Więcej dzieci urodziło się w skrajnej biedzie

O skrajnej biedzie wielu rodzin wychowujących dzieci świadczą też inne dane zawarte w zestawieniu resortu pracy. Ze świadczeń rodzinnych korzysta 1,06 mln rodzin. Aż 735 tys. z nich, czyli 69 proc., ma dochód netto na osobę w wysokości nie większej niż 400 zł miesięcznie. (fot. jrsnchzhrs / flickr.com / CC BY)

Załamał się wieloletni pozytywny trend. Wzrósł zasięg nędzy wśród najmłodszych, który od 2005 roku udawało się ograniczać - alarmuje "Rzeczpospolita".

 

Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, prawie 36 proc. dzieci w Polsce rodzi się w biedzie lub nędzy. Czyli w rodzinach, gdzie dochód netto na osobę nie przekracza 539 zł.

 

Resort wyliczył, że na 372 tys. dzieci urodzonych w ubiegłym roku 133,2 tys. otrzymało specjalny dodatek po urodzeniu w wysokości 1 tys. zł. A jest on wypłacany jedynie tym rodzinom, które osiągają bardzo niski dochód.

 

Od 2005 r. (pierwszego, w którym przez cały rok obowiązywał obecny system dodatków) sytuacja stale się poprawiała - procent dzieci, którym przysługiwało wsparcie, się zmniejszał. Jeszcze w 2011 r. było ich 41,4 proc., w 2012 - 34,4 proc. Dane za ubiegły rok wskazują, że pozytywny trend się załamał.

 

O skrajnej biedzie wielu rodzin wychowujących dzieci świadczą też inne dane zawarte w zestawieniu resortu pracy. Ze świadczeń rodzinnych korzysta 1,06 mln rodzin. Aż 735 tys. z nich, czyli 69 proc., ma dochód netto na osobę w wysokości nie większej niż 400 zł miesięcznie. Czyli nie osiągają nawet wspomnianej kwoty 539 zł.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~26latek 10:26:43 | 2014-07-29
Za dzisiejszy socjalizm i bezprawie będą musiały zapłacić przyszłe pokolenia. Mam nadzieję że moje pokolenie rozliczy wszystkich co do złotówki, nawet jeśli miałoby to oznaczać zamknięcie emerytów w obozach pracy.

To nie dzieci wybierały przez tyle lat socjalistów.
To nie one stworzyły postkomunę.

Oceń 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?