Coraz mniej młodych na ślubnym kobiercu

(fot. Wendy Longo photography / flickr.com / CC BY)

Spada liczba małżeństw zawartych w kościołach. Młodzi wolą wieść życie w nieformalnych związkach lub być "weekendowymi małżeństwami", pisze “Dziennik Polski".

 

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w 2013 r. zawarto w Polsce ok. 181 tys. związków małżeńskich, czyli o ponad 22 tys. mniej niż rok wcześniej. Liczba ślubów maleje już piąty rok z rzędu.

 

Wzrósł natomiast wiek osób, które decydują się na małżeństwo, głównie panów młodych. Na początku lat 90. ponad połowa mężczyzn zawierających małżeństwo nie osiągała 25 lat. Dziś już tylko co piąty mężczyzna żeni się tak młodo. Panny młode też są starsze. W 2012 r. miały - średnio - 26 lat, wobec niespełna 23 lat na początku lat 90.

 

Zdaniem prof. Józefa Pociechy, demografa z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie głównym powodem zmniejszenia liczby ślubów jest nie tyle zmiana stylu życia, co kurczenie się populacji w tzw. wieku promałżeńskim.

 

A poza tym niektórzy tworzą rodziny bez ślubów, a jeszcze inni funkcjonują na zasadzie tzw. weekendowego małżeństwa. W dni powszednie partnerzy żyją jak single, w osobnych mieszkaniach, a weekendy spędzają razem - tłumaczy prof. Józef Pociecha.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~wojtek 10:09:17 | 2014-10-13
Dzisiaj jedyna szansa na rodzinę i dzieci, to wyjechać z tego antyludzkiego i antypolskiego syfu. Bo Polski już nie ma. Już niedługo zostaną i się rozmnożą tutaj tylko ci którzy do tego doprowadzili razem z posłusznymi idiotami-lemingami. To dopiero będzie historyczna feta na trupie Polski !

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tyle wolności ile własności 07:51:49 | 2014-10-13
Jest gorzej niż pod zaborami !

Wtedy była własność, wielopokoleniowe rodziny, wspólny sens trwania polskości, silna wiara katolicka.

Dziś własność jest udziałem ludzi zdegenerowanych, wrogów Polski. Skutecznie rozbito i skłócono wszystkich przeciw wszystkim i podważono jakikolwiek sens polskości, rodziny i wiary. A niepokornym odbiera się dzieci. 

Oceń 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~konieczna zmiana polityki 23:08:49 | 2014-10-12
Macierewicz w Łomiankach

http://www.youtube.com/watch?v=aFpmVqFou6Q

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~fałti 22:29:04 | 2014-10-12
beznadzieja- przeczytałam o "weekendowych" małżeństwach i oczy mi wyszły na wierzch. ja właśnie cierpię, ponieważ bardzo chciałabym móc każdego wieczoru przytulić się do ukochanego chociaż w skromnym mieszkanku, ale być blisko niego, a jak można godzić się na coś takiego jak weekendowy związek. a idąc dalej- nie biorą ślubów- proste!- społeczeństwo na to nie pozwala. młodzi ludzie zginęli by biorąc ślub np. rozpoczynając studia (oczywiście, że są tacy co sb radzą w ten sposób, ale...) nie daliby sb sami rady, albo też jeśłi nie finansowo, to i społecznie włąsnie- ilu ludzi by gadało, że głupi, że naiwni- ilu mówi, że mają robić karierę i to i tamto. i potem jak mają brać śłub wcześniej niż blisko 30 lub nawet po (znam wiele takich par, co wlasnie ślubowali po 30stce). 

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Autor 15:19:04 | 2014-05-12
Spada liczba ślubów bo coraz więcej katolików wiąze się z komunistami, zafascynowani zakłamaną nowoczesnością dają sobą manipulować i żyją dokładnie na odwrót niż Pan Bóg przykazł.

Oceń 2 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?