Rozpoczęło się spotkanie u premiera ws. Ukrainy

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

W czwartek po godz. 17 rozpoczęło się spotkanie premiera Donalda Tuska m.in. z b. prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, b. premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem, liderami partii opozycyjnych i europosłami w sprawie wydarzeń na Ukrainie.


Ok. godz. 18.30. planowany jest briefing prasowy premiera po spotkaniu - poinformował CIR.


W spotkaniu biorą udział także lider PSL, wicepremier Janusz Piechociński, szef SLD Leszek Miller, lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk, wiceprezes PiS Adam Lipiński, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, b. minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld oraz europosłowie: Michał Kamiński, Marek Siwiec, Paweł Zalewski, Paweł Kowal. Obecni są również: wiceszef MSZ Piotr Serafin, b. szef PE Jerzy Buzek oraz Krzysztof Szczerski (PiS).


Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w środę wieczorem w Polsat News, że planuje udział w uroczystościach pogrzebowych b. wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego i w czasie, gdy będzie trwało spotkanie u premiera, będzie przebywał z rodziną zmarłego.


Premier w środę w Sejmie przedstawił informację ws. Ukrainy. W środę wieczorem Tusk mówił, że spotkanie w kancelarii premiera ws. Ukrainy to jedna z konkluzji po wystąpieniu podczas debaty Palikota, który zaproponował szefowi rządu, by ten powołał radę kryzysową ws. Ukrainy przy Radzie Ministrów, skupiającą ludzi z różnych obozów politycznych.


W czwartek rano z nową siłą wybuchły walki między przeciwnikami władz Ukrainy a siłami MSW na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Z Kijowa nadchodzą różne informacje o liczbie zabitych podczas czwartkowych starć; liczby wahają się od siedmiu do ponad 60 ofiar śmiertelnych.


Obie strony oskarżają się o sprowokowanie starć i złamanie ogłoszonego w środę rozejmu. Milicyjne siły specjalne Berkut zarzuciły demonstrantom wykorzystywanie ostrej amunicji i wycofały się w czwartek rano z centrum Kijowa. Manifestanci zajęli opanowany jeszcze we wtorek przez Berkut Ukraiński Dom na Placu Europejskim. W czwartek po południu MSW poinformowało, że ukraińskiej milicji wydano broń z ostrą amunicją.


Unia Europejska planuje nałożyć sankcje na osoby winne użycia przemocy na Ukrainie oraz nałożyć embargo na dostawy broni.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~misio 02:50:42 | 2014-02-21
Powiedzmy sobie szczerze - cóż takiego mogą oni uradzić w sytuacji gdy Tuskoland nie jest podmiotem w polityce międzynarodowej. Chyba tylko uszczelnienie wschodniej granicy, ale nie wiadomo czy w obecnym stanie rozkładu chociaż na to mamy odpowiednie siły i środki.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Marek Czuma 17:42:53 | 2014-02-20
Znakomicie, oby coś uradzili

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook