PKW: system wyborczy już w pełni sprawny

(fot. PAP/Leszek Szymański)

System informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej jest już w pełni sprawny - poinformowała we wtorek nad ranem PKW. Problemy z systemem elektronicznego zliczania głosów w wyborach samorządowych PKW ma od dnia głosowania, od niedzieli.

 

Zawiadamiamy, że system informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej uzyskał pełną sprawność - podało PKW, powołując się na informacje od wiceprezesa firmy Nabino, która przygotowała informatyczny system wyborczy, potwierdzone przez urzędnika odpowiedzialnego za obsługę informatyczną wyborów w Krajowym Biurze Wyborczym.

PKW boryka się od niedzieli z kłopotami z funkcjonowaniem systemu informatycznego.

 

W poniedziałek wieczorem komisje terytorialne mogły już korzystać w pełni z systemu elektronicznego przy ustalaniu wyników wyborów tam, gdzie głosowanie jest większościowe, czyli przy wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych gminnych. System nie dział zaś w pełni dla głosowań proporcjonalnych, czyli przy ustalaniu wyników w wyborach do sejmików, rad powiatów, rad miast na prawach powiatów i dzielnic Warszawy.

 

W poniedziałkowy wieczór PKW miała wyniki głosowania ze 108 tys. 770 obwodowych komisji wyborczych, na 123 tys. 359 obwodów. W wyborach do rad gmin na ogólną liczbę 2477 gmin ustalono wyniki wyborów w 892 radach gmin oraz wyniki w 163 radach powiatów na ogólną liczbę 314 powiatów. Wciąż nie ma danych dotyczących wyników głosowania w wyborach do sejmików wojewódzkich.

 

W związku z awarią wiele komisji terytorialnych zawiesiło swoje prace; PKW liczy, że po usunięciu usterki niezwłocznie powrócą one do pracy.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (16)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~WDR 19:43:57 | 2014-11-18
PKW to tylko symbol, a jej członkowie to marionetki. Nikt mi nie wmówi, że oni o czymkolwiek decydują.

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~dez 19:35:55 | 2014-11-18
Właśnie otwarcie i dobitnie dowiadujemy się, że w Polsce demokratyczna zmiana (wybory) układu władzy rodem z PRL jest niemożliwa. A opozycja jest jeszcze tylko tolerowana ze względów wizerunkowych. A to znaczy, że alienacja władzy wprost i bez ogródek powraca do stalinowskich korzeni.

Możliwe są dwa warianty:
1) Jest to kolejna stopniowana prowokacja, aby ludzie wyszli na ulice, celem szybkiej delegalizacji opozycji z próbą siłowego podporządkowania Polaków.
2) Zaakceptowanie tego niewolniczego stanu rzeczy przez Polaków, co spowoduje bezprzedmiotowość istnienia jakiejkolwiek opozycji parlamentarnej i stan przyspieszonej kontynuacji agonii Polski.

Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej to nie żadne "leśne dziadki". Wręcz przeciwnie - to prawdziwa elita okrągłostołowej III RP. Zgodnie z kodeksem wyborczym w skład PKW wchodzi łącznie dziewięciu sędziów: po trzech z Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego. Wszystkich powołuje prezydent i tylko on może ich odwołać. Znaczy członkowie PKW mogą być spokojni o swój los. System jest hermetycznie zamknięty.

Oceń 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~spostrzegawczy 18:07:09 | 2014-11-18
Spiski i tropiciele spisków mnożą się jak króliki.

Oceń 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jazdy po bandzie cd 17:57:51 | 2014-11-18
Tysiące nieważnych głosów w Malborku. Jedna czwarta wyborców nie wiedziała jak się głosuje !

Niemal jedna czwarta osób, które wzięły udział w powiecie malborskim w wyborach do Sejmiku Województwa Pomorskiego wrzuciła do urny źle wypełnione karty – donosi „radiogdansk.pl”. Według portalu w powiecie malborskim w wyborach do Sejmiku Województwa Pomorskiego wzięły udział 22 tysiące osób. Około 5 tysięcy z nich oddało nieważny głos. Wiesława Kiełpińska z wojewódzkiej komisji wyborczej twierdzi, że jest zaszokowana tą liczbą. http://wpolityce.pl/polityka/222558-tysiace-niewaznych-glosow-w-malborku-jedna-czwarta-wyborcow-n...

Oceń 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~chamy jadą na całego 17:24:41 | 2014-11-18
Wielki szwindel! PSL wbrew exit polls wygrywa w Świętokrzyskiem z wynikiem 50 proc.! 

Według wstępnych, nieoficjalnych danych (z 80 proc. komisji) PSL osiągnął rekordowe poparcie w województwie świętokrzyskim - 49,9 procent! Tymczasem według dokładnych sondażowych badań exit polls, realizowanych przez Regionalny Ośrodek Badania Opinii Publicznej "Dobra Opinia” oraz "Echo Dnia", wybory tam wygrał PiS, zdobywając ok. 34 proc. 
http://niezalezna.pl/61531-wielki-szwindel-psl-wbrew-exit-polls-wygrywa-w-swietokrzyskiem-z-wynikiem-50-proc

Oceń 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ot, POlszewia 15:34:10 | 2014-11-18
Informatyk ujawnia: Każdy mógł zalogować się do systemu PKW i wstawić wynik

„Każdy błąd jaki można popełnić w kodzie, został popełniony” - tak działanie systemu informatycznego PKW służącego do zliczania głosów w wyborach ocenia informatyk, który przeanalizował działanie programu. System był dziurawy jak sito. Okazuje się, że na dzień przed wyborami kod źródłowy programu został upubliczniony w internecie.
http://niezalezna.pl/61516-informatyk-ujawnia-kazdy-mogl-zalogowac-sie-do-systemu-pkw-i-wstawic-w...

Oceń 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~PKW z komuny... 13:12:49 | 2014-11-18
A może wyniki do Warszawy zawieść łodziami, jak Indianie Avaho?

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jaco 11:18:52 | 2014-11-18
Zgodnie z założeniami planu kombinacji opartych na kontrolowanym kreowaniu „mętnej wody” nie może być mowy o jakiejkolwiek przypadkowości (od początku mówiono o środzie, jako dacie podania wyników !). Im więcej zamieszania, nieokreśloności i chaosu – tym lepiej dla tych, którzy w tym akurat przypadku kontrolują procesy wyborcze. Jest pewne, że starsi panowie z szacownej instytucji PKW doskonale wiedzą na czym polega zabawa z „awariami systemu” i nie po to przez wiele miesięcy selekcjonowali firmy administrujące ten system, by udzielać dziś rzeczowych wyjaśnień lub obawiać się konsekwencji. Dlaczego system stworzony przez stalinistów mający im zapewniać realną władzę, skutecznie kontrolować procesy społeczne i gospodarcze miałby akurat tutaj w PKW budzić zdziwienie ? Jedynym bardzo wyraźnym i zmierzonym (!) sygnałem jaki z tego dziś wypływa dla Polaków jest to, że skończył się czas białych rękawiczek i zabawy w utrzymywanie pozorów, a zaczyna się okres rozwiązań siłowych i jawnie dyktatorskich.

Aby to zrozumieć, warto wysłuchać np. to:
Rola dzieci i wnuków stalinistów w odradzaniu się stalinizmu w Polsce
http://www.youtube.com/watch?v=8uEj8QD64Ks

Oceń 19 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 11:06:23 | 2014-11-18
Czyli wyniki już podocierane.
A rozgrzany sąd niewątpliwie ma już przygotowany standardowy werdykt - "jakieś nieprawidłości wprawdzie były, ale nie miały wpływu na wynik wyborów".

Oceń 10 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Onufry 09:59:47 | 2014-11-18
Gdy się zleca opracowanie systemu w trzy miesiące i do tego za pół ceny, to takie są efekty.

Oceń 3 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook