"Rosja rozpaczliwie próbuje podtrzymać rebelię"

(fot. EPA/Tatiana Zenkowicz)

Wkroczenie rosyjskich wojsk na Ukrainę to rozpaczliwa próba podtrzymania upadającej rebelii; w przygotowaniu do tej akcji pomógł "biały konwój" - ocenił w czwartek szef BBN Stanisław Koziej.

 

Jak podały w czwartek źródła ukraińskie, Nowoazowsk i okoliczne miasta w obwodzie donieckim na południu Ukrainy zostały zajęte przez regularne wojska rosyjskie.

 

"Widać, że Rosja zaniepokoiła się uprzednimi sukcesami Ukrainy w walce z rebelią i obawiała się, że jej stłumienie zmusi Rosję do podjęcia jakiejś radykalnej decyzji - albo wprowadzać wojska na większa skalę, albo iść na jakiś kompromis" - powiedział Koziej PAP.

 

"Rosja podjęła rozpaczliwy moim zdaniem krok, aby podtrzymać upadającą rebelię, aby tak jak do tej pory, poprzez rebelię w Donbasie, dezorganizować Ukrainę. Stad wynika gwałtowne zwiększone wspieranie rebeliantów" - dodał.

 

Zdaniem szefa BBN działania Rosjan są w pewnym stopniu także "efektem białego konwoju". "Rosja wykorzystała konwój z pomocą humanitarną jako białe tarcze wysłane w rejon konfliktu, które mocno skomplikowały stronie ukraińskiej prowadzenie operacji. Ukraińcy wstrzymywali się z ostrzeliwaniem rebeliantów w sytuacji, kiedy między nimi były te białe samochody" - zauważył Koziej.

 

Według niego po zdezorganizowaniu operacji ukraińskiej przez konwój Rosjanie zaczęli wysyłać posiłki, "włącznie z wprowadzeniem swoich wojsk".

 

Szef BBN ocenił, że "Putin kolejnymi działaniami coraz bardziej podchodzi do progu masowych sankcji i porzucenia przez te państwa, które jeszcze liczą na zażegnanie konfliktu przez jakiś kompromis z Rosją". "Putin albo testuje cierpliwość Zachodu, albo jest to rozpaczliwe podtrzymywanie rebelii" - uważa Koziej.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.3

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 14:41:27 | 2014-08-31
Putin kręci bat na własny tyłek. Sukcesy "zielonych ludzików"  i "separatystów" rozbudziły i tak niemały szowinizm większości Rosjan. Albo wycofać się z zachowaniem twarzy - ale jak? Albo brnąć dalej. I nie wygląda aby wiedział jak daleko.

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 17:52:09 | 2014-08-28
Świadczył się Cygan bratem.

Oceń 3 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?