Komorowski rozmawiał z prezydentem Gruzji

(fot. Wikimedia Commons)

Sytuacja na Ukrainie, szczególnie kwestia rosyjskiej agresji na Krymie była w poniedziałek tematem rozmowy prezydentów Polski i Gruzji Bronisława Komorowskiego i Giorgiego Margwelaszwilego. Komorowski deklaruje poparcie dla szybkiego podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Gruzja.

 

"Prezydenci Polski i Gruzji omówili sytuację na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem rosyjskiej agresji na Krymie. Prezydent Komorowski zadeklarował jednoznaczne polskie poparcie dla jak najszybszego podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Gruzja" - poinformował PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

 

Na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie ub. roku Mołdawia i Gruzja parafowały umowy stowarzyszeniowe z UE, obejmujące porozumienia o strefie wolnego handlu. Grudniowy szczyt UE potwierdził, że umowy mają być podpisane najpóźniej do sierpnia 2014 r.

 

Minister Sokołowski dodał, że prezydent Komorowski zaprosił prezydenta Gruzji do złożenia wizyty w Polsce.

 

W sobotę nastąpiło zaostrzenie relacji rosyjsko-ukraińskich, po zezwoleniu przez rosyjską Radę Federacji na użycie Sił Zbrojnych FR na terytorium Ukrainy; o zgodę tę zwrócił się prezydent Władimir Putin, uzasadniając to zagrożeniem życia obywateli Rosji, diaspory rosyjskiej i żołnierzy armii rosyjskiej na Krymie. W niedzielę Rada Najwyższa Ukrainy zwróciła się do prezydenta Putina, by nie dopuścił do wprowadzenia wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy.

 

Gruzja nie utrzymuje z Rosją stosunków dyplomatycznych od czasu kilkudniowej wojny w roku 2008 o Osetię Południową. Gruzja zerwała wówczas stosunki dyplomatyczne z Rosją, która uznała za niepodległe dwie separatystyczne republiki gruzińskie: Osetię Południową i Abchazję. Gruzja uważa obie republiki za ziemie okupowane przez Rosję.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

4

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?