PKW: system informatyczny jest sprawny

(fot. Justin Marty / Foter / CC BY)

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski poinformował, że środowe testy systemu informatycznego pokazały, iż w zasadzie działa on sprawnie. "Są pewne drobne mankamenty, które mogą podlegać usunięciu" - mówił.

 

PKW podjęła decyzję o zastosowaniu systemu informatycznego w II turze wyborów "z pewnymi zabezpieczeniami" - podkreślił Jaworski. "Gdyby ten system nie zadziałał, to wówczas po konsultacji z informatykiem komisji gminnej, należy wprowadzić system ręcznego liczenia (głosów)" - dodał.

 

Według Jaworskiego, Komisja podjęła taką decyzję po "głębokiej analizie", po przeprowadzeniu testów systemu informatycznego oraz po zasięgnięciu opinii komisarzy wyborczych, "którzy w zdecydowanej większości opowiedzieli się za zastosowaniem tego systemu informatycznego w II turze wyborów".

 

W środę odbył się test wyborczego systemu informatycznego. We wszystkich 890 gminach, w których odbędzie się II tura wyborów, wykryto edycyjny, łatwy do skorygowania błąd w wydrukach protokołów - powiedział PAP Romuald Drapiński z Krajowego Biura Wyborczego.

 

PKW przyjęła w środę uchwałę zawierającą wytyczne dla komisarzy wyborczych oraz komisji obwodowych i terytorialnych.

 

Komisja obwodowa ma przystąpić do ręcznego sporządzania protokołu po konsultacji z pełnomocnikiem terytorialnej komisji wyborczej ds. informatyki, jeśli problemy w systemie zostaną ocenione jako "niemożliwe do niezwłocznego usunięcia". O ręcznym sporządzeniu protokołu komisja ma niezwłocznie zawiadomić komisarza wyborczego za pośrednictwem gminnej (lub miejskiej) komisji wyborczej.

 

Jeśli projekt protokołu został sporządzony w systemie informatycznym, a niemożliwa okaże się jedynie transmisja danych do terytorialnej komisji (gminnej lub miejskiej), komisja może zapisać dane z protokołu na nośniku elektronicznym. Dane te muszą być uwierzytelnione licencją przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego komisji.

 

II tura wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta odbędzie się 30 listopada w 890 gminach. Wyborcy będą wybierać spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze uzyskali najlepszy wynik.

 

Podczas wyborów samorządowych 16 listopada system informatyczny nie zadziałał prawidłowo. Awaria systemu spowodowała, że wyniki wyborów zostały ogłoszone tydzień po nich. Na skutek problemów z liczeniem głosów do dymisji podało się ośmiu z dziewięciu sędziów PKW (z funkcji odejdą po drugiej turze wyborów); jeden sędzia odszedł, bo skończył 70 lat - Kodeks wyborczy przewiduje wygaśnięcie mandatu po ukończeniu 70. roku życia. Do dymisji podał się także szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki (z funkcji odejdzie po ogłoszeniu wyników II tury wyborów).

 

Drapiński powiedział PAP we wtorek, że w II turze głosowania obciążenie systemu będzie mniejsze niż 16 listopada, gdyż weźmie w niej udział jedna trzecia jednostek samorządu terytorialnego, a protokół z wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta jest najmniejszym z czterech, które trzeba było wówczas wydrukować.

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~maryska 06:21:40 | 2014-11-28
Moskiewskie serwery zostaly odblokowane .bez ktorych nasze POLSKIE nie dzalaja.Szkolena PKW w Moskwie Przynosza efekty i wygrywa ten co ma wygracA jak trzeba bedze to jrszczf nie jeden samolot spadnie

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 10:45:29 | 2014-11-27
To znaczy, że co - teraz będą mogli już koordynować fałszowanie żeby nie było takich ewidentnych wpadek?

Oceń 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wyborca 10:06:58 | 2014-11-27
PKW dała ciała, a PiS...
http://arturprosty.blogspot.com/2014/11/efekt-hofmana-przyczyna-porazki-partii.html

Oceń 1 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Steven 09:52:01 | 2014-11-27
Nie trzeba było tak od razu , a tak laśne dziadki zatrybiły , że jednak można na piechotę . Ile to by nerwic nie powstało , a tak mamy co mamy .Niektórzy stracili twarz , innym się odpaliło ADHd ;-)

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook