Polskie MSZ zadowolne z uwolnienia b. premier

(fot. EPA/Aleksiej Furman)

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych z zadowoleniem odnotowuje uwolnienie b.premier Ukrainy Julii Tymoszenko; jednocześnie MSZ zapewnia, że Polska popiera aspiracje europejskie Ukrainy i budowę nad Dnieprem państwa prawa.

 

"Z zadowoleniem odnotowujemy uwolnienie z więzienia byłej premier Julii Tymoszenko, której sprawa była przedmiotem intensywnego dialogu Unii Europejskiej z Ukrainą jako rażący przykład tzw. +wybiórczej sprawiedliwości+. Wyrażamy nadzieję, że tego typu praktyki nie będą więcej stosowane na Ukrainie" - czytamy w oświadczeniu rzecznika prasowego MSZ Marcina Wojciechowskiego przekazanym w niedzielę PAP.

 

Jak podkreślono, Polska popiera aspiracje europejskie Ukrainy i budowę nad Dnieprem państwa prawa. "Mamy nadzieję na demokratyzację, rozpoczęcie reform i odnowę życia publicznego, zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa ukraińskiego" - dodał Wojciechowski.

 

Jednocześnie MSZ zaapelowało, "aby wszelkie zmiany toczyły się w poszanowaniu niepodległości, suwerenności, integralności terytorialnej i bezpieczeństwa granic Ukrainy".

 

Resort wyraził nadzieję, że proces zmian na Ukrainie "będzie toczył się w duchu kompromisu, bez uciekania się do aktów przemocy i bezprawia".

 

Julia Tymoszenko w sobotę wyszła z więzienia w Charkowie, gdzie odsiadywała karę za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją. Krótko później zapowiedziała, że zamierza kandydować w najbliższych wyborach prezydenckich.

 

Tymoszenko, która w sobotę wieczorem przyjechała do Kijowa oświadczyła w wystąpieniu na Majdanie, że winni śmierci cywilów w jej kraju muszą zostać ukarani. Wyraziła nadzieję, że Ukraina stanie się niebawem członkiem UE.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook