Polska i Kanada jednym głosem ws. Ukrainy

(fot. PAP/Rafał Guz)

Polska i Kanada mają identyczne poglądy na sytuację w regionie i na Ukrainie - powiedział premier Donald Tusk po środowym spotkaniu z szefem kanadyjskiego rządu Stephenem Harperem w Warszawie.

 

"W świecie zachodnim nie znajduję drugiego partnera, który by tak dobrze rozumiał problemy ukraińskie i był tak wrażliwy na sytuację Ukrainy, jak premier Kanady. Dla Polski kwestia ukraińska to kwestia fundamentalna dla naszego bezpieczeństwa. Mamy identyczne poglądy na sytuację w regionie i sytuację na Ukrainie, to dobry znak dla całej wspólnoty międzynarodowej" - podkreślił Tusk w środę na wspólnej z Harperem konferencji prasowej.

 

Jak zadeklarował, celem polskiej i kanadyjskiej polityki jest rozwiązanie kryzysu ukraińskiego z zachowaniem pełnej suwerenności, integralności i demokracji na Ukrainie.

 

Tusk podziękował za wsparcie, jakiego Kanada udziela Polsce, jeśli chodzi o nasze poczucie bezpieczeństwa. "Obecność kanadyjskich żołnierzy w Polsce to dobra odpowiedź na ryzyka i wyzwania obecnego czasu. Polska i Kanada to państwa, które podzielają w 100 procentach swoje opinie i przekonania, jeśli chodzi o sytuację na Ukrainie i w regionie" - zaznaczył premier.

 

Jak ocenił, kanadyjski wkład w politykę bezpieczeństwa, to znak który "czyni świat bezpieczniejszym".

 

Szef polskiego rządu poinformował, że z Harperem rozmawiał też o relacjach gospodarczych, wzajemnych inwestycjach oraz współpracy energetycznej. "Zależy nam, żeby wymiana polsko-kanadyjska i inwestycje były na równie wysokim i dobrym poziomie, jak nasze relacje polityczne" - podkreślił premier.

 

Na 35 mln mieszkańców Kanady ponad 1,2 mln ma ukraińskie korzenie, co oznacza, że w Kanadzie mieszka trzecia co do liczebności na świecie - po Ukrainie i Rosji - grupa osób ukraińskiego pochodzenia. Wizyta premiera Kanady w Warszawie związana jest z obchodami 25-lecia wolności, czyli rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: kanada, ukraina, tusk

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.4

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:47:08 | 2014-06-04
W świecie zachodnim nie znajduję drugiego partnera, który by tak dobrze rozumiał problemy ukraińskie i był tak wrażliwy na sytuację Ukrainy, jak premier Kanady.

W Kanadzie jest silna diaspora ukraińska. Uciekli tam banderowcy, bo wiedzieli, co ich czeka za ich zbrodnie i kolaborację z Niemcami. Dlatego wierzę, że Tusk i premier Kanady myślą tak samo. Kanadyjczyk czerpie wiedzę od banderowców, podobnie Tusk.

Oceń 2 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook