Jaki jest aktualny stan śledztwa ws. Smoleńska?

(FOT. Redd Baron / FLICKR.COM)

 W najbliższy poniedziałek - 7 kwietnia - Naczelna Prokuratura Wojskowa ma poinformować na konferencji prasowej o aktualnym stanie śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. W czwartek śledztwo to zostało przedłużone o kolejne pół roku - do 10 października.

 

- Prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej na wniosek wojskowego prokuratora okręgowego w Warszawie przedłużył śledztwo o dalsze sześć miesięcy - poinformował kpt. Marcin Maksjan z NPW. Dotychczasowy termin śledztwa był określony na 10 kwietnia.

 

Maksjan dodał, że w poniedziałek NPW na konferencji prasowej poinformuje o obecnym stanie tego prowadzonego od czterech lat postępowania. Konferencja odbędzie się w jednej z sal warszawskiego Wojskowego Sądu Garnizonowego.

 

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w dniu tragedii - 10 kwietnia 2010 r. Jest ono prowadzone w sprawie "nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, w wyniku której śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie samolotu TU-154 Sił Powietrznych RP, numer boczny 101, w tym prezydent RP, pan Lech Kaczyński oraz członkowie załogi".

 

W sierpniu 2011 r. WPO postawiła zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych dwóm oficerom, którzy w 2010 r. zajmowali dowódcze stanowiska w 36. specpułku. Chodzi o organizację lotu Tu-154M w zakresie wyznaczenia i przygotowania załogi samolotu. Podejrzani nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień. Za zarzucany czyn grozi im do trzech lat więzienia. Wobec podejrzanych prokuratorzy nie zastosowali środków zapobiegawczych.

 

Prokuratura wojskowa uzyskała już wiele dokumentów i opinii odnoszących się do okoliczności tragicznego lotu. W ostatnich miesiącach NPW informowała m.in., że biegli Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji wykluczyli obecność śladów pozostałości materiałów wybuchowych w próbkach pobranych z miejsca katastrofy, z elementów szczątków Tu-154M oraz podczas sekcji zwłok ofiar tragedii. Ostatnio WPO otrzymała opinię uzupełniającą do tych badań biegłych.

 

Nadal jednak śledczy oczekują na zlecone opinie na temat różnych kwestii. Chodzi m.in. o opinie fonoskopijne dotyczące zapisów rozmów z wieży smoleńskiego lotniska oraz nagrania z samolotu Jak-40, który lądował w Smoleńsku krótko przed katastrofą Tu-154M. Mają być one gotowe pod koniec lipca.

 

Z kolei jeszcze latem 2011 r. prokuratura wojskowa zleciła zespołowi biegłych przygotowanie całościowego opracowania dotyczącego tragicznego lotu z 10 kwietnia 2010 r. W lutym w Moskwie biegli na potrzeby tej całościowej opinii dokonali kolejnego kopiowania nagrań rejestratora z kokpitu Tu-154M. Jak informowano ma to prowadzić "do przeprowadzenia skuteczniejszego odsłuchu zapisu dźwiękowego z rejestratora".

 

Ponadto strona polska oczekuje na przekazanie znajdujących się w Rosji szczątków samolotu wraz z pochodzącymi z niego rejestratorami. Prokuratura rosyjska wielokrotnie informowała, że będzie to możliwe dopiero po zakończeniu prowadzonego przez nią postępowania w sprawie katastrofy w Smoleńsku.

 

Ostatnio Prokuratura Generalna przypomniała, że możliwe jest zakończenie polskiego śledztwa bez przekazania Polsce wraku Tu-154M i rejestratorów samolotu. - Może to nastąpić tylko wówczas, gdy biegli przeprowadzą wszystkie badania w odniesieniu do tych dowodów - dodała PG.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 09:27:12 | 2014-04-04
Nie ma wątpliwości że to był zamach wybitni uznani w świecie  eksperci udowodnili to ponad wszelką wątpliwość na przykładzie parówki, wytrącając przeciwnikom z ręki jakie kolwiek argumenty.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Janusz 09:21:07 | 2014-04-04
To jest parodia ślectwa nie macie prawdziwych dowodów to jest wrak i skrzynki a sowieci wami manipulują jak chcą.

Oceń 1 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~POlszewia 21:17:11 | 2014-04-03
To niebywałe!
Lasek znów atakuje generałów. Sugeruje presję na pilotów TU-154M

Maciej Lasek wygląda na bardziej zdeterminowanego w szkalowaniu ofiar katastrofy smoleńskiej niż moskiewska propaganda.

http://wpolityce.pl/smolensk/189814-to-niebywale-lasek-znow-atakuje-generalow-sugeruje-presje-na-...

Oceń 3 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 17:41:05 | 2014-04-03
Prokuratura blokuje rodzinom dostęp do ekspertyzy na temat wybuchu

Rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej odmówiono dostępu do opinii na temat materiałów wybuchowych na TU-154M. Prokuratorzy odesłali mec. Piotra Pszczółkowskiego reprezentującego część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej na… poniedziałkową konferencję prasową śledczych.
http://niezalezna.pl/53693-ujawniamy-prokuratura-blokuje-rodzinom-dostep-do-ekspertyzy-na-temat-w...

Oceń 3 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?