Manipulacje w kampanii ws. igrzysk w Krakowie?

Manipulacje w kampanii ws. igrzysk w Krakowie?
Miasto dokonało manipulacji, gdyż "z tego hasła wynika, że istnieje związek przyczynowy między igrzyskami a polityką antysmogową"?
PAP / slo

Przeciwnicy igrzysk złożyli w środę zażalenie na postanowienie sądu ws. kampanii referendalnej. Uważają, że władze Krakowa łamią prawo prowadząc kampanię przed referendum dot. zimowych igrzysk olimpijskich. We wtorek krakowski sąd odrzucił ich wniosek w tej sprawie.

Zdaniem koordynatora Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom Tomasza Leśniaka (wnioskodawcy) kłamliwe jest hasło "Bo igrzyska to metoda na smog". Znalazło się ono na billboardach i w materiałach promujących organizację przez Kraków ZIO 2022. Żądał on usunięcia ich z ulic miasta oraz zamieszczenia na pierwszych stronach lokalnych i regionalnych gazet ogłoszenia dementującego treść hasła.

Jego zdaniem miasto dokonało manipulacji, gdyż "z tego hasła wynika, że istnieje związek przyczynowy między igrzyskami a polityką antysmogową".

Krakowski sąd uzasadniając swą wtorkową decyzję o odrzuceniu wniosku poinformował, że koordynator Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom nie miał "interesu prawnego", aby występować w tej sprawie.

DEON.PL POLECA

Sąd nie ograniczył się do formalnej strony postępowania, zbadał także meritum sprawy. Przyznał rację, że Kraków prowadzi kampanię referendalną (czemu zaprzeczali przedstawiciele władz miasta). Uznał jednak, że nie można stwierdzić, że wspomniane hasło jest fałszywe. Podkreślił, że w czasie kampanii jest dopuszczalne używanie uproszczeń.

- Postanowienie, to ma szereg uchybień, w tym proceduralnych - powiedział PAP pełnomocnik wnioskodawcy Arkadiusz Radwan po złożeniu zażalenia.

Poinformował on, że jego zdaniem sąd pierwszej instancji niektóre dowody pominął, innym przypisał nadmiernie dużą wagę, szczególnie zeznaniom świadka strony przeciwnej. Nie zgadza on się z opinią, że Leśniak nie miał "legitymacji prawnej", aby złożyć wniosek.

- W zażaleniu przedstawiliśmy też prawniczy wywód logiczny, w którym obalamy pogląd wyrażony prezes sąd pierwszej instancji. Przypomnę, że wyraził on podgląd, że sporne zdanie nie jest weryfikowalne - dodał Radwan.

Proces toczy się w trybie referendalnym (wyborczym). Oznacza to, że rozpatrzenie zażalenie może nastąpić już w czwartek.

Referendum, w trakcie którego krakowianie odpowiedzą na pytanie czy chcą, aby stolica Małopolski organizowała zimowe igrzyska olimpijskie w 2022 r., odbędzie się 25 maja.

O prawo przeprowadzenia ZIO w 2022 r. walczy pięć miast: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków. Decyzja, kto będzie gospodarzem, zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Manipulacje w kampanii ws. igrzysk w Krakowie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.