Sikorski: to najpoważniejszy kryzys od dekad

(fot. PAP/Paweł Supernak)

Według szefa MSZ Radosława Sikorskiego obecna sytuacja na Ukrainie to najpoważniejszy kryzys bezpieczeństwa w Europie od dekad. To na pewno jest agresja - ocenił. Sikorski zaznaczył, że informacje o rosyjskich żołnierzach na terytorium Ukrainy pojawiły się już kilka tygodni temu.

 

"Jest to na pewno najpoważniejszy kryzys bezpieczeństwa w Europie od dekad (...). To na pewno jest agresja. Informacje o rosyjskich żołnierzach na terytorium Ukrainy mamy już od kilku tygodni. Teraz zwiększyła się ich ilość, zwiększyła się ilość ciężkiego sprzętu. Na pewno mamy do czynienia z wtargnięciem od strony Nowoazowska, co jest nową operacją" - powiedział Sikorski w czwartek w Polskim Radiu, pytany o obecną sytuację na wschodzie Ukrainy.

 

Zapytany o stanowisko Polski, odpowiedział, że będzie wypracowywane w najbliższych godzinach. W jego wypracowywaniu będą uczestniczyć m.in. - jak podał - premier, prezydent i szef MON. "Jesteśmy w bieżącym kontakcie wobec tych dramatycznych wydarzeń" - zapewnił szef MSZ.

"Tu niepotrzebne są mocne słowa, tylko działania, najlepiej całej społeczności międzynarodowej" - podkreślił.

 

Sikorski zaznaczył, że niedawne spotkanie Ukraina-UE-Unia Celna w Mińsku zakończyło się fiaskiem. "Zamiast pokoju mamy eskalację wojny" - dodał.

 

Według szefa MSZ obecnie trzeba poczekać na głos Stanów Zjednoczonych i krajów, które wzięły na siebie odpowiedzialność za mediację. W tym kontekście wymienił Niemcy.

 

"Kraje, które próbowały doprowadzić do dialogu, deeskalacji, mają teraz pierwszy obowiązek zareagować na to, co się dzieje, czyli na porażkę tego procesu" - podkreślił Sikorski.

 

Według szefa MSZ na razie nie wiadomo, czy otwarcie nowego frontu na wschodniej Ukrainie "to próba przebicia się lądowego do Krymu", czy "próba odciążenia separatystów w Doniecku i Ługańsku". "Ale na pewno jest to niedopuszczalne, to złamanie prawa międzynarodowego" - oświadczył.

 

"Mówi się już o nowej turze sankcji. Tylko nasze sankcje mają to do siebie, że mogą zadziałać w średnim okresie. A Ukraina woła o pomoc już teraz (...). Musimy reagować w sposób stanowczy, ale z rozmysłem, bo grożą nam naprawdę nieobliczalne konsekwencje" - dodał.

 

"Potrzebne są nam decyzje, potrzebna jest nam rewizja stosunków z Rosją. Kraj, który dokonuje agresji na innego europejskiego sąsiada, nie może liczyć, że wrócimy do współpracy +business as usual+" - powiedział Sikorski.

 

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony oświadczyła w czwartek, że wojska Federacji Rosyjskiej przejęły kontrolę nad Nowoazowskiem i szeregiem innych miejscowości na południu obwodu donieckiego.

 

Wysoki rangą przedstawiciel NATO powiedział w czwartek w kwaterze Sojuszu w Mons, że "dobrze ponad tysiąc" rosyjskich żołnierzy działa obecnie na terytorium Ukrainy. "Wielkie zaniepokojenie" informacjami o wejściu rosyjskich żołnierzy na terytorium Ukrainy wyraziła w czwartek Unia Europejska. Sytuacja na Ukrainie będzie tematem szczytu UE w sobotę, który może zapowiedzieć nowe sankcje wobec Rosji.

 

Po informacjach o wtargnięciu rosyjskich wojsk na terytorium Ukrainy, na czwartek wieczorem czasu polskiego zwołano nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pancerna brzoza 16:54:15 | 2014-08-28
Sikorski czeka na instrukcje z Berlina i Moskwy... Sprzedaliście, panowie Polskę. Media łgały przez wiele lat. Teraz też nie znamy prawdy. Tylko wiemy to, co nam oszuści medialni podają. A ruski węgiel jak płynął tak płynie do Polski...

Oceń 9 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Thomas Sean Connery 16:14:14 | 2014-08-28
Ten kryzys trwa od dawna, szkoda, że tak nie mówiłeś w 2010 roku!

Oceń 8 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook