Spotkanie z przyszłym sekretarzem NATO

(fot. Arbeiderpartiet / Foter / CC BY-ND 2.0)

O kryzysie na Ukrainie i wyzwaniach stojących przed NATO rozmawiali w środę prezydent Bronisław Komorowski i desygnowany na sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Goszczący w Polsce polityk spotkał się także z premierem Donaldem Tuskiem.

 

Jak poinformował PAP Jaromir Sokołowski, minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne, Komorowski i Stoltenberg rozmawiali m.in. o perspektywach rozwoju NATO oraz wyzwaniach stojących przed Sojuszem, z uwzględnieniem zmian w środowisku międzynarodowym, w wyniku kryzysu ukraińskiego i agresywnych działań Rosji.

 

"Bronisław Komorowski i Jens Stoltenberg podkreślili potrzebę wzmocnienie wschodniej flanki NATO" - dodał Sokołowski.

 

Poinformował też, że prezydent Komorowski pogratulował Stoltenbergowi wyboru na stanowisko sekretarza generalnego NATO i wyraził przekonanie, że "sprosta on trudnym wyzwaniom, jakie stoją przed Sojuszem".

 

W środę ze Stoltenbergiem spotkał się też premier Donald Tusk. Polska jest pierwszym krajem, w którym Stoltenberg prowadzi konsultacje przed formalnym objęciem stanowiska.

 

Jak poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu tematem spotkania była przede wszystkim ocena zagrożenia wynikającego z konfliktu na Ukrainie, zwłaszcza z perspektywy wschodnich granic Sojuszu.

 

"Premier apelował o jednomyślne i zdecydowane działania oddalające groźbę eskalacji napięcia na Wschodzie. Premier przyznał, że z satysfakcją i zadowoleniem przywitał wybór Jensa Stoltenberga na stanowisko Sekretarza Generalnego NATO. Zadeklarował także, że nowy Sekretarz Generalny może liczyć na pomoc i pełne zaangażowanie Polski" - podkreślono w komunikacie CIR po spotkaniu.

 

W marcu Rada Północnoatlantycka zdecydowała, że kolejnym sekretarzem generalnym NATO zostanie były socjaldemokratyczny premier Norwegii Jens Stoltenberg. Ma objąć tę funkcję 1 października. Zastąpi na stanowisku Andersa Fogha Rasmussena.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?