Dzień otwarty w gmachu MSZ przy Al. Szucha

Dzień otwarty w gmachu MSZ przy Al. Szucha
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / slo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę otworzyło dla zwiedzających swoje budynki w ramach obchodów Dnia Służby Zagranicznej. Resort zaprezentował m.in. ważne dokumenty międzynarodowe związane z historią polskiej dyplomacji po 1989 r.

Dzień polskiej dyplomacji ustanowił w 2009 roku ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, na pamiątkę depeszy dyplomatycznej, którą 16 listopada 1918 roku wysłał Józef Piłsudski do zagranicznych stolic. Informowała ona o odrodzeniu naszego państwa. - Można to uznać za pierwszą informację dyplomatyczną wolnej Polski. Dlatego to świetna okazja, by świętować dzień dyplomacji. Chcemy pokazywać Polakom - i nie tylko - czym zajmuje się MSZ, jak budujemy dobre imię Polski w świecie, jak dbamy o polski interes narodowy, z jakich korzystamy narzędzi i jaki jest nasz dorobek - powiedział w sobotę dziennikarzom rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

DEON.PL POLECA




Poinformował, że na całym świecie są 154 placówki MSZ. Resort ma 4,5 tys. pracowników, z czego prawie 2 tys. osób pracuje w Warszawie. - To specyficzny resort. To jedyne ministerstwo, które w większej części funkcjonuje poza granicami Polski - powiedział rzecznik.

W tym roku podczas Dni Służby Zagranicznej przypomina się szczególnie o 25-leciu transformacji ustrojowej, 15-leciu przystąpieniu do NATO oraz 10-leciu przystąpienia do Unii Europejskiej. - W budynkach MSZ, które udostępniamy, znajdują się wystawy poświęcone tym wydarzeniom - powiedział Wojciechowski. Wymienił, że w gmachu głównym przy Alei Szucha oglądać można wystawę o dorobku prawno-traktatowym wolnej Polski, a także wystawę o przełomie roku 1989. W pałacyku na ul. Foksal (odbywają się tam oficjalne spotkania szefa dyplomacji, obrady, konferencje) jest wystawa poświęcona 600-leciu stosunków polsko-tureckich, a w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej przy ul. Kruczej (tam politykę zagraniczną przybliża się obywatelom) znajduje się wystawa dla dzieci.

W ministerstwie można m.in. oglądać traktaty między Polską a państwami ościennymi zawarte po 1989 r. - Te traktaty potwierdzały wagę stosunków między Polską a nowymi sąsiadami - mówił rzecznik MSZ. - Po 1989 r. wszyscy polscy sąsiedzi zmienili swój status: rozpadł się Związek Radziecki, zamiast niego graniczymy dziś z Rosją - poprzez obwód kaliningradzki, z Białorusią i Ukrainą. Również Czechosłowacja zdecydowała o podziale na Czechy i Słowację, a Niemiecka Republika Demokratyczna zjednoczyła się z Republiką Federalną Niemiec i stworzyła jedno państwo" - powiedział Wojciechowski. Traktaty musiały na nowo ustanowić stosunki z sąsiadami Polski, którzy również przechodzili zmiany. - Osobą, która miała ogromny wkład w wynegocjowanie tych traktatów, jest prof. Krzysztof Skubiszewski - powiedział rzecznik. MSZ w swojej siedzibie prezentuje dorobek tego ministra spraw zagranicznych.

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Służby Zagranicznej prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył w piątek w Pałacu Prezydenckim odznaczenia dyplomatom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzień otwarty w gmachu MSZ przy Al. Szucha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.