Polska chce wydawać więcej wiz na Białorusi

(fot. Dennis Jarvis / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Polska chce wydawać więcej wiz na Białorusi poprzez m.in. wprowadzenie tzw. outsourcingu wizowego. System ma działać od kwietnia. Możliwe, że na Białoruś uda się też wysłać dodatkowych dyplomatów, co pozwoli w sprawniejszym wydawaniu wiz przez placówki - wynika z informacji PAP w MSZ.

 

Pod koniec października, w trakcie wizyty wiceministra spraw zagranicznych Tomasza Orłowskiego w Mińsku, strona polska i białoruska porozumiały się w zakresie uruchomienia na Białorusi centrów outsourcingu wizowego.

 

Polskie i schengeńskie wizy za pomocą prywatnych pośredników są wydawane na Ukrainie i w Rosji, a od kwietnia - jak wynika z informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych - system może zacząć działać na Białorusi. MSZ w najbliższym czasie ma rozpisać przetarg dla firm zainteresowanych jego obsługą. Jednym z warunków będzie doświadczenie w tego rodzaju działalności i rejestracja przedsiębiorstwa na Białorusi.

 

Polska planuje uruchomienie 8 centrów outsourcingowych, które w założeniu mają odciążyć placówki konsularne; powstaną w Mińsku, Mohylewie, Homlu, Brześciu, Baranowiczach, Pińsku, Grodnie i Lidzie.

 

MSZ liczy na dużo sprawniejsze wydawanie wiz niż do tej pory. Zmiany - jak tłumaczą w rozmowie z PAP dyplomaci - są konieczne m.in. dlatego, że od końca stycznia będą wprowadzone biometryczne wizy Schengen, a także w związku z możliwymi ułatwieniami w uzyskiwaniu wiz, które negocjują z Unią Europejską białoruskie władze.

 

Outsourcing może być również remedium na ciągle występujące problemy z systemem informatycznym umożliwiającym elektroniczną rejestrację w celu zapisania się na termin złożenia wniosku wizowego do polskich konsulatów; często dochodziło do ataków hakerskich.

 

Polska cały czas zabiega też o to, aby wzmocnić obsadę placówek na Białorusi. "Być może w końcu nam się uda i wyślemy dodatkowych konsulów. Mamy udowodnić, że wzrost wydawanych wiz jest na tyle duży, że potrzebne jest wsparcie. Statystyki mówią o tym jednoznacznie" - powiedział PAP dyplomata znający szczegóły uzgodnień z Białorusią.

 

Obecnie Białorusini płacą za wizę Schengen 60 euro. Umowa z Białorusią zakłada, że firmy prowadzące outsourcing będą mogły pobrać tzw. opłatę serwisową, ale nie większą niż 50 proc. opłaty wizowej.

 

W zeszłym roku na Białorusi polskie placówki wydały 342 tys. wiz; w 2014 roku ministerstwo przewiduje wzrost o 15-20 procent. Ponad 50 proc. wiz Schengen wydawanych obywatelom Białorusi, wydają polscy konsulowie.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?