Tusk rozmawiał z liderami ukraińskiej opozycji

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

W czwartek wieczorem premier Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z liderami ukraińskiej opozycji - poinformowała PAP rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak powiedziała, premier wyraził solidarność z protestującymi na Ukrainie.

 
Kidawa Błońska poinformowała, że premier rozmawiał telefonicznie z Arsenijem Jaceniukiem, Witalijem Kliczko i Ołehem Tiahnybokiem.
 
"Premier Tusk podzielił się ze swoimi rozmówcami wnioskami z rozmów, jakie odbył w Europie w sprawie Ukrainy" - podkreśliła rzecznik rządu.
 
Jak dodała, szef rządu wyraził solidarność z protestującymi. "Premier bardzo mocno podkreślił uznanie dla odpowiedzialności liderów (opozycji), którzy poszukują rozwiązań pokojowych, bezpiecznych dla Ukrainy" - zaznaczyła Kidawa-Błońska.
 
Relacjonowała, że liderzy opozycji ukraińskiej przedstawili obecną sytuację w Kijowie. "Mówili o swoich propozycjach rozwiązań politycznych, a także o tym, że podstawą tych rozwiązań politycznych powinno być podjęcie reform, które w ich ocenie wymagają zmiany konstytucji i co najważniejsze, uczciwych wyborów" - powiedziała rzecznik rządu.
 
"Premier zapewnił, że Polska będzie kontynuowała wysiłki na rzecz rozwiązania kryzysu na Ukrainie. To była dobra, długa rozmowa, ciekawa i konstruktywna dla obu stron" - oceniła Kidawa-Błońska. 
 
Na Ukrainie trwa od listopada kryzys polityczny po odmowie podpisania przez prezydenta Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z UE. Po użyciu siły przez władze początkowo pokojowe protesty przemieniły się w antyrządowe zamieszki z żądaniem dymisji prezydenta.
 
W czwartek rezolucję poświęconą sytuacji na Ukrainie przyjął Parlament Europejski. Potępił w niej przemoc i wezwał do politycznego rozwiązania kryzysu. PE zaapelował też do państw UE o przygotowanie wsparcia finansowego dla Ukrainy, ale i zagroził sankcjami. Ukraińskie MSZ wyraziło rozczarowane rezolucją. Prezydent Janukowycz zapewnił w czwartek wysłanniczkę USA Victorię Nuland na spotkaniu w Kijowie, że gotów jest do dialogu z opozycją i że jest zwolennikiem reformy konstytucji, która jednak musi być przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi procedurami.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook