Przegrana oznacza równię pochyłą dla PO

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Wynik wyborów to koniec złej passy dla PiS, ale tym większa klęska PO - ocenił politolog dr Wojciech Jabłoński. Jego zdaniem zmiana na stanowisku lidera PO oznacza dla tej partii równię pochyłą, a w wyborach parlamentarnych 2015 roku prawdopodobnie oddanie władzy.

 

Według sondażu Ipsos w wyborach samorządowych w sejmikach PiS uzyskało 31,5 proc. głosów, PO - 27,3 proc., PSL - 17 proc., a SLD - 8,8 proc.

 

"Nie ma +efektu Kopacz+. Zmiana na stanowisku lidera Platformy oznacza dla tej partii równię pochyłą i prawdopodobnie w wyborach parlamentarnych 2015 roku oddanie władzy. To jest tylko przygrywka, bo bez Donalda Tuska PO nie będzie radziła sobie na rynku politycznym" - ocenił w rozmowie z PAP politolog dr Wojciech Jabłoński z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

"Kopacz, której styl komunikacyjny pozostawia wiele do życzenia, stała się dla Jarosława Kaczyńskiego łatwym chłopcem do bicia" - powiedział dr Jabłoński.

 

Zdaniem politologa potwierdzeniem tendencji spadkowej PO jest nie tylko wynik ogólnokrajowy PO, ale też wybory warszawskie, w których będzie drugą tura. Według danych Ipsos Hanna Gronkiewicz-Waltz uzyskała 48,8 proc. a Jacek Sasin 26 proc. "Ta druga tura jest już klęską dla Hanny Gronkiewicz-Waltz, która była w tych wyborach pewniakiem. Jacek Sasin ma w tym momencie szansę na dobrą kampanię w drugiej turze" - ocenił politolog.

 

Podkreślił, że nawet "dość anemiczna kampania PiS" dała tej partii zwycięstwo. "Podpinanie premier Kopacz do rzekomych samorządowych sukcesów, czyli inwestycji robionych na konto rządu, nie dało skutku" - ocenił.

 

Jak podkreślił, PSL jest silny w regionach, dlatego dobry wynik tej partii nie jest zaskoczeniem. Według sondażu Ipsos PSL w sejmikach uzyskał 17 proc. głosów. "W samej koalicji PO-PSL Platforma jest osłabiona, a PSL będzie ustami Janusza Piechocińskiego stawiał teraz nowe żądania" - powiedział politolog.

 

Jego zdaniem dobry wynik oznacza też w samym PSL poprawienie pozycji Piechocińskiego, który "był liderem bardzo słabo radzącym sobie na scenie politycznej". "Wsparły go regiony, wsparła go prowincja, wsparła go wieś. To jest prawdziwa siła PSL, która później przekłada się na żądania określonych stanowisk na szczeblu centralnym" - ocenił dr Jabłoński.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.73

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~zorro 00:02:11 | 2014-11-18
PO rowni pochylej niechaj jada na smietnik historii.

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pytajnik 08:01:49 | 2014-11-17
Sądzę, że Tusk miałby jeszcze gorszy wynik. Jego rejterada do Brukseli umożliwiła bezbolesną zmianę mocno już zużytej twarzy PO. Nie musiał brać odpowiedzialności za słabą pamięć Sikorskiego czy krasomówstwo Sienkiewicza (nota bene, PiS, gdyby miał więcej wyczucia, nazwałby to aferą sisi). A skoro to nie są faworyci Kopacz, to wg lemingów sama Kopacz nie ponosi za nich odpowiedzialności. Poza tym mrówczy model zarządzania pani Kopacz umożliwia  zwolennikowi PO stwierdzenie, że pasikonik Tusk jest już passe. To płytka myśl, która jednak pozwala na ulgę: dajmy jej szansę. Te niemal 30% to naprawdę niezły wynik dla partii, która zamiast pozbywać się swoich jakże licznych Hoffmanów, staje za nimi murem.

Oceń 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~1030 07:55:39 | 2014-11-17
w redakcji DEON.pl pewnie wielka rozpacz z powodu przegranej popieranej przez was PO... 

Oceń 9 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~!!! 04:50:13 | 2014-11-17
Serwery padły więc nie wiadomo co i kto tam wpiszę i jaki będzie ostateczny wynik. Być może w restauracji Sowa ustalają właśnie jakie wyniki podać...

Oceń 11 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~I am sure 00:56:47 | 2014-11-17
Te kobiety są niebezpieczne.

Oceń 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 23:46:01 | 2014-11-16
Mhm...Póki co, idzie ku dobremu, za co powinnam zaliczyć kloce błota ;) Jestem na razie ciekawa, czy na pewno będzie druga tura wyborów w moim mieście. 

Oceń 5 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 23:36:12 | 2014-11-16
Sondaż sondażem, liczą się ostateczne wyniki.
Czy szkolenie naszej PKW w Moskwie poszło na marne?
A może ciężka noc przed dziadkami?
Albo odpuszczą samorządowe poza stolicą i skoncentrują się na krajowych bo tu jest prawdziwa władza nad Polską?
Póki co pytania mnożą się jak króliki.

Oceń 4 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zen 22:56:19 | 2014-11-16
gdyby nie zmiana na stanowisku premiera , byłoby jeszcze gorzej

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook