Polska może wspierać reformy Kijowa

(fot. PAP/Paweł Supernak)

Polska jest gotowa pomóc Ukrainie i może wesprzeć ją w przeprowadzaniu koniecznych refom, w tym samorządowej i finansów publicznych - takie słowa usłyszał w czwartek w Warszawie od przedstawicieli polskich władz wicepremier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman.

 

Czwartkowy pobyt Hrojsmana w Warszawie, podczas którego wicepremier Ukrainy został przyjęty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i rozmawiał m.in. z szefem MSZ Radosławem Sikorskimi oraz szefem MAC Rafałem Trzaskowskim, to pierwsza oficjalna wizyta w Polsce przedstawiciela powołanego pod koniec lutego rządu premiera Arsenija Jaceniuka.

 

Hrojsman - który jest wicepremierem i ministrem ds. rozwoju regionalnego i gospodarki komunalnej - w rozmowie z prezydentem Komorowskim podkreślił, że podstawowym wyzwaniem dla Ukrainy jest walka z korupcją, decentralizacja i budowa silnego społeczeństwa obywatelskiego.

 

Według relacji prezydenckiego ministra Olgierda Dziekońskiego, prezydent Komorowski zaproponował, aby Ukraina podjęła działania wspierające lokalną przedsiębiorczość.

 

W tym kontekście prezydent zaproponował utworzenie polsko-ukraińskiego funduszu rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości na wzór doświadczeń polsko-amerykańskiego funduszu przedsiębiorczości, który w Polsce 25 lat temu był uruchomiony właśnie dla wsparcia małej przedsiębiorczości.

 

Komorowski zapewnił także, że Polska mogłaby wspomóc rząd w Kijowie w przeprowadzaniu reform zarówno poprzez ekspertów, jak i przez przedstawicieli samorządów. "Pan premier Hrojsman (...) podziękował za tę deklarację" - mówił Dziekoński.

 

Deklarację o pomocy rządowi w Kijowie złożył także szef MSZ. "Ukraina jest w bardzo trudnym momencie. Polska chce i jest gotowa pomóc, by Ukraina mogła z niego wyjść" - powiedział Sikorski.

 

Szef MSZ zaproponował udzielenie Ukrainie natychmiastowej pomocy eksperckiej w zakresie reformy samorządowej, finansów i walki z korupcją.

 

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski poinformował, że "w jak najszybszym możliwym terminie" na poziomie roboczym zostanie ustalony zakres i forma pomocy eksperckiej, a także zostaną wskazane osoby, które wejdą w skład zespołu eksperckiego.

 

Hrojsman podziękował szefowi polskiej dyplomacji za poparcie. Jak zaznaczył, "po raz kolejny potwierdza się przysłowie: +prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie+".

 

Wiceszef ukraińskiego rządu zapewnił, że jednym z jego priorytetów jest decentralizacja władzy za pomocą reformy samorządowej, która - mówił - da strukturom lokalnym więcej kompetencji, by bardziej efektywnie zarządzać państwem, nie osłabiając jego jedności. Zaznaczył, że Ukraina jest zainteresowana polskimi doświadczeniami w tym zakresie.

 

O gotowości pomocy w przeprowadzaniu reform na Ukrainy mówił także po spotkaniu z Hrojsmanem szef MAC. Również Trzaskowski podkreślił, że polski rząd będzie się starał odpowiedzieć na prośby rządu w Kijowie, aby na Ukrainę przyjechała jak najszybciej grupa ekspertów, która będzie doradzać w kwestiach dotyczących przechodzenia na gospodarkę wolnorynkową oraz wprowadzania reformy samorządowej i finansów publicznych.

 

"Ukraińcy proszą, aby to się stało +na wczoraj+, natomiast w tej chwili w rządzie i w MSZ trwają poszukiwania konkretnych linii finansowania też z pieniędzy unijnych, bo najpierw musimy mieć pieniądze, ustalić program, ale równolegle będziemy szukali ekspertów, którzy najlepiej będą doradzać ukraińskiemu rządowi" - powiedział Trzaskowski.

 

Dodał, że jego resort będzie chciał rozpocząć także cykl szkoleń dla przedstawicieli administracji ukraińskiej, którzy będą mieli za zadanie wprowadzenie reform w życie.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina, polska, krym

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook