Przygotowujemy się na uchodźców z Ukrainy

(fot. PAP/EPA/IVAN BOBERSKYY)

Trzy warianty, uzależnione od liczby Ukraińców chcących uzyskać w Polsce status uchodźcy, przewiduje Urząd ds. Cudzoziemców w planie działań na wypadek eskalacji konfliktu na Ukrainie. Najbardziej radykalny przewiduje utworzenie obozowiska na poligonie wojskowym.

 
"Na bieżąco monitorujemy sytuację na Ukrainie i dopełniamy wszelkich starań, aby być odpowiednio przygotowanym na różny bieg wydarzeń" - zapewnił Rafał Rogala, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Jak podkreślił, podjęte działania będą adekwatne do rozwoju sytuacji. "Mamy nadzieję na spełnienie się pozytywnego scenariusza, musimy być jednak przygotowani na najgorszy" - dodał.
 
W planie przewidziano organizację tzw. systemu recepcyjnego dla obywateli Ukrainy chcących uzyskać w Polsce status uchodźcy. Organizację tego systemu opracowano z myślą o trzech różnych wariantach działania, uzależnionych od liczby osób składających takie wnioski.
 
Pierwsze dwa warianty (napływ do 20 osób dziennie - wariant pierwszy, oraz pomiędzy 20 a 100 osób dziennie - wariant drugi) zakładają funkcjonowanie w oparciu o istniejący system, przy konieczności organizacji transportu dla cudzoziemców z przejść granicznych do jednego z dwóch ośrodków recepcyjnych (Biała Podlaska oraz Dębak) oraz uruchomienia dodatkowych obiektów.
 
Wariant trzeci, w sytuacji napływu ponad stu osób dziennie, zakłada utworzenie dodatkowych pięciu Centralnych Punktów Recepcyjnych na terenie województw podkarpackiego oraz lubelskiego w lokalizacjach zaproponowanych przez władze lokalne.
 
"Centralne Punkty Recepcyjne będą odpowiedzialne za przyjęcie cudzoziemców i kierowanie ich do docelowych ośrodków pobytowych. Środki przewozu z punktów recepcyjnych do ośrodków pobytowych zapewni Urząd ds. Cudzoziemców. Ośrodki pobytowe zostaną utworzone na bazie obiektów wskazanych przez wojewodów" - zakłada Urząd.
 
W planach przewidziano możliwość utworzenia obozowisk dla cudzoziemców m.in. na terenie poligonu wojskowego w Nowej Dębie (Podkarpackie), a także konieczność zweryfikowania dostępności materiałów oraz usługodawców na potrzeby prowadzenia obozowiska. Wskazuje się też na konieczność znalezienia terenu na obozowisko w woj. lubelskim (wstępnie zaproponowano teren byłego lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej).
 
W ramach tych planów Urząd zakłada, że uda się przygotować 11 tysięcy miejsc pobytowych dla uchodźców z Ukrainy. Przewidziano, że będzie się ich kwaterować w ośrodkach lub na obozowiskach zgodnie z zasadą wyczerpywania wolnych miejsc w następującej kolejności: najpierw zakwaterowanie w jednym z aktualnie istniejących ośrodków dla cudzoziemców, potem w pięciu nowo pozyskanych ośrodkach, później utworzenie kolejnych pięciu Centralnych Punktów Recepcyjnych, wreszcie poligon w Nowej Dębie.
 
Na bieżąco Urząd konsultuje się z wojewódzkimi służbami zarządzania kryzysowego co do dostępności potencjalnych obiektów na potrzeby kwaterowania napływających uchodźców oraz odpowiedniego wyposażenia tych miejsc w koce, łóżka, materace itp. Dane "są uzupełniane o informacje uzyskane z Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża" - podkreślono.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.6

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (17)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 15:27:47 | 2014-03-13
A po co?
To co im najbardziej potrzebne to nie ucieczki, tylko uruchomienie gospodarki na początek drobnotowarowej i wymiennej. Potrzeba zatem traktorów, siewników, ziarna, nawozów, prostych narzędzi rzemieślniczych. W przeciwnym razie będzie jak dziś. Ukrainki harują tu ciężko, a chłopy w domu to przepijają. Im potrzebna wędka, a nie rybki.
A uchodźcy albo siedzą w domach dla uchodźców, albo wtapiają się w bandycki, mafijny krajobraz.

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 09:30:07 | 2014-03-13
Oby tylko na planach się skończyło!

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazg 09:23:56 | 2014-03-13
Na Ukrainie zwyciężyła demokracja, więc uchodźców należy od razu zawracać na granicy.

Oceń 3 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~s. anna 09:14:33 | 2014-03-13
ale na zdjeciu - przy pociagu - to wcale nie Ukraincy, a ludzie ze Wschodu..... troche inaczej wygladaja Ukrainscy

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook