Płoną świece w geście solidarności z Ukrainą

(fot. Gold Bernard / Foter / CC BY-SA)

Na znak solidarność z Ukraińcami i dla uczczenia pamięci ofiar wydarzeń na Ukrainie w oknach m.in. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Belwederu w piątek wieczorem zapłonęły świece. Symbol płonącej świecy został też wyświetlony na fasadzie Pałacu Prezydenckiego.

 
W oknie KPRM świecę zapalił Donald Tusk. "Ten symbol to nawiązanie do gestów solidarności z Polakami, które płynęły ze świata w czasie stanu wojennego" - napisano na stronie internetowej premiera.
 
Premier w czwartek zaapelował do Polaków, aby w piątek o godzinie 20 w oknach domów zapalić świeczki, jako symbol solidarności z Ukraińcami i dla uczczenia pamięci ofiar wydarzeń na Ukrainie. "Wydaje mi się, że to, co mówiliśmy o geście solidarności, o tej symbolicznej świeczce w oknach, to może być dla Ukraińców bardzo ważne. Oni dzisiaj bardzo potrzebują nadziei, że porozumienie, pokojowe rozwiązanie tej sytuacji jest naprawdę możliwe, że mogą liczyć na pomoc Polaków i Europejczyków, szczególnie w mądrym, pokojowym rozwiązywaniu tego kryzysu" - tłumaczył premier. 
 
Z podobnym apelem wystąpiła też Kancelaria Prezydenta, a Bronisław Komorowski wzywał do takiego gestu w czasie piątkowych wystąpień. Akcja "światełko dla Ukrainy" propagowana była też przez portale społecznościowe.
 
Akcje solidarności z Ukraińcami organizowano w polskich miastach.
 
W Krakowie zapalona świeca została ustawiona m.in. w oknie "Kurzej Stopki" - wieży Zamku Królewskiego na Wawelu, widocznej od strony ul. Grodzkiej. Świece zapłonęły także w niektórych oknach kamienic w centrum miasta oraz bloków na osiedlach mieszkaniowych. W barwach narodowych Ukrainy - niebieskiej i żółtej - podświetlona jest od piątku kładka Bernatka nad Wisłą, łącząca krakowski Kazimierz i Podgórze i tak będzie przez kilka dni.
 
W Bydgoszczy świece solidarności zapłonęły m.in. w oknach ratusza, a w niebiesko-żółtych barwach Ukrainy podświetlono podporę podwieszanego Mostu Uniwersyteckiego przez Brdę.
 
Związek Ukraińców Podlasia zorganizował w piątek wieczorem w Bielsku Podlaskim spotkanie solidarnościowe z narodem ukraińskim. Zapalono znicze, śpiewano pieśni, wspominano ofiary wydarzeń na Ukrainie. 
 
Komorowski: podpis Janukowycza niezbędny do wejścia w życie ustaw
 
Proste wyeliminowanie Wiktora Janukowycza skazałoby Ukrainę na rozpad struktur państwa i nierząd - ocenił Bronisław Komorowski. Przypomniał, że podpis prezydenta konieczny jest do wejścia w życie przyjętych w piątek przez ukraiński parlament ustaw.
 
"Wszyscy, którzy znają choć trochę ustrój Ukrainy, powinni wiedzieć, że proste wyeliminowanie prezydenta, w sytuacji gdy nie ma jeszcze rządu ukraińskiego, (...) w zasadzie skazywałoby Ukrainę na nierząd, na rozpad struktur państwa i na bezradność, bo to byłaby taka swoista luka ustrojowo-prawna, w której nie byłoby nikogo, kto mógłby podejmować decyzje" - powiedział Komorowski w piątek wieczorem w TVP Info.
 
Przypomniał, że podpis prezydenta Ukrainy jest niezbędny do wprowadzenia ustaw, w tym ustawy o powrocie do starej konstytucji, decyzji o powołaniu rządu, itd.
 
"Żeby ta ustawa (dot. uwolnienia Julii Tymoszenko - PAP) weszła w życie i mogła uwolnić panią Tymoszenko jest niezbędny podpis prezydenta Janukowycza, a żeby był jakikolwiek inny prezydent, to trzeba zmienić ustrój i przeprowadzić wybory" - zwrócił uwagę.
 
Komorowski wskazał, że w obecnej sytuacji dla Ukrainy najważniejszą kwestią są reformy gospodarcze. Jego zdaniem Ukraińcy powinni utworzyć rząd, który w pierwszej kolejności zajmie się nie rozliczeniami, a właśnie kwestiami ekonomicznymi.
 
Parlament Ukrainy przywrócił w piątek konstytucję z 2004 r., ograniczając uprawnienia Janukowycza; przyjął też ustawę umożliwiającą uwolnienie znajdującej się w więzieniu Tymoszenko.
 
Była premier może opuścić więzienie w związku z wprowadzonymi zmianami w ukraińskim kodeksie karnym, które mają przystosować go do prawa międzynarodowego, w tym prawa obowiązującego w UE. Chodzi o depenalizację czynów określonych w pochodzących z czasów ZSRR zapisach kodeksu, które stały się podstawą jej wyroku.
 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook