Prezydent chce referendum ws. olimpiady

(fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski chce, aby w stolicy Małopolski przeprowadzono referendum dotyczące zorganizowania przez to miasto zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku.

 
Majchrowski poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej, że za kilka dni skieruje pod obrady Rady Miasta Krakowa projekt uchwały w tej sprawie. "Osobiście jestem przekonany, że organizacja zimowych igrzysk olimpijskich byłaby ważnym krokiem dla rozwoju naszego miasta i regionu. Jednak decyzję czy tak się stanie, składam w ręce mieszkańców Krakowa" - powiedział prezydent.
 
Dodał, że będzie przekonywał inne władze samorządowe, zaangażowane we wspomniany projekt, aby na swoim terenie także przeprowadziły referendum w tej sprawie.
 
Pod koniec stycznia krakowscy radni odrzucili propozycję przeprowadzenia referendum. Wówczas projekt w tej sprawie zgłosił jeden z niezależnych radnych. Podjęto natomiast uchwałę o zorganizowaniu konsultacji społecznych, które potrwają do 31 maja. Według propozycji Majchrowskiego referendum miałoby się odbyć po ich zakończeniu.
 
9 marca zarząd Małopolskiej Rady Wojewódzkiej SLD wydał oświadczenie, w którym domagał się przeprowadzania referendum dot. ZIO 2022. Jednak miałoby objąć ono całe woj. małopolskie. Majchrowski zawiesił członkostwo w Sojuszu Lewicy Demokratycznej
na czas pełnienia funkcji prezydenta Krakowa.
 
Podczas poniedziałkowej konferencji zaprezentowano wniosek aplikacyjny Krakowa ubiegającego się o organizację olimpiady. Został on złożony 13 marca w siedzibie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Lozannie.
 
Według słów szefowej Komitetu Konkursowego Kraków 2022 Jagny Marczułajtis-Walczak igrzyska mają być rozegrane w dwóch strefach - Kraków i Tatry. W stolicy Małopolski - oprócz oficjalnych ceremonii - mają się odbyć wszystkie konkurencje "lodowe". Turniej hokeja mężczyzn miałby być rozegrany na stadionie Cracovii (ma zostać zadaszony, a koszt dostosowania go do potrzeb imprezy to ok. 65 mln dolarów), a kobiet na nieistniejącej jeszcze dużej hali Wisły (koszt budowy 53,5 mln dol.). Rywalizacja w łyżwiarstwie figurowym i short tracku odbyłaby się w Kraków Arenie, zaś w curlingu - w centrum sportowym Kolna (budowa nowej hali to koszt 13,6 mln dol.). Na terenie krakowskiej AWF ma powstać tor do łyżwiarstwa szybkiego (50 mln dol.).
Z kolei w podkrakowskim Myślenicach miałby zostać zbudowany tor saneczkowo-bobslejowy za ok. 103 mln dol.
 
Według informacji zastępcy prezydenta Krakowa Magdaleny Sroki koszty organizacyjne przeprowadzenia imprezy mają wynieść 5-6 mld zł. Koszt wytworzenia infrastruktury sportowej na potrzeby igrzysk jest natomiast szacowany na 1 miliard 100 mln zł.
 
W Tatrach (polskich i słowackich) miałyby odbyć się zawody w narciarstwie alpejskim, klasycznych, biathlonie, snowboardzie.
 
"Wniosek aplikacyjny jest skandaliczny. Jest duże ryzyko, że całe nasze ubieganie się o organizację igrzysk zakończy się wielką kompromitacją. Twój Ruch nie jest przeciwko organizacji ZIO w Krakowie. Ale jeśli to robić, to robić porządnie i tak, żeby region na tym skorzystał. W wersji z wniosku aplikacyjnego igrzyska w Krakowie nie mają żadnego sensu" - argumentował na poniedziałkowej konferencji prasowej poseł TR Łukasz Gibała.
 
"Należy zadać pytanie, jaki sens ma zadaszenie stadionu Cracovii na potrzeby meczów hokeja mężczyzn, co ma kosztować - bagatela - prawie 200 mln zł, skoro wcześniej wnioskodawcy uznali, że wystarczy modernizacja katowickiego Spodka za 14 milionów złotych" - pytał poseł Twojego Ruchu.
 
O prawo przeprowadzenia olimpiady walczy pięć miast - Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków. Wcześniej w wyniku lokalnego referendum swoją kandydaturę wycofało Monachium. Z kolei w stolicy Norwegii mieszkańcy opowiedzieli się za igrzyskami. W styczniu, z obawy przed zbyt wysokimi kosztami, aplikację wycofał Sztokholm. Decyzja, kto będzie gospodarzem ZIO 2022 zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 20:44:36 | 2014-03-24
     Ten projekt świetnie komponuje się z ostatnimi protestami w Sejmie." Nie ma pieniędzy w  budżecie" na  to by opiekunowie dzieci niepełnosprawnych, prawdziwi święci naszych czasów, dostali jakąś liczącą się pomoc, nie ma na dożywianie dzieci w najuboższych szkołach, na sensowne programy edukacyjne w przedszkolach,
na wyposażenie szpitali wysyła się mlodzież  z puszkami na ulicę. Za to  mieszkańcy Krakowa mają zdecydować, czy "cały naród  buduje swą olimpiadę"? I ten pomysł rozważa się poważnie, juz wydano pieniądze na akcje informacyjnel, logo etc.
Jedziemy parowozem kierownym przez  złomiarzy.

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Powiew Wolnosci 20:25:00 | 2014-03-24
Tylko dlaczego to referendum będzie przeprowadzone tylko w Krakowie? Przecież jeśli dojdzie do igrzysk to ich ogromny koszt będą musieli pokryć wszyscy Polacy,a nie tylko Krakowianie...
Polecam zapoznać sie i polubić profil "Powiew Wolności" na facebooku http://tiny.pl/q4p2k

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mak 17:32:57 | 2014-03-24
Na referendum w sprawie posyłania do szkół 6-latków i nauczania historii się nie zgodzili ale o jakieś bzdurne olimpiady to będą pytać ludzi i pieniędzy im nie szkoda. Paranoja.

Oceń 1 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook