Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Na placu Trzech Krzyży w Warszawie rozpoczął się w sobotę po godz. 13 współorganizowany przez PiS "Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów". Uczestnicy mają ze sobą biało-czerwone flagi i róże w kolorach narodowych.

 

Marsz w 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbywa się w kontekście wydarzeń związanych z niedawnymi wyborami samorządowymi, które - według polityków PiS - zostały sfałszowane.

 

W zgromadzeniu gdzieniegdzie powiewają flagi Solidarności i z logo PiS. Niektórzy uczestnicy trzymają też transparent z podobizną Lecha i Marii Kaczyńskich. Można też zobaczyć transparent z napisem: "Nie ufamy mediom i dziennikarzom prorządowym" oraz "Z czyich pieniędzy płacono za pizzę przywiezioną przez BOR marszałkowi Sikorskiemu?". Gdzieniegdzie można też dostrzec portrety księdza Jerzego Popiełuszki. Grupa osób niesie kilkunastometrową polską flagę.

 

Wśród zebranych na placu Trzech Krzyży są przedstawiciele Klubów Gazety Polskiej. Przyjechali też stoczniowcy i górnicy oraz - jak twierdzą organizatorzy - przedstawiciele Polonii.

Organizatorzy zwrócili się do zebranych o nierozwijanie prowokacyjnych transparentów i niezakrywanie twarzy. Część ludzi skandowała: "Te wybory to pozory!"

 

Marsz rozpoczął się od Apelu Poległych. Potem planowane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pod pomnikiem Wincentego Witosa na placu.

Stamtąd marsz ruszy Alejami Ujazdowskimi do pomnika Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

 

W trakcie marszu delegacja PiS złoży kwiaty pod pomnikami: Ronalda Reagana, generała Roweckiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego i marszałka Piłsudskiego.

Około godz. 15 pod pomnikiem Piłsudskiego, przewidziane jest główne wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego.

 

Obecność na marszu zapowiedzieli liderzy Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro i Polski Razem - Jarosław Gowin.

 

Politycy PiS zapewniają, że marsz będzie pokojowy ma mieć charakter obywatelski. Deklarację Komitetu Honorowego marszu podpisali m.in. działacze opozycji demokratycznej w PRL Zofia Romaszewska, Joanna Duda-Gwiazda, Andrzej Gwiazda, a także kilku dziennikarzy.

 

Na dzień przed marszem z udziału w komitecie honorowym wycofało się pięciu biskupów: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, biskup włocławski Wiesław Mering, bp Ignacy Dec ze Świdnicy, bp senior Antoni Dydycz z Drohiczyna, bp senior Edward Frankowski z Sandomierza. PiS nie komentował ich decyzji.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: marsz, wybory, pis

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.51

Liczba głosów:

35

 

 

Komentarze użytkowników (30)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~zorro 11:43:26 | 2014-12-14
Jak to jest ze Bronislaw majacy podobno 80% poparcia skupia na swoich imprezach raptem 2 tys. towarzyszy, a ten ktorego podobno Polacy sie boja gromadzi kilkadziesiat tysiecy manifestantow? 

Oceń 6 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jak za PRL 01:08:27 | 2014-12-14
Jest dokładnie jak za PRL - czyli oficjalne stanowisko publiczne albo służbowe jedynie słusznej linii partii różnych ubeków, aparatczyków i pomniejszego czerwonego pomiotu klaszczącego kiedyś na wiecach pierwszomajowych, aby się tylko utrzymać przy korycie, i ci sami ludzie z prywatnymi opiniami „Ch..., dupa i kamieni kupa” państwa teoretycznego. Kto wówczas (tak jak i dziś) miał (ma) prywatnie do czynienia z taki indywiduami, ten doskonale wie o czym piszę. To jest w zasadzie cała tajemnica tzw. "lemingów", tj. ludzi albo (w dosłownym tego słowa znaczeniu) wykonujących polecenia służbowe np. na forach i za to dostających wynagrodzenie, albo są to ludzie czerpiący korzyści pośrednio - np. trywialne utrzymanie pracy w budżetówce, w biurokratycznej administracji, w czerwonym biznesie samouwłaszczonej nomenklatury z całymi rodzinkami. I to jest cały elektorat Polskiej Zjednoczonej Platformy Obywatelskiej ! I to jest jednocześnie przyczyna istnienia zarówno kiedyś, jak i dziś PRLu - zwyczajne i prymitywne KORYTO !

Oceń 10 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 23:31:04 | 2014-12-13
Jarosław Kaczyński nie potrafi wygrać wyborów, ściśle rzecz biorąc potrafi nawet zdobyć większość głosów jak w ostatnich wyborach, ale nie potrafi, na wskutek własnej nieudolności przekuć tego zwycięstwa na przejęcie władzy. Więc własną nieudolność pokrywa pustą retoryką i nieprawdziwymi i fałszywymi narracjami. We mnie wyjątkowe obrzydzenie budzi wycieranie się portretami bł. Jerzego Popiełuszki. Akurat miałem okazję Go osobiście słuchać, więc z obrzydzeniem i odrazą obserwuję jak Błogosławionego, który oddał życie za prawdę, wykorzystuje się do przydawania autorytetu rzeczom fałszywym. Jako człowiek który ma osobiste wspomnienia związane z 13 grudnia 1981 bardzo się jednak cieszę, że biskupi się wycofali z podpierania tej obrzydliwej hucpy Jarosław Kaczyńskiego. Żywi mogą to zrobić, umarli niekoniecznie, ale na szczęście prawdziwej świętości rzeczy fałszywe się nie imają.

Oceń 5 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 20:21:38 | 2014-12-13
Czlowiek dla którego jedynym dyskomfortem związanym z 13 grudnia była niemożność obejrzenia Teleranka chce zawlaszczyć tę rocznicę  i wykorzystać ją przeciw człowiekowi który wtedy został przez komunistów zamknięty w więzieniu! Jedynie Sławomir Mrożek i Jarosław Kaczyński mogli coś takiego wymyśleć.

Oceń 4 18 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~an-s 19:42:39 | 2014-12-13
Swój wpis dedykuję wszelkim propagandystom, wbrew ich zapowiedziom że, PiS i J.Kaczyński swoim Marszem podpala Polskę. Nic z tego, służby porządkowe spełniły swój obowiązek, nie dopuszczając do żadnej zadymy. Chciałbym na marginesie skomentować relację prorządowych mediów z tej manifestacji. W czasie ważnych przemówień był tylko obraz i komentarze brutalnie krytykujące Marsz i jego Uczestników. To wyjątkowo perfidne dziennikarstwo. Te półprawdy są gorsze niż przemilczenia. Ten rodzaj manipulacji widziałem po raz ostatni w stanie wojennym. Dziś TVP sama udowodniła, że Marsz miał sens – był skierowany również przeciwko temu, co ta „rządowa organizacja” wyprawia.

Oceń 17 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Jurek23U 17:25:01 | 2014-12-13
Jarosłw Przegrany mobilizuje lud do dalszej walki .....tylko o co?
i po co.

Oceń 2 18 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~rzymianin 16:30:57 | 2014-12-13
Dla mnie to smutne, iż nie było przedstawicieli Kościoła, szczególnie nikogo z hierarchów. Tam bylo tysiące osób, katolików w większości, Polaków. I zostali jak owce, bez pasterza. Dla niektórych postępowych katolików, także księży, pójście do satanisty, geja, itp to wyraz wyjścia do zagubionych owiec. A owce nie zagubione, wierne, umęczone, prześladowane, gnębione? Co mówi na ten temat św. Augustyn? "Niech chroniliście zdrowych owiec". Smutne to. Czyżby sie i tych 5 biskupów przestraszyło? Dało zastraszyć? Dlaczego nie staryczlo im odwagi by stanąć z tymi, którzy brali udział w marszu i powiedzieć słowo pociechy, zachęty, prawdy? Dlaczego? Nie politycznie, ale jak pasterze! Smutno mi. Gdzie w końcu są te peryferie papieża Franciszka? A może tak być, że owce sobie pójdą i już nie posłuchają pasterzy, którzy ich opuscili. Bo piękne listy łatwo pisać, ale nadstawić karku, narazic sie władzy to juz trudniej. 

Oceń 28 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jan 15:44:50 | 2014-12-13
Transmisja na żywo w TV Trwam a potem do oglądnięcia na ich portalu

Oceń 12 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~<...> 15:13:00 | 2014-12-13
Transmisja live z marszu:

http://new.livestream.com/accounts/10494368/events/3646607

Oceń 13 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 14:03:26 | 2014-12-13
Do udziału w Marszu zachęcał p. Hoffman i p. Bóg, Honor, Ojczyzna Girzyński. Nie dziwię się rezygnacji Biskupów

Oceń 9 19 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?