Polacy nagrodzili przywódcę Tatarów krymskich

(fot. Отдел внешних связей Меджлиса крымскотатарского народа / Wikimedia Commons)

Mustafa Dżemilew został pierwszym laureatem Nagrody Solidarności - ogłosił w środę szef MSZ Radosław Sikorski. Nagroda zostanie wręczona 3 czerwca przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, w obecności m.in. prezydenta USA Baracka Obamy.

 

Mustafa Dżemilew to legendarny przywódca Tatarów krymskich, długoletni więzień sowieckich łagrów.

 

- Ta nagroda jest ogromnym wsparciem duchowym zarówno dla Ukrainy, jak i dla narodu tatarskiego - powiedział PAP legendarny przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew na wieść o przyznaniu mu w środę pierwszej Nagrody Solidarności.

 

- Dla nas, w sytuacji, w której znalazł się nasz kraj, jest to ogromne wsparcie moralne. Jest to także gest poparcia dla naszego (tatarskiego) ruchu narodowego. Wiemy, że jesteśmy słyszani i daje to nam energię i siłę w walce o nasze prawa - powiedział laureat w rozmowie telefonicznej.

 

- Dżemilew od lat zabiega o poszanowanie demokracji oraz praw i wolności obywatelskich na Ukrainie, w szczególności wobec społeczności tatarskiej. Dawał świadectwo swoich demokratycznych przekonań jeszcze w czasach radzieckich, kiedy był dysydentem i spędził około 10 lat w sowieckich łagrach - powiedział Sikorski.

 

Warta milion euro Nagroda Solidarności zostanie po raz pierwszy przyznana w związku z 25. rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Otrzyma ją osoba, która kierując się zasadami solidarności, przyczyniła się do szerzenia demokracji. Nagrodę zainicjowało MSZ.

 

Wśród osób, które wskazały kandydatów do nagrody, znaleźli się m.in. birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt oraz byli ministrowie spraw zagranicznych Polski Władysław Bartoszewski i prof. Adam Daniel Rotfeld.

 

Nagroda składa się z trzech elementów: 250 tys. euro otrzyma laureat, 700 tys. euro będzie przeznaczone na programy polskiej pomocy rozwojowej wskazane przez nagrodzoną osobę i 50 tys. euro na podróż studyjną laureata po Polsce, "żeby zaznajomić go z naszą udaną walką o wolność". Nagroda zostanie sfinansowana z funduszy pozabudżetowych pozostałych po europejskich funduszach przedakcesyjnych.

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~... 16:01:43 | 2014-05-09
Nagroda zostanie wręczona 3 czerwca przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, w obecności m.in. prezydenta USA Baracka Obamy.
...
Towarzysz Obama nie zaniedbuje okazji aby legitymizować Komorowskiego na arenie międzynarodowej.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~alin 15:27:32 | 2014-05-09
ja się nie zgadzam aby z polskich środków Sikorski błyszczał, jeszcze nie tak dawno rodzice dzieci niepełnosprawnych koczowali przed sejmem .

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~stan 13:29:31 | 2014-05-07
Świetny wybór!

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook