Spotkanie prezydenta i premier ws. Ukrainy

(fot. Vladimir Yaitskiy / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

O sytuacji na Ukrainie rozmawiają w środę wieczorem w Belwederze prezydent Bronisław Komorowski i premier Ewa Kopacz. Ich rozmowa ma związek z czwartkowym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli.

 

Nadzwyczajne spotkanie szefów dyplomacji państw UE zwołała na czwartek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. To reakcja na zintesyfikowanie działań zbrojnych na wschodniej Ukrainie.

 

W czwartek premier Kopacz udaje się do Paryża, gdzie weźmie udział w polsko-francuskich konsultacjach międzyrządowych. Główne tematy rozmów to sytuacja na Ukrainie i związane z tym sankcje wobec Rosji, kwestie bezpieczeństwa oraz współpraca obronna.

 

Prorosyjscy separatyści zajmują obecnie większe terytorium niż wynikałoby to z ustaleń wynikających z rozejmu z września 2014 roku. Rozejm jest ustawicznie naruszany. W sobotnim ostrzale Mariupola zginęło co najmniej 30 osób, a blisko 100 zostało rannych. Władze ostrzelanego Mariupola oskarżyły o atak prorosyjskich separatystów. Miasto leży przy jedynej drodze lądowej między Rosją a Krymem.

 

Wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski powiedział PAP w środę, że Polska chce, by UE przeanalizowała możliwość zaostrzenia sankcji wobec Rosji.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~... 23:48:58 | 2015-01-28
Spotkanie frakcji rosyjskiej w Polsce.

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ot, POlszewia 23:02:44 | 2015-01-28
Szokująca ekspertyza prezydenckiego BBN z 2012 roku: To Rosja, a nie NATO miała być gwarantem bezpieczeństwa Polski (sic!)

Mało kto wie, że w 2012 roku prezydencki BBN przygotował szokującą ekspertyzę, zgodnie z którą to Rosja, a nie NATO, powinna być gwarantem bezpieczeństwa Polski w Europie. Ciekawe czy w ciągu ostatniego roku wywodzący się z komunistycznego PZPR doradcy Komorowskiego zmienili swoje poglądy? Obawiam się, że nie, a to jest wystarczający powód, aby społeczeństwo odsunęło obrońcę WSI od władzy i bycia zwierzchnikiem sił zbrojnych naszego kraju.

Szokujące jest również to, że Polska - jako jedyny kraj wśród państwo wchodzących w skład NATO - zdecydowała się podpisać oficjalny plan współpracy wojskowej z Rosją. Znowu prym wiódł prezydencki BBN, który ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, tj. Radą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, zawarł porozumienie o współpracy na lata 2013-2014. W praktyce oznaczało to, że sprawy takie jak: analiza koncepcji strategicznych Polski, narodowe planowanie strategiczne, metodyka prowadzenia strategicznych przeglądów bezpieczeństwa czy transparentność ćwiczeń i manewrów wojskowych - były omawiane i konsultowane przez BBN z Aparatem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. 
http://niewygodne.info.pl/artykul5/02028-Szokujaca-ekspertyza-prezydenckiego-BBN.htm

Oceń 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~staku 21:49:06 | 2015-01-28
A o czym oni będą tam kłamacz, bo przecież nie kopacz?

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?