Szkoły bliskie ideału? Jesteśmy drudzy

(fot. minneapolis institute of arts / flickr.com)

Według OECD mamy drugi najlepszy system edukacyjny na świecie - informuje "Rzeczpospolita".


Taki wniosek płynie z najnowszej edycji raportu tej organizacji Better Life Index. Choć w klasyfikacji ogólnej Polska zajęła 27. miejsce na 36 państw, to jednak doceniono polski system oświaty. W tym zestawieniu wyprzedziła nas tylko Finlandia, daleko za nami są Szwajcarzy, Amerykanie czy Brytyjczycy.


Analitycy OECD sprawdzili m.in. odsetek absolwentów legitymujących się średnim wykształceniem. W grupie osób pomiędzy 25. a 64. rokiem życia OECD naliczyło aż 89 proc. Polaków posiadających co najmniej ten poziom wykształcenia lub jego ekwiwalent. Średnia pośród krajów OECD to 75 proc.


Jeszcze lepiej te statystyki wyglądają w młodszej grupie wiekowej pomiędzy 25. a 34. rokiem życia, w której co najmniej średnie wykształcenie ma 94 proc. osób. Średnia OECD to 82 proc.


Dr. Jerzego Lackowskiego, byłego małopolskiego kuratora oświaty, zastanawia metodologia badania. "Założenie, że 89 proc. Polaków ma wykształcenie średnie, oznacza, że OECD uznaje za takie dyplom zasadniczej szkoły zawodowej. Tymczasem w Polsce o średnim wykształceniu mówimy wtedy, gdy absolwent posiada maturę" - mówi dr Lackowski.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: edukacja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 15:07:09 | 2014-05-09
W muzeum, w którym pracuję kikka trazy dziennie mamy grupy szkolne. Jeśli to co oni prezentują to drugie miejsce na świecie, to czas umierać.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anka 10:05:02 | 2014-05-09
To nieprawda, że trzeba mieć maturę, żeby mieć wykształcenie średnie. Matura jest potrzebna do ubiegania się na studia, a do wykształcenia średniego wystarczy skończyć szkołę średnią (np. liceum dla dorosłych). Do matury nawet nie trzeba podchodzić...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Velasquez 07:46:09 | 2014-05-09
Trzbe "zawalczyć" o pierwsze miejsce: obniżyć kryteria egzaminacyjne na wszystkich poziomach i sukces gwarantowany.

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook