PiS składa wnioski o unieważnienie wyborów

Komitet Wyborczy PiS we wtorek złożył do sądu okręgowego swój pierwszy protest z wnioskiem o unieważnienie wyborów do sejmiku i przeprowadzenie ich na nowo. Dotyczy woj. lubelskiego. Do końca tygodnia PiS zawnioskuje o unieważnienie wyborów w każdym województwie.

 

Prawo i Sprawiedliwość skierowało do sądu okręgowego w Warszawie, a także skieruje do sądu okręgowego w Lublinie protest wyborczy przeciwko ważności wyborów do sejmiku województwa lubelskiego.

 

Jak wynika z komunikatu biura prasowego PiS, pełnomocnik wyborczy Prawa i Sprawiedliwości w złożonym proteście domaga się orzeczenia o nieważności wyborów do sejmiku lubelskiego, stwierdzenia wygaśnięcia mandatów radnych, a także wydania postanowienia o przeprowadzeniu ponownych wyborów do sejmiku.

 

Jako przesłanki do unieważnienia wyborów PiS wskazuje między innymi przeprowadzenie głosowania w obwodowej komisji wyborczej nr 1 w Korchowie Pierwszym poza lokalem wyborczym, wprowadzanie przez członków obwodowej komisji wyborczej nr 1 w Korchowie Pierwszym wyborców w błąd co do sposobu głosowania i ważności głosu, wydawanie przez obwodową komisję wyborczą nr 25 w Lublinie kart do głosowania bez odcisku pieczęci terytorialnej komisji wyborczej.

 

Inne powody, które miałyby świadczyć o potrzebie unieważnienia wyborów w woj. lubelskim, to uniemożliwianie przez członków obwodowej komisji wyborczej nr 8 w Hrubieszowie mężowi zaufania obserwacji czynności wyborczych w dniu głosowania, podanie do publicznej wiadomości wyników głosowania przez obwodową komisję wyborczą nr 1 w Starym Uścimowie w formie niepodpisanego przez członków komisji protokołu głosowania, a także "błędne przygotowanie kart do głosowania, tj. zastąpienie karty do głosowania broszurą pomimo braku podstawy prawnej".

 

W ocenie Prawa i Sprawiedliwości tak liczne naruszenia przepisów Kodeksu wyborczego miały wpływ na wyniki głosowania i doprowadziły do wadliwego ustalenia wyników wyborów.

 

We wtorek posłowie PiS Grzegorz Tobiszowski i Grzegorz Matusiak zapowiedzieli złożenie protestu w woj. śląskim. Jak zwrócili uwagę, nie zgadzają się liczby podane przez PKW i w obwieszczeniach Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Katowicach dla poszczególnych okręgów. Ich zdaniem rozbieżności dotyczą m.in. liczby wydanych kart wyborczych, kart wrzuconych do urn, a także wyborców uprawnionych do głosowania.

 

Z informacji PAP we władzach partii wynika, że protesty z wnioskiem o unieważnienie wyborów PiS złoży w każdym województwie. Będą składane do końca tygodnia.

 

Według Kodeksu wyborczego protest wyborczy wnosi się na piśmie do właściwego sądu okręgowego w terminie 14 dni od dnia wyborów. Sąd okręgowy rozpoznaje protesty wyborcze w postępowaniu nieprocesowym, w ciągu 30 dni po upływie terminu do wnoszenia protestów, w składzie trzech sędziów, z udziałem komisarza wyborczego, przewodniczących właściwych komisji wyborczych lub ich zastępców.

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w zeszłą środę po spotkaniu z szefem SLD Leszkiem Millerem mówił, że w wynik wyborów trudno uwierzyć i że "nie może być przyjęty jako prawdziwy". Zapowiedział skargi do sądów okręgowych i zgłoszenie inicjatywy ustawodawczej, która pozwoli przeprowadzić nowe wybory samorządowe. We wtorek klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy, która miałaby skrócić kadencję nowo wybranych sejmików województw.

 

Jak podała PKW, PiS w skali kraju zdobył 171 mandatów do sejmików wojewódzkich (to drugi po PO wynik), otrzymał jednocześnie największe poparcie procentowe 26,85 proc.; Platforma - 26,36 proc.

 

Według sondażu IPSOS exit poll przeprowadzonych w dniu wyborów PiS zdobył 31,5 proc. głosów.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.6

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Misiek 08:43:19 | 2014-11-26
Państwo komentatorzy zamiast uzywać retoryki rodem z lat 80-tych powinni przejrzeć swoje rachunki "za mieszkanie" teraz i wstecz i policzyć jakie będą za 4 lata jesli tendencja się utrzyma.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~akagi 21:53:24 | 2014-11-25
W moim okręgu wyborczym głosowanie bylo podzielone na dwi sale  oddalone od siebie o 10m, więc mąż zaufania żeby widzieć co się dzieje stał w drzwiach jednej z nich,  w drugiej sali  widział tylko , że ktoś wchodzi.

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 21:15:54 | 2014-11-25
Protesty dopiero napływają, ale rozgrzani sędziowie pod patronatem "prezydenta" już i tak znają werdykt.

Oceń 9 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Sissi 20:54:57 | 2014-11-25
Wyniki wyborów wg PIS będą wążne kiedy zdobędą minimum 89%.

Oceń 4 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~KiT 20:40:54 | 2014-11-25
PiS to destrukcja totalna bez względu na cenę - bardzo to przykre, że taki człowiek omamił część społeczeństwa. 

Oceń 5 10 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook