24. Międzynarodowe Biennale Plakatu

24. Międzynarodowe Biennale Plakatu
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / mh

Złoty Medal 24. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie przyznano pracy polskiego grafika Wiesława Rosochy za plakat pt. "Rosocha. Inne obszary, inne formaty".  Wyniki konkursu ogłoszono w sobotę w siedzibie Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Nagrodzony Złotym Medalem plakat towarzyszył wystawie prac Rosochy prezentowanej w ubiegłym roku w Powiatowej Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim. Przedstawia trzy uproszczone do znaków graficznych, nakładające się na sobie, twarze. Patrzą one na widza realistycznie ukazanymi oczami. W plakacie wykorzystano tylko cztery kontrastujące z sobą kolory: biały, ciemno szary, czerwony i czarny.
"Projekt ten niesie z sobą bardzo silny przekaz dotyczący zarówno twórczości Rosochy, jak i zjawiska plakatu. Warstwowo zarysowane sylwetki sugerują na przykład seryjność, która cechuje to medium, a zawrócenie uwagi widza na oczy podkreśla znaczenie zmysłu wzroku. Rosocha robi ewidentny ukłon w stronę modernistycznej awangardy, a równocześnie wyznacza nowy, subtelny ton za sprawą zabiegu użytego wobec faktury oraz sposobu, w jaki nakreślono oczy. Kształt głowy wraz z czcionką tworzą piękną kompozycję" - brzmi uzasadnienie werdyktu jury.
Rosocha zajmuje się plakatem, rysunkiem, grafiką, ilustracją i projektowaniem książek. Studiował na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom uzyskał w roku 1974 w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Później był asystentem w pracowni malarskiej prof. Teresy Pągowskiej w ASP w Warszawie. Od roku 1978 jest grafikiem niezależnym. Współpracował z wieloma teatrami, m.in. Teatrem Wielkim, Operą Novą, z licznymi wydawnictwami w Polsce i zagranicą (takimi jak: Czytelnik, PIW, PWN, Iskry), czasopismami społeczno-kulturalnymi ("Maski", "Charaktery") i dziennikami ("Rzeczpospolita", "Gazeta Wyborcza"). 
Jury w składzie: Stephan Bundi (Szwajcaria), David Crowley (Wielka Brytania), Kenya Hara (Japonia), Jerzy Porębski (Polska), Silvia Sfligiotti (Włochy) i Jakub Stępień Hakobo (Polska) przyznało także dwa Srebrne Medale, trzy Brązowe Medale, Nagrodę Honorową im. Józefa Mroszczaka i Nagrodę Złoty Debiut.
Srebrne Medal otrzymali: Andreas Golde z Niemiec za plakat "Theodor W. Adorno" i Jacob Kirch również z Niemiec za plakat "Otwarcie sezonu 2013/2014 w Teatrze Miejskim w Stuttgarcie". Medale Brązowe otrzymali: Freeman Lau Siu Hong z Hongkongu za pracę "Symbioza", Dmitry Mirilenko z Rosji za plakat "Majakowski 120 (1,2,3)" i Lech Majewski za plakat "Beckett".
Nagrodę Honorową im. Józefa Mroszczaka, przyznawaną przez jury w imieniu rektora ASP w Warszawie, przyznano Haiping Li Design Studio z Chin za plakat "Prawda (bez tekstu)", a Nagrodę Złoty Debiut otrzymał Łukasz Kowalski za plakat "Studnia Nadziei - 60 proc.". W kategorii debiutu wyróżniono także prace Jana Bajtlika i Jonathana Aucha.
Na tegoroczne biennale zgłoszono 3814 plakatów zaprojektowanych przez ponad 1600 grafików z ponad 60 krajów; 2601 zgłoszonych prac to dzieła uznanych twórców (tzw. kategoria A) i 1213 - to prace debiutantów (tzw. kategoria B). Spośród nich jury - po raz pierwszy drogą elektroniczną - wyselekcjonowało blisko 500 prac. Pokazane będą na wystawach pokonkursowych w Warszawie. 
Najlepsze 349 plakatów z kategorii A będzie można zobaczyć w na wystawie w Muzeum Plakatów; prezentowane będą tam do 14 września. Z kolei najlepsze 64 prace debiutantów można zobaczyć w Galerii Salon Akademii na ASP w Warszawie; ta ekspozycja potrwa do 4 lipca.
Tradycyjnie wystawom pokonkursowym towarzyszyć będzie też wystawa prac laureatów poprzedniej - 23. edycji biennale oraz jurorów tegorocznej. Zorganizowano ją w Centrum Łowicka, prezentowana będzie do 31 lipca.
Międzynarodowe Biennale Plakatu zostało zapoczątkowane w 1966 roku i było pierwszą tego typu imprezą na świecie. Związane jest z działalnością inspiratora i wieloletniego organizatora konkursu prof. Józefa Mroszczaka. Spotykając się przez kolejne lata z coraz większą przychylnością międzynarodowego środowiska grafików, warszawskie biennale stało się prestiżową imprezą tego typu na świecie.
Wśród nagrodzonych na MBP wyróżniają się dwukrotni triumfatorzy: Andre Francois, Holger Matthies i Henryk Tomaszewski. Wśród polskich autorów Złotymi Medalami uhonorowano także: Jana Lenicę, Juliana Pałkę, Romana Cieślewicza, Mieczysława Wasilewskiego, Waldemara Świerzego, Jana Sawkę, Jana Młodożeńca i Wiktora Sadowskiego.
Od 1994 roku, inauguracja biennale odbywa się tradycyjnie w pierwszą sobotę czerwca wieczorem, w siedzibie Muzeum Plakatu, powstałego w 1968 roku w warszawskim Wilanowie. 
Przy obecnej edycji konkursu Muzeum Plakatu współpracowało z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz po raz pierwszy ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

24. Międzynarodowe Biennale Plakatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.