Komorowski o ważności wyborów

(fot. PAP/Jacek Turczyk)

Nie było podstaw dla kwestionowania ważności wyborów samorządowych, ale niepokoi wzrost liczby głosów nieważnych do sejmików - powiedział prezydent Bronisław Komorowski po poniedziałkowym spotkaniu m.in. z obecnym i byłymi prezesami TK.

 

"Nie było podstaw, by ze względu na przedłużający się czas liczenia głosów, ze względu na zmianę metody liczenia głosów czy z powodu preferencji wyborców dla konkretnych cyfr, numerów list, kwestionować ważność wyborów" - mówił Komorowski.

 

Zapowiedział, że Kancelaria Prezydenta, przy udziale prawników, będzie pracowała nad zmianami w Kodeksie wyborczym. Wykluczył, by takie zmiany udało się wprowadzić przed wyborami prezydenckimi oraz do Sejmu i Senatu, które odbędą się w 2015 r.

 

Zdaniem Komorowskiego, jednym z błędów jest "nadmierne skrępowanie PKW w zakresie zakupu oprogramowania i druków".

 

Jak ocenił prezydent, jest możliwość m.in. wprowadzenia kadencyjności członków PKW i wzmocnienia pozycji szefa Państwowej Komisji Wyborczej, jest też kwestia osobnego liczenia głosów błędnie oddanych i pustych kart wyborczych.

 

Według prezydenta, obecnie zadaniem numer jeden jest dokończenie wyborów samorządowych. Następnie - podkreślił - trzeba ustabilizować sytuację w PKW w "wymiarze personalnym i organizacyjnym". Później - jak mówił - trzeba będzie wyciągnąć wnioski z sytuacji, jaka zaistniała w trakcie liczenia głosów po wyborach samorządowych i znowelizować Kodeks wyborczy.

 

We wtorek prezydent spotka się z prezesami: Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz I prezesem Sądu Naczelnego w sprawie kandydatur do Państwowej Komisji Wyborczej.

 

Komorowski nie wykluczył też spotkań z liderami partyjnymi w sprawie zmian w Kodeksie wyborczym. We wtorek ma rozmawiać z przewodniczącym SLD Leszkiem Millerem. Będę otwarty na pomysły płynące z różnych środowisk, poza jednym - pomysłem upartyjnienia PKW, czego nie dopuszczam do myśli - deklarował prezydent. Jak dodał, ważne będą dla niego doświadczenia posłów, którzy pracowali w sejmowej komisji opracowującej Kodeks wyborczy.

 

Jednak - jak zaznaczył - niepokoi wzrost liczby nieprawidłowo oddanych głosów w wyborach do sejmików wojewódzkich. Prezydent ocenił, że jest to liczący się wzrost. Wzrost ten "staje się źródłem podejrzeń i zarzutów co do przebiegu głosowania, rzetelności liczenia głosów i wiarygodności wyborów" - zauważył prezydent. Jak dodał, liczba nieważnych głosów zdecydowanie różni się w zależności od szczebla władzy samorządowej.

 

Według badań opinii publicznej, dla Polaków najważniejsze są wybory na wójta, burmistrza i prezydenta miasta - mówił prezydent. Zaznaczył, że wyborca zna kandydatów i często są to kandydaci z komitetów wyborczych niezwiązanych z partiami politycznymi, a kandydaci do sejmików wojewódzkich są często anonimowi i bardziej utożsamianymi z listami partyjnymi.

 

Komorowski zwrócił uwagę, że na przykład we Francji na kartach wyborczych jest osobna rubryka, która pozwala wyborcy pokazać, że nie identyfikuje się z żadną z kandydatur, a "w Polsce takiej możliwości nie ma". "Trzeba więc uwzględnić, że licząca się liczba obywateli mogła nie chcieć głosować na żadną partię" - mówił. Jak powiedział, na liczbę głosów nieważnych mogła mieć także wpływ forma karty do głosowania. Trzeba też zbadać - zaznaczył Komorowski - na ile na liczbę głosów nieważnych mógł mieć wpływ niedoskonały sposób informowania o technice głosowania.

 

Trzeba wnikliwie zbadać, jaka część nieważnych głosów wynika z błędów przy zaznaczaniu swojego głosu, a jaka część jest efektem świadomego wrzucania pustej karty jako swoistej żółtej kartki dla komitetów wyborczych - mówił prezydent. Ale - dodał - "rosnąca ilość głosów nieważnych nie może prowadzić do prostego kwestionowania legalności wyborów".

 

"Jeśli ktoś z tego powodu kwestionuje wynik wyborczy, powinien dochodzić swoich racji zgodnie z zasadami demokracji, w sądzie, a nie na ulicy" - przekonywał prezydent. Zachęcał jednocześnie, by kierować protesty wyborcze do sądów. Tylko poprzez sądy będzie można rozwiać lub potwierdzić zastrzeżenia co do uczciwości wyborów - argumentował.

 

Komorowski podkreślił, że konstytucjonaliści przestrzegali go przed pomysłem skrócenia kadencji władz samorządowych wybranych 16 listopada "nie tylko z powodu wątpliwości natury konstytucyjnej". Można też sobie wyobrazić, że jeśli parlament mógłby skrócić kadencję sejmików wojewódzkich, to dlaczego nie miałby skrócić kadencji Sejmu i Senatu - zauważył prezydent. Niekonstytucyjna jest także - według Komorowskiego - możliwość powtórzenia wyborów do samorządu.

 

"Nie rozumiem i nie akceptuję prób jednoczesnego negowania ważności wyborów i wzywania do poparcia swoich kandydatów w II turze wyborów" - mówił prezydent. Jak można narażać swoich kandydatów na takie rozdwojenie jaźni, na swoistą schizofrenię polityczną? - pytał.

 

Przypomniał też, że w 2010 r. wszystkie kluby pracowały nad kształtem Kodeksu wyborczego i wszyscy parlamentarzyści głosowali za tym kodeksem.

 

Jak mówił prezydent, ważne, że są wyniki po pierwszej turze wyborów samorządowych, choć są "spóźnione w stosunku do deklaracji PKW i oczekiwań opinii publicznej". Ale to mieści się w regułach prawnych - ocenił.

 

Prezydent podziękował także na konferencji prasowej członkom obwodowych komisji, którzy liczyli głosy - jak ocenił - "w bardzo niekomfortowej, przykrej, niezawinionej przez nich sytuacji".

 

Dziękował też mężom zaufania, którzy reprezentowali poszczególne partie polityczne. Stali na straży prawidłowości przebiegu głosowania i liczenia głosów - podkreślił Komorowski.

 

Zachęcał też do udziału w II turze wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Trzeba iść i głosować, bo to też jest forma obrony demokracji - przekonywał.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.77

Liczba głosów:

26

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~WDR 01:24:21 | 2014-12-04
"Nie było podstaw dla kwestionowania ważności wyborów samorządowych, ale niepokoi wzrost liczby głosów nieważnych do sejmików - powiedział prezydent Bronisław Komorowski"

Hahahaha

Tam, owszem całowałem się z tą panią i robiliśmy takie rożne rzeczy, ale zarzucać mi, że zdradziłem żone? Nigdy jej nie zdradziłem!

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 04:03:09 | 2014-11-25
Jeszcze żaden wyborczy protest nie został nawet rozpatrzony, ale oni mają już przygotowany ostateczny werdykt.
To niesamowite, chyba nawet na Białorusi starają się zachowac jakieś pozory, a tu bez żenady jadą na całego.

Oceń 8 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~bronkozaur 00:41:08 | 2014-11-25
Przekręt wyborczy z 2014 roku obecne władze przygotowywały od co najmniej od 3 lat

Czy wiesz, że nasze władze w 2011 roku zmieniły zapisy kodeksu wyborczego usuwając z niego artykuł mówiący o obowiązku weryfikowania przez obwodowe komisje wyborcze przyczyn nieważności głosu oddanego w wyborach do sejmików wojewódzkich? Stworzono dzięki temu dobry grunt pod obecną sytuację, kiedy rzekomo co piąty Polak oddał głos nieważny. Jeśli połączymy fakty, to wyjdzie nam, że szwindel wyborczy z ostatnich wyborów władze PO-PSL skrupulatnie przygotowywany od co najmniej 3 lat...

całość: http://niewygodne.info.pl/artykul4/01869-Przygotowania-do-przekretu-wyborczego-trwaly-3-lata.htm

Oceń 13 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~100mk 18:17:16 | 2014-11-24
Ktoś spodziewał się innych odpowiedzi?

Oceń 15 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook