Czy pacjenci będą płacić za swoje zdrowie?

Czy pacjenci będą płacić za swoje zdrowie?
(fot. PAP/Jacek Turczyk )
PAP / slo

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powinien wyjaśnić posłom plany resortu dotyczące wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych - uważa PiS. Szef sejmowej komisji zdrowia, poseł PiS Tomasz Latos na przyszły tydzień zwołał jej posiedzenie i zaprosił na nie ministra.

Latos na konferencji prasowej odniósł się do czwartkowej publikacji "Dziennika Gazety Prawnej", według której Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt dodatkowych prywatnych ubezpieczeń, który ma być przedstawiony pod koniec marca. Według "DGP" zmiany zakładają m.in., że placówki medyczne, oprócz kontraktu z NFZ, będą mogły zawierać umowy z prywatną firmą ubezpieczeniową.

- Czy pacjenci będą płacić za swoje zdrowie? Tak wygląda z zapowiedzi ministra Arłukowicza i artykułu. Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne mają oznaczać współpłacenie i płacenie za wiele procedur medycznych. Wzywamy na posiedzenie komisji ministra Arłukowicza, niech przyjdzie i wytłumaczy co to oznacza dla milionów polskich pacjentów - powiedział Latos.

Jego zdaniem dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne "wprowadzą chaos w systemie" i będą prowadzić do "traktowania ludzi jako lepszych, albo gorszych".

DEON.PL POLECA

Latos zwołał posiedzenie komisji zdrowia na podstawie art. 152 Regulaminu Sejmu. Zgodnie z nim na pisemny wniosek co najmniej jednej trzeciej liczby członków komisji przewodniczący komisji musi zwołać posiedzenie.

W grudniu minister zdrowia powiedział PAP, że resort pracuje nad założeniami do projektu ustawy, która ma wprowadzić system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, i że w 2014 r. planowane jest przedstawienie szczegółów proponowanych rozwiązań. Arłukowicz zaznaczył wówczas, że system dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych będzie oparty na zasadzie solidaryzmu społecznego.

Jak wynika z informacji PAP, projekt ws. ubezpieczeń ma dawać możliwość finansowania polis w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Ubezpieczyciele mieliby przygotować standardy świadczeń wykonywanych w ramach dodatkowego leczenia. Zawierałyby one m.in. ofertę dotyczącą specjalizacji lekarzy, sprzętu, badań diagnostycznych i zabiegów.

W ubiegłej kadencji Ministerstwo Zdrowia proponowało ulgę podatkową dla wykupujących polisy. Zgody nie wyraziło Ministerstwo Finansów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy pacjenci będą płacić za swoje zdrowie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.