Polscy muzułmanie a Państwo Islamskie

(fot. tripoli/flickr.com)

Refleksje dotyczące stosunku muzułmanów na świecie i w Polsce do tzw. Państwa Islamskiego będą m.in. tematem sesji naukowej towarzyszącej obchodom XV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce, które odbędą się tradycyjnie 26 stycznia, w tym roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

Spotkanie poprowadzi bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. Po tradycyjnym odczytaniu przesłań przez przedstawicieli obydwu religii i lekturze wybranych fragmentów Pisma Świętego i Koranu, nastąpi sesja naukowa.

 

Dr Artur Konopacki przedstawi referat pt. "Muzułmanie w Polsce - ostatnie wydarzenia. Status prawny a zdarzenia ksenofobiczne". Bogusław R. Zagórski wygłosi z kolei wykład pt. "Kalifat - ISIS - państwo muzułmańskie?", a dr Agata Skowron-Nalborczyk omówi muzułmańskie reakcje na powstanie i działalność tzw. Państwa Islamskiego.

 

Sesji naukowej towarzyszyć będzie w tym roku sesja jubileuszowa, poświęcona piętnastoleciu katolicko-muzułmańskich spotkań.

 

Idea dialogu chrześcijan i muzułmanów w Polsce, obecna wyraźniej pod koniec XX w., nawiązuje do ponad trzechsetletniej tradycji obecności muzułmanów i tolerancyjnej postawy ludności chrześcijańskiej wobec nich.

Pod koniec ubiegłego stulecia odbywało się wiele spotkań międzyreligijnych z udziałem wyznawców islamu. Współorganizatorem niektórych z nich była m.in. Fundacja D.O.M, która przyczyniła się do powstania w 1997 r. Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. To właśnie od Rady na czele ze Zdzisławem Bieleckim, ówczesnym jej współprzewodniczącym ze strony katolickiej, pochodzi idea Dnia Islamu.

 

W 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski wpisała to wydarzenie do oficjalnego kalendarza Kościoła katolickiego w naszym kraju, powierzając organizację Dnia Islamu Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski.

 

Tematykę obchodów Dnia Islamu wyznacza przesłanie kierowane do muzułmanów przez papieża z okazji corocznego święta na zakończenie miesiąca postu, ramadanu. W przesłaniu tym papież Franciszek napisał w ub. roku m.in.: "Wezwani jesteśmy, aby z szacunkiem myśleć, mówić i pisać o innych ludziach; i to nie tylko w ich obecności, ale zawsze i wszędzie, unikając niesprawiedliwej krytyki i pomówień. W realizacji tego celu szczególną rolę odgrywają rodziny, szkoły, edukacja religijna i wszelkie formy komunikacji medialnej".

 

W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych. Muzułmański Związek Religijny w RP, uznany oficjalnie w 1925 r., liczy obecnie ok. 6 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie. Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP. Zrzesza ona muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, a także osoby przyjmujące islam za swoją religię. Według szacunków liczy ok. 25 tys. członków.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Ewelina 23:09:00 | 2015-02-03
Dla mnie dialog z muzułmanami to zdrada stanu! Jak chrześcijaństwo może nawiązywać relację z partią polityczną, jaka jest w rzeczywistości islam? Islam ma programową zagładę chrzescijan, żydów i niewiernych! Czarno na białym jest to wyłozone w koranie! Bóg muzułmanów ma cech przeciwstawne do Boga chrzescijan a to oznacza, że allah to szatan! Rozmowa jest błędem. Jak będa wam odcinać głowy to ten prosty fakt zrozumiecie

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a-psik 19:51:50 | 2015-01-08
Czy ta sesja spróbuje też wyjaśnić komu zależy na sianiu nienawiści i przemocy oraz kto to Państwo Islamskie finansuje?

Oceń 7 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook