Szykanowani za podpisanie deklaracji wiary

(fot. jasleen kaur / flickr.com)

Posłowie PiS zwrócili się do rzecznik praw obywatelskich Ireny Lipowicz o "pilną interwencję i zajęcie stanowiska wobec gwałtownie narastającej fali nietolerancji na tle religijnym". Zdaniem PiS jej ofiarami padają katolicy, którzy podpisali tzw. deklarację wiary.

 

W poniedziałek, w imieniu parlamentarnego zespołu ds. obrony demokratycznego państwa prawa, jego szef Krzysztof Szczerski (PiS) wysłał list do RPO.

 

"Zwracam się do pani rzecznik z wnioskiem o pilną interwencję i zajęcie stanowiska wobec gwałtownie narastającej fali nietolerancji na tle religijnym, jaka ma miejsce w ostatnim czasie w Polsce, a której ofiarami padają katolicy będący sygnatariuszami tzw. deklaracji wiary pracowników służby zdrowia" - napisał.

 

"Wyrażam zdumienie i zatrwożenie, iż nietolerancja ta przybiera nie tylko formę nagonki i publicznego linczu, ale także wiąże się z wywieraniem presji powiązanej z domyślnymi groźbami wyciągania konsekwencji wobec sygnatariuszy deklaracji. Groźby te padają także z ust przedstawicieli władz publicznych, jak np. sugerowane zrywania kontraktów z NFZ czy pozbawiania sygnatariuszy pracy" - dodał Szczerski.

 

Według niego działania skierowane przeciwko sygnatariuszom deklaracji naruszają ich prawa obywatelskie oraz są sprzeczne z art. 53 Konstytucji RP, który zapewnia każdemu wolność sumienia i religii.

 

Dodał, że w tym kontekście, szczególny niepokój budzi fakt, że w "niebywałej nagonce" uczestniczą dziennikarze i politycy, w tym ministrowie.

 

Deklaracja wiary to sześciopunktowy dokument, który głosi m.in. pierwszeństwo prawa bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji". Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny zobowiązują się do wierności Bogu i chrześcijańskiemu sumieniu.

 

Dokument podpisało dotąd ok. 3 tys. osób związanych ze służbą zdrowia. Podpisy były zbierane przez internet, jak również w czasie jasnogórskiego spotkania pracowników służby zdrowia.

 

Przeciwko deklaracji wiary protestowały też m.in. SLD i TR. Politycy TR wnioskowali m.in. o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia w tej sprawie. SLD zaapelował do ministra zdrowia, by ten zapewnił pacjentów, że lekarze, którzy będą odmawiali ich przyjęcia, powołując się na deklarację wiary, stracą kontrakty w ramach NFZ.

 

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, pytany w czwartek przez PAP o deklarację wiary lekarzy stwierdził, że "nie należy demonizować, bo poza sprawami religijnymi i ideowymi lekarze podlegają prawu".

 

- Lekarze mogą sobie wpisywać w deklarację, że prawa boskie ich obowiązują, a prawa ludzkie nie, ale to jest dość naiwna myśl, bo jeżeli ktoś prawo łamie, odpowiada nie przed Bogiem, a przed sądem - powiedział Neumann.

 

Zaznaczył, że pacjenci mają swoje prawa i "mogą złożyć skargę lub zmienić lekarza". - A my będziemy wyciągać konsekwencje i jeśli komuś wiara nie pozwala być lekarzem, to nim nie będzie - zapowiedział wiceszef resortu zdrowia.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.44

Liczba głosów:

34

 

 

Komentarze użytkowników (28)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~... 23:28:14 | 2014-06-03
Łamanie sumień i szykanowanie za wiarę - skąd my to znamy...
A pan udający prezydenta właśnie dopiero co piał z zachwytu nad naszą polską "wolnością".

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ewa G 00:57:02 | 2014-06-03
W necie jest spis tych Lekarzy. Przynajmniej wiadomo do kogo bezpiecznie będzie można pójść w potrzebie, z zaufaniem że nie zastosuje eutanazji (bez naszej wiedzy dodatkowo - kilka lat temu w Holandii w anonimowej ankiecie tamtejsi lekarze wykazali, że 1/3 pacjentów u których dokonano eutanazji nie było o tym informowanych).

POstkomuna, Belweder zwany przez Blogerów 'mała Maskwa' działaja jak dawni komuniści. Dawniej jak chciałeś pracować na stanowisku kierownika, czy dyrektora, to nie mogłeś chodzic do koscioła, chrzcić dzieci, modlić sie i wierzyć w Boga. To samo jest i dziś... Obecnie rządzi NAJGORSZY WARIANT POSTKOMUNY - POSTKOMUNA STALINOWSKA. Tego trupa odkurzył i wyciągnął z szafy KOMUNISTYCZNY LUDOBÓJCA JARUZELSKI do spółki ze swoim przyjacielem MICHNIKIEM 13 GRUDNIA 1981 roku. Ludzie "stalinowskiego honoru"!

Oceń 8 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wu 22:10:35 | 2014-06-02
Pójdźmy dalej - jeżeli komuś kwalifikacje nie pozwalają na bycie ministrem zdrowia, to nim nie będzie.

Oceń 5 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

velario 19:45:25 | 2014-06-02
Lekarze mają prawo do posiadania własnego światopoglądu i określonych przekonań, także religijnych. Mają prawo swoje przekonania i światopogląd wyrażać. To oczywiste, gdyż wynika wprost z Konstytucji RP.
Tym niemniej zasadnym jest postawienie pytania, czemu służy złożenie takiej deklaracji publicznie? /przy czym"publicznie" - nie chodzi mi o to, że w miejscu publicznym, lecz w sposób obliczony na to, aby fakt jej podpisania przez danego lekarza dotarł do nieograniczonego kręgu osób/.
Pytanie jest istotne, ponieważ powyższa okoliczność, w połączeniu z samym tekstem deklaracji, sugerują, że lekarze, którzy ją podpisali, mogą uzależniać udzielanie świadczeń medycznych również od innych przesłanek, niż tylko zdrowotne. W jakim bowiem innym celu znalazł się w niej passus o dopuszczalności używania narządów płciowych wyłącznie przez pary złączone sakramentalnym węzłem małżeńskim? Czy to oznacza, że para, która nie żyje w związku sakramentalnym, a ma problemy z poczęciem, od takiego lekarza porady nie uzyska?
W takim przypadku, moim zdaniem, lekarz słusznie mógłby zostać pociągnięty do odpowiedzialności zawodowej i cywilnej. 

Oceń 4 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~katoliku podpisz 19:33:19 | 2014-06-02
Petycja z poparciem dla lekarzy z "DEKLARACJI WIARY"!
http://citizengo.org/pl/7970-popieramy-lekarzy-ktorzy-podpisali-deklaracje-wiary

Podpisać, to minimum dania świadectwa swojej wiary każdego katolika

Oceń 12 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~akagi 19:19:15 | 2014-06-02
Lekarz jest od leczenia ,a nie jak się pioęknie mówi zabiegu zabijania.

Oceń 12 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~palikociarnia w natarciu 17:18:11 | 2014-06-02
Niektórzy chcą być bardziej lewaccy niż Che Guevara czy Trocki.

Ludzkość dobrze popamiętała ustroje, gdzie lekarze byli wiernymi wykonawcami poleceń władzy, także tej antyludzkiej. Ten atak świadczy o tym jaki jest poziom nienawiści i poziom kontestacji naszych tradycji narodowych i chrześcijańskich. Tego rodzaju ataki, wymierzone we wciąż aktualny światopogląd i system wartości Polaków obserwować można od dłuższego czasu. I faktycznie one mają na celu zdehumanizowanie wszystkich ważnych rzeczy, aby pod sztandarem „humanizmu” wprowadzić różne nowinki. Ten nowy humanizm będzie zupełnie odczłowieczony, bo co ludzkiego jest w eutanazji, czy w aborcji?

Oceń 14 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 17:09:45 | 2014-06-02
Na znak protestu przeciw wielkiemu szykanowaniu lekarzy proponuje, aby liczne grupy zawodowe i społeczne również złożyły swoje vota i deklaracje wiary.

I tak politycy podpisza, iz w imie przestrzegania Dekalogu wypełnia każdą złożoną przedwyborczą obietnicę i nie beda w zyciu społecznym kłamać. No i oczywiscie pogodza sie publicznie z kazdym, w tym z przeciwnikami.

Uczniowie i studenci zadekalrują, iż nie będa kraść, czyli np. korzystać z gotowów i ściagać na sprawdzianach.

Pracownicy zadeklarują, iz zawsze będą uczciwie pracować, a przedsiębiorcy iż zawsze będą sprawiedliwie wynagradzać.

Która grupa zacznie solidarnościowe działania?

Oceń 3 15 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Rob 16:13:53 | 2014-06-02
Panie Neumann - zapamiętam sobie dokładnie pańskie słowa i poglądy. Może pan liczyć na moją uwagę, a nawet działania, kiedy przyjdzie czas kampanii wyborczej! Straszenie lekarzy kierujących się sumieniem i chrześcijańskim prawem moralnym, usunięciem z zawodu jest dla mnie osobistą zniewagą, mimo że ani ja, ani nikt z mojej rodziny w służbie zdrowia nie pracuje.

Oceń 12 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~stan 16:03:59 | 2014-06-02
Najwyższy czas (skoro mamy możliwość wybierać lekarza), zacząć deklarować, że życzymy sobie właśnie takich lekarzy. To jak ci lekarze zostaną potraktowani zależy także od nas, czy będziemy siedzieć cicho. Oświadczam, że zawsze ilekroć będę miał wybór, wybiorę lekarza który jest człowiekiem kierującym się chrześcijańskimi zasadami moralnymi!

Oceń 12 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook