Prezydent: te Karty mogą przełamać kryzys

(fot. PAP/Tomasz Wojtasik)

Bronisław Komorowski wręczył w niedzielę kilku rodzinom w Ostrowie Wielkopolskim Karty Dużej Rodziny. Podczas spotkania w ratuszu prezydent zachęcał samorządy do wprowadzania w całym kraju podobnych rozwiązań, które mogą pomóc przezwyciężyć kryzys demograficzny.

 

Karta Dużej Rodziny jest częścią ogólnopolskiego programu, który rozpoczął się 16 czerwca. W jego ramach rodziny z trojgiem i więcej dzieci mogą korzystać ze zniżek m.in. w PKP, muzeach, niektórych sieciach sklepów. Przed wprowadzeniem Karty część samorządów sama podjęła podobne inicjatywy.

 

W przekonaniu prezydenta, dzięki systemowi kart łatwiej wychowywać dzieci w dużych rodzinach. "Chodzi nam o przełamanie kryzysu demograficznego. Liczę na to, że Karta Dużej Rodziny przyczyni się do ukształtowania pozytywnego obrazu dużych rodzin - podkreślił Komorowski podczas niedzielnego spotkania w ostrowskim ratuszu.

 

W Ostrowie Wlkp. na początku roku powstała Karta Rodziny 3+, z której korzysta na razie ok. 320 dużych rodzin. Ostrów jest czwartym w Polsce miastem pod względem liczby firm i instytucji oferujących zniżki - rodziny mogą korzystać z 121 propozycji. Jak powiedział prezydent Komorowski, to wielkie osiągnięcie. "Idą wybory samorządowe. Mam nadzieję, że mieszkańcy, wyborcy będą pytali, gdzie jest Karta Dużej Rodziny, a gdzie jej nie ma. (…) Nie chodzi o to, żeby kogokolwiek rozliczać, ale żeby zachęcić do wysiłku" - dodał.

 

Według resortu pracy, prawo do skorzystania z Karty Dużej Rodziny ma 3,4 mln osób - w tym ponad 2 mln dzieci. O kartę mogą też wystąpić rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Dla rodziców karta jest bezterminowa, a dzieciom przysługuje do ukończenia 18 lub 25 lat, jeśli się uczą. Dla niepełnosprawnych będzie ważna na czas orzeczenia o niepełnosprawności.

 

Ostrowską Kartę Rodziny 3+ wprowadzono w styczniu 2014 r. Umożliwia ona dużym rodzinom korzystanie ze zniżek. Jak powiedziała PAP rzeczniczka urzędu miasta Ostrowa Wlkp. Sylwia Nowicka, w mieście wydano już ok. 2 tys. kart, a prawo do zniżek przysługuje 766 rodzinom.

 

Samorządowe karty, podobnie jak ogólnopolska, uprawniają do ulg, zniżek i zwolnień z opłat. Samorządy mogą przyjąć kartę ogólnopolską jako swoją, uzupełniając ją o dodatkowe, miejscowe zniżki lub wydać osobną, własną kartę, np. gminną.

 

W niedzielę prezydent odwiedzał wraz z małżonką południową Wielkopolskę. W Kaliszu odebrał tytuł honorowego obywatela miasta. Wziął tam też udział w uroczystościach upamiętniających 100. rocznicę zburzenia miasta. W Ostrowie Wielkopolskim prezydent spotkał się synagodze z przedstawicielami lokalnych władz i promował polskie jabłka - było to nawiązanie do wprowadzonego przez Rosję embarga.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~oder 23:56:32 | 2014-08-03
Jest chyba jasne, że duża rodzina -> większe zakupy. Gdzie więc można zrobić tańsze zakupy? W Alma Market, Vistuli i W. Kruk. Same najpotrzebniejsze sklepy...

 

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?