Uhonorowani Nagrodami Wolności Słowa

Uhonorowani Nagrodami Wolności Słowa
Laureaci Głównej Nagrody Wolności Słowa: (od lewej) Joanna Lichocka, Jarosław Rybicki, Adam Bogoryja-Zakrzewski (honorowe wyróżnienie) i Leszek Ciechoński podczas gali wręczenia nagród SDP 2013 30 bm., w Warszawie. (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / slo

Joanna Lichocka i Jarosław Rybicki oraz Leszek Ciechoński zostali w czwartek uhonorowani Nagrodami Wolności Słowa za 2013 r. w konkursie SDP. Hienę Roku otrzymał właściciel "Rzeczpospolitej" Grzegorz Hajdarowicz oraz Ralph Buechi z Ringier Axel Springer Polska.

Wśród nagrodzonych jest również fotoreporter PAP Jacek Turczyk.

Główna Nagroda Wolności Słowa przyznawana jest autorom materiałów w obronie demokracji i praworządności, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich i człowieka. W tym roku przyznano dwie równorzędne nagrody. Jej laureaci otrzymali 20 tys. zł.

Joanna Lichocka i Jarosław Rybicki otrzymali nagrodę za film dokumentalny "Prezydent". Uhonorowano ich za podjęcie "problemu sytuacji Polski i polskiej racji stanu w koncepcjach prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego film jest pierwszą biografią".

DEON.PL POLECA

Leszka Ciechońskiego doceniono za film dokumentalny "Tumult nad Łodzią", w którym ukazał "niszczący mechanizm polityczny". Obraz ukazuje ponad dwudziestoletnią historię Festiwalu Filmowego "Camerimage" w Łodzi, który w 2010 r. został przeniesiony do Bydgoszczy.

Nagrodą Watergate w kategorii dziennikarstwo śledcze uhonorowano ex aequo: Anitę Gargas z "Gazety Polskiej" za film "Anatomia upadku", reporterkę programu "TVN Uwaga" Edytę Krześniak za materiał "Mięso na receptę" oraz dziennikarzy magazynu "Forbes Polska" Wojciecha Surmacza i Nissana Tzura za artykuł "Kadisz za milion dolarów".

Przyznano dwie antynagrody Hiena Roku. Otrzymał ją przewodniczący rady nadzorczej Ringier Axel Springer Polska i reprezentujący wydawcę magazynu "Forbes Polska" Ralph Buechi za ingerowanie "w niezależność redakcji i dziennikarza" w czasie pracy nad publikacją "Kadisz za milion dolarów".

Hajdarowicz otrzymał Hienę Roku za "łamanie zasad etyki środków masowego przekazu poprzez pozbawienie opieki prawnej dziennikarzy wydawanych przez jego spółkę Presspublikę tytułów prasowych w sprawach dotyczących okresu ich pracy w jego wydawnictwach". Chodzi o publikację w "Rzeczpospolitej" z 2011 r. o śladach trotylu na wraku samolotu Tu-154M w Smoleńsku. Prokuratura wojskowa zaprzeczyła, że są takie ustalenia. Hajdarowicz pozbawił ochrony prawnej trzech dziennikarzy gazety. Cała trójka musiała za własne pieniądze bronić się w procesach, które wytoczono im za teksty publikowane w dzienniku.

Nagrody dla fotoreporterów przyznano w dwóch kategoriach. Nagrodę im. Erazma Ciołka za fotografię społecznie zaangażowaną otrzymał autor fotoreportażu "18. rocznica masakry w Srebrenicy" Adam Guz. Nagrodę im. Eugeniusza Lokajskiego za fotografię sportową przyznano fotoreporterowi Polskiej Agencji Prasowej, autorowi fotoreportażu "Remek" Jackowi Turczykowi.

Fotoreporter PAP towarzyszył kolarzowi Remigiuszowi Siudzińskiemu podczas ultra maratonu na 2200 km Race Around Austria. "Aby zrobić zdjęcia, musiałem stać się członkiem zespołu" - powiedział PAP Turczyk. Jak mówił, jego fotoreportaż miał być studium walki z wyczerpaniem. - Był jednak jeden problem, Remek cały czas się uśmiechał - opowiadał Turczyk.

W konkursie SDP przyznano także nagrody za materiały dziennikarskie w dziewięciu innych kategoriach, w tym trzech nowych.

Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego wyróżniającą autorów materiałów o problemach międzynarodowych przyznano Maciejowi Grabysie i Witoldowi Gadowskiemu za film "Mitzvah" w TV Planet oraz Grabysie i Michałowi Królowi za film "Być Koptem" w TVP Kraków.

Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza otrzymuje autor materiałów popularyzujących wiedzę o współczesnej cywilizacji i kulturze. W tym roku w tej kategorii uhonorowana została Violetta Rotter Kozera za film "Please Find. Henryk Mikołaj Górecki".

Dziennikarz tygodnika lokalnego "Pałuki", autor publikacji "Pieniądze z wiatru jak placki ze śniegu" Marian Kawka otrzymał Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne.

Nagrodę im. Stefana Żeromskiego za publikację o tematyce społecznej otrzymał Mariusz Pilis, autor filmu "Bunt stadionów".

Nagrodą im. prof. Stefana Myczkowskiego za materiały o problemach ochrony środowiska uhonorowano dziennikarza "Niezależnej Gazety Obywatelskiej" w Opolu, autora publikacji "Lewicka masakra piłą łańcuchową" Tomasza Kwiatka.

W tym roku przyznano trzy nowe wyróżnienia. Reportażystka Polskiego Radia, autorka materiału "Szczęśliwy żywot Michała Wysockiego" Patrycja Gruszyńska-Ruman otrzymała Nagrodę im. Janusza Kurtyki za publikacje o tematyce historycznej. Nagrodą Inicjatywy za podejmowanie tematów ważnych dla społeczności lokalnych uhonorowano Annę Bogdanowicz, autorkę audycji radiowej "Jadą wozy" w Polskim Radiu Białystok. Nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego w kategorii dziennikarstwo sportowe przyznano Bartkowi Dobrochowi i Przemysławowi Wilczyńskiemu za cykl tekstów "Broad Peak. Piekło i niebo" publikowanych w "Tygodniku Powszechnym".

W konkursie oceniono prace 191 dziennikarzy, którzy łącznie nadesłali 397 prac. Laureatów wyłoniło jury pod przewodnictwem prezesa SPD Krzysztofa Skowrońskiego.

SDP wręczyło podczas gali również wyróżnienia dla polskich dziennikarzy zaangażowanych w relacjonowanie wydarzeń na Ukrainie. Otrzymali je Paweł Bobołowicz z założonego przez Skowrońskiego Radia Wnet i Bartłomiej Maślankiewicz z TV Republika.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uhonorowani Nagrodami Wolności Słowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.