Dajmy Ukraińcom studia. "Świetna inwestycja"

(fot. EPA/JOAO RELVAS)

Krakowskie uczelnie czekają na głos Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odnośnie przyjmowania na studia młodzieży z Ukrainy - informuje "Dziennik Polski".


"Nasz kraj miałby wkład w wykształcenie ukraińskiej elity intelektualnej, która w przyszłości wejdzie w skład władz naszego wschodniego sąsiada. To byłaby świetna inwestycja i reklama dla uczelni" - mówi prof. Wiesław Banyś, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.


"Studia w Polsce to dla nas ogromna szansa na znalezienie dobrej pracy. Dla Ukraińców dyplom polskiej uczelni to po prostu obietnica lepszego życia. Jest uznawany na terenie całej Europy" - mówi Oleksander Weremczuk, student II roku na UE.


W czwartek rektorzy polskich uczelni będą debatowali nad zmianami w ministerialnym rozporządzeniu dotyczącym przyjmowania obcokrajowców na studia. "Chcemy, by każda uczelnia mogła przyjmować obcokrajowców po kosztach, co dla studiów humanistycznych wynosi około 2 tys. zł za semestr" - mówi prof. Banyś.


Drugą rozważaną propozycją jest zwolnienie z opłat za studia najbiedniejszych i najzdolniejszych obcokrajowców. Jeśli resort będzie przychylny obu tym koncepcjom, znowelizowane przepisy mogłyby obowiązywać już za trzy tygodnie.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.29

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazg 10:55:08 | 2014-03-06
Z cudzego każdy jest bogaty. Skoro Janukowych upadł, to nie ma powodu do kształcenia za darmo, czyli na koszt polskiego podatnika, Ukraińców w Polsce.

Ja bym jeszcze rozumiał jakieś stypendia dla Polaków z Ukrainy, ale nie dla wszystkich Ukraińców.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

dr_A.Kula 10:08:45 | 2014-03-06
Dajmy -> Sprzedajmy
I wtedy to będzie świetna inwestycja dla podupadających polskich uczelni.
A kto za to zapłaci, czy Mumia, czy sami studenci to już inna sprawa. Ważne, żeby nie był to polski podatnik i tak już dojony ponad wszelką miarę i granice przyzwoitości.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Kuba 09:51:23 | 2014-03-06
Widzę dużą rozbieżność między (naiwnymi) intencjami pana Profesora, a wypowiedzią (szczerą i prawdziwą) ukraińskiego kolegi studenta.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?