Spotkanie prezydenta z prezesem NSA

(fot. PAP/Jacek Turczyk)

We wtorek prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął serię spotkań w sprawie nowego składu PKW. O godz. 10 do Belwederu przybył prezes NSA Roman Hauser, planowane są także rozmowy z I prezes SN Małgorzatą Gersdorf, a następnie z prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim.

 

O wtorkowych spotkaniach poinformował prezydent na poniedziałkowej konferencji prasowej. Jak podkreślił, to prezesi TK, NSA i SN będą decydowali o przyszłym kształcie personalnym PKW.

 

Ośmiu z dziewięciu sędziów PKW, w tym szef Stefan Jaworski, podało się w ubiegłym tygodniu do dymisji; jeden odszedł, bo skończył 70 lat. Rezygnacje sędziów to pokłosie kłopotów z systemem informatycznym PKW po wyborach samorządowych. Formalnie sędziowie będą pełnić swoje funkcje w PKW do czasu ogłoszenia wyników II tury wyborów samorządowych, która odbędzie się 30 listopada w tych miejscach, gdzie w pierwszym głosowaniu nie udało się wybrać wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta.

 

Komorowski zaznaczył w poniedziałek, że obecnych członków PKW powoływali wszyscy prezydenci, którzy pełnili urząd po 1989 roku. Zwrócił uwagę, że wnioski o powołanie były kontrasygnowane przez premierów, m.in. Leszka Millera i Jarosława Kaczyńskiego. "Nie warto więc drodzy panowie udawać, że kształt personalny PKW, który przeżywa dziś głęboki kryzys, to dzieło krasnoludków plus Komorowskiego. Wszyscy mieli tutaj swój udział w istotnych decyzjach" - powiedział.

 

Zgodnie z Kodeksem wyborczym w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi dziewięciu sędziów powoływanych przez prezydenta - trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wskazanych przez prezesa Trybunału, trzech sędziów Sądu Najwyższego, wskazanych przez pierwszego prezesa tego sądu, trzech sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazanych przez prezesa NSA.

 

O sytuacji po wyborach samorządowych prezydent rozmawiał już z prezesami TK, NSA i SN w ubiegłym tygodniu.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.4

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~? 04:20:37 | 2014-11-26
5 piw?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~asdfg 00:49:38 | 2014-11-26
to straszne, ze prezydent spotyka sie z trybunalem, NSA itd przed ogloszeniem orzeczenia o waznosci lub niewaznosci wyborow! to przypomina afere z Gdanska

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~adol 17:57:03 | 2014-11-25
Możemy z góry przewidzieć wyniki wyborów w nadchodzącym roku już teraz notowania zdrajcy komoruskiego wzrosły do 80% poparcia ciekawe na czym oni opierają takie badania wystarczy przelecieć się po portalach i już wiemy jak wygląda w rzeczywistości te 80%  odwoływanie się do sądów "niezawisłych" hhiihhiii mija się całkowicie z celem oni nawet w sprawach karnych są rażąco niesprawiedliwi i przekupni Więc podkreślanie że oni wydadzą sprawiedliwe orzeczenie nadaje się bardziej do kabaretu niż jako argument w łapach złodziei głosów.

Oceń 6 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tak 11:27:23 | 2014-11-25
Ci co powołali poprzednie PKW maja powołać nowe. Wraca "nowe".

Oceń 9 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?