Sikorski o porwanych obserwatorach OBWE

(fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/flickr.com)

Szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał we wtorek z tymczasowym przewodniczącym OBWE Didierem Burkhalterem o działaniach na rzecz uwolnienia inspektorów wojskowych OBWE - w tym Polaka - porwanych przez separatystów w ukraińskim Słowiańsku.

 

O rozmowie Sikorskiego z Burkhalterem poinformowało MSZ. Jak czytamy w komunikacie, Didier Burkhalter poinformował Sikorskiego o "intensywnych działaniach" podejmowanych obecnie przez Szwajcarię oraz OBWE na rzecz uwolnienia siedmiu inspektorów wojskowych OBWE.

 

"Działania te polegają na zabiegach dyplomatycznych, w tym także z udziałem profesjonalnych negocjatorów. Prezydent Burkhalter zapewnił, że będzie nadal podejmował intensywne działania na rzecz bezwarunkowego i natychmiastowego uwolnienia inspektorów OBWE w ścisłym kontakcie z państwami, których obywatele są wśród zatrzymanych" - czytamy w komunikacie.

 

Również we wtorek o sprawie przetrzymywanych obserwatorów polski minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak rozmawiał z minister obrony Niemiec Ursulą von der Leyen. Była to ich kolejna rozmowa, poprzednia miała miejsce w niedzielę.

 

Jak napisał we wtorek Siemoniak na portalu społecznościowym, nastąpiła wymiana informacji o podejmowanych działaniach. Szef polskiego MON podkreślił, że działania mające na celu uwolnienia inspektorów "prowadzi aktywnie OBWE, a państwa w tym Polska, wspierają je też własnymi działaniami, w porozumieniu i koordynacji".

 

Uprowadzeni w piątek w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy obserwatorzy wojskowi z państw OBWE w dalszym ciągu są przetrzymywani przez prorosyjskich separatystów. Grupa składała się z siedmiu wojskowych - trzech Niemców, Polaka, Czecha, Szweda, Duńczyka - niemieckiego tłumacza oraz pięciu ukraińskich oficerów. Szweda uwolniono ze względów zdrowotnych.

 

MSZ podało we wtorek, że w trakcie rozmowy Sikorskiego z Burkhalterem potwierdzono, że "stan fizyczny i psychiczny przetrzymywanych inspektorów, w tym obywatela RP, jest dobry, o czym pracownicy OBWE mogli się przekonać na własne oczy". Pracownicy OBWE mieli także możliwość odbycia krótkiej rozmowy z uprowadzonymi - poinformował resort spraw zagranicznych.

 

Sikorski i Burkhalter podkreślili, że będą koordynować działania i wymieniać się informacjami aż do pozytywnego załatwienia sprawy uwolnienia inspektorów wojskowych OBWE.

 

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ocenia, że w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Słowiańsku, na wschodzie kraju, przetrzymywanych jest ok. 40 porwanych przez nich osób. W tym gronie są międzynarodowi obserwatorzy wojskowi.

 

"Według naszych danych w Słowiańsku przetrzymywanych jest około 40 jeńców" - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka SBU Maryna Ostapenko. Jak podała, porywacze nie wysunęli dotychczas żadnych żądań, związanych z ewentualną wymianą owych "jeńców". Natychmiastowego uwolnienia uprowadzonych w Słowiańsku zażądał w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook