Sikorski: Mamy kryzys przy naszych granicach

(fot. PAP/Paweł Supernak)

Koniunktura międzynarodowa w naszym sąsiedztwie pogorszyła się, historia przyspieszyła; jesteśmy świadkami kryzysu wokół polskich granic - powiedział w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski w Sejmie prezentując priorytety polskiej polityki zagranicznej na 2014 r.

 

Sikorski zaznaczył, że jego wystąpienie o kierunkach w polityce zagranicznej przypadło na szczególny moment.

 

Jak podkreślił widzi, że "koniunktura międzynarodowa w naszym sąsiedztwie pogorszyła się". "Na naszych oczach historia przyspieszyła. Jesteśmy świadkami kryzysu wokół polskich granic. Prowadzone są działania wojskowe, których konsekwencje można odczuć nie tylko w naszym kraju i Europie, ale na całym świecie" - powiedział minister.

 

Wystąpieniu Sikorskiego przysłuchują się m.in. prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk, obecni są również przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Po wystąpieniu szefa polskiej dyplomacji planowana jest ośmiogodzinna debata.

 

Gdy Rosja współpracuje ze światem i szanuje jego reguły, cieszymy się z tego i jesteśmy pierwsi do współpracy; gdy Rosja anektuje terytoria sąsiadów, szybko wyciągamy wnioski - podkreślił w czwartek w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.

 

W ocenie Sikorskiego polska polityka zagraniczna jest wierna antycznej maksymie: "Rozum wyższy niż siła". Jak dodał, zgadza się ze słowami premiera Donalda Tuska z jego pierwszego expose, że Polska będzie prowadziła politykę wobec Rosji "takiej, jaka ona jest".

 

"Gdy Rosja współpracuje ze światem i szanuje jego reguły, cieszymy się z tego i jesteśmy pierwsi do współpracy. Natomiast gdy Rosja anektuje terytoria sąsiadów i grozi im przemocą, szybko wyciągamy wnioski. Powiem więcej: pierwsi ucieszymy się, gdy Rosja zejdzie z drogi agresji" - powiedział.

 

"Nie mamy w sobie tyle pychy, by sądzić, że jeśli jakiś polski polityk tupnie nogą lub poszarżuje kwiecistą publicystyką, to Rosja się od tego zmieni" - dodał Sikorski.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.44

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~leszek 19:50:48 | 2014-05-08
http://How did Odessa's fire happen?

Znacznie lepsze źródło informacji od twórczości Maxa Kolonko,

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:43:24 | 2014-05-08
https://www.youtube.com/watch?v=y6axip6kYTo

Oceń 1 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook