że jest to również "kwestia finansów ukraińskich i woli do podejmowania trudnych, twardych decyzji".

 

W czwartek wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak mówił, że "nie ma żadnych przeszkód" do sprzedaży przez polski przemysł broni dla Ukrainy.

 

Ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca, pytany w piątek w RMF FM, czy Ukrainie potrzebna jest broń, odpowiedział: "Tak naprawdę mamy swoją broń, ale uważam, że te rozmowy z bronią muszą być przeprowadzone przez tych ludzi, którzy znają się na broni, przez ekspertów z ministerstwa obrony i takie konsultacje trwają". Dodał, że teraz Ukraina koncentruje się na tym, "żeby znaleźć wyjście polityczne, dyplomatyczne".

 

Unia Europejska uzgodniła w czwartek, że rozszerzy listę osób i podmiotów objętych sankcjami w związku z konfliktem na Ukrainie. Jak mówił w czwartek Schetyna, UE udało się podjąć taką decyzję pomimo dużych różnic.

 

Na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Brukseli postanowiono, że w ciągu tygodnia zostanie przygotowana nowa lista osób, które zostaną objęte sankcjami wizowymi i finansowymi - w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów. "9 lutego zostanie ona zaakceptowana decyzją ministrów spraw zagranicznych" - mówił w czwartek dziennikarzom szef polskiej dyplomacji.

 

Ministrowie uzgodnili też, że przedłużają do września bieżącego roku obowiązujące od marca ub.r. sankcje wizowe i finansowe. Sankcje te dotyczą już 132 osób oraz 28 firm i organizacji. Są to zarówno liderzy ukraińskich separatystów jak i rosyjscy politycy, wojskowi oraz osoby z otoczenia Kremla.

 

"Potem Komisja Europejska i Służba Działań Zewnętrznych będą dalej pracować nad przygotowaniem następnych kroków" - dodał Schetyna. Jak sprecyzował, należy przez to rozumieć prace nad sankcjami gospodarczymi. Jednak decyzje o takich restrykcjach mogą zapaść dopiero w marcu na szczycie UE.

 

Dokument opublikowany po spotkaniu nie mówi wprost o sankcjach gospodarczych, lecz jedynie o "pracach nad przygotowaniem odpowiednich działań", aby zapewnić szybkie wdrożenie porozumień z Mińska, dotyczących m.in. zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy.

 

Rozszerzenie czarnej listy ma związek z eskalacją walk na wschodniej Ukrainie, w tym z sobotnim ostrzałem Mariupola, w którym zginęło 30 osób. Odpowiedzialnością za eskalację UE obarczyła Rosję, która - jak podkreślono w dokumencie - nieprzerwanie wspiera separatystów na Ukrainie.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (15)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Pupil 23:58:34 | 2015-01-30
Za to ichniejsze prabacie będą jeszcze opowidać, jak niegdyś Polski pan ich mordował, a potem sprzedawał broń po napuszczeniu ich synków na bratni kraj Rosję. 
Wspomniecie jeszcze te słowa.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~na pomoc Ukrainie 12:49:35 | 2015-01-30
W okolicach Gorłowki zauważono przemieszczenie w stronę granicy z Rosją konwoju (2 ciężarówki z ciałami zniszczonych najemników rosyjskich).
W okolicach Swierdowska, Ługańska artyleria najemników rosyjskich nadal ostrzeliwuje cywilne obiekty. Są poważne zniszczenia budownictwa mieszkalnego, ludność miejscowa masowo wyjeżdża, poważne zostały uszkodzone obiekty cywilne.
W ciągu mijającego tygodnia zauważono wzmożone przerzucanie z terenów FR na Donbas amunicji, głównie koleją .
Bardzo wysoki poziom organizacji, ewidentnie sterowanego przez ludzi, zawodowo zajmujących się zagadnieniami logistyki i transportu.

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Alf 12:32:13 | 2015-01-30
http://interia360.pl/swiat/rosja-ukraina-bialorus/artykul/nasi-wodzowie-bardziej-nienawidza-rosje-niz-kochaja-polske-dmowski,71563

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Alfista 09:43:58 | 2015-01-30
W interesie Polski jest to by konflikt zbrojny na Ukrainie jak najszybciej wygasł. Nie będziemy w stanie powstrzymać fali uchodźców.

Oceń 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 09:36:46 | 2015-01-30
Czy już ktoś zapomniał już na jakich zasadach my sami otrzymaliśmy od Niemców czołgi "Leopard 2" które są teraz podstawowym czołgiem ciężkim naszej armii?

Oceń 1 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook