Prezydent Szwajcarii z wizytą w Krakowie

(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter odwiedził we wtorek Szpital Specjalistyczny im. L.Rydygiera w Krakowie, który realizuje inwestycje dzięki funduszom szwajcarskim. To ważne, by zobaczyć jak są wykorzystywane te środki - podkreślił prezydent.

 

Didier Burkhalter przebywa od poniedziałku z dwudniową wizytą w Polsce; spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i szefem MSZ Radosławem Sikorskim. We wtorek przebywa w Krakowie, gdzie spotkał się m.in. z władzami województwa, zwiedził szpital im. Rydygiera oraz spacerował po Rynku Głównym.

 

Prezydent odwiedził szpital, by obejrzeć efekty inwestycji realizowanych tam dzięki funduszom szwajcarskim w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Program rozpoczął się dwa lata temu, a zakończy w 2015 r.

 

W Małopolsce, która otrzymała najwięcej środków szwajcarskich - 38 mln zł - beneficjentami, oprócz szpitala im. Rydygiera, są Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II i Szpital Wojewódzki im św. Łukasza w Tarnowie. Placówki modernizują instalacje grzewcze oraz wprowadzają systemy energii odnawialnej, by tym samym zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i ograniczać emisję dwutlenku węgla o 8 ton rocznie.

 

"Zadaniem programu jest wzmocnienie stabilności w Europie i poprawa jej bezpieczeństwa. To ważne, jeśli spojrzymy na obecne wydarzenia na Ukrainie. Chodzi o ludzi, kraje i czas" - mówił prezydent Szwajcarii w szpitalu Rydygiera. Podkreślił, że najważniejsi są ludzie, poprawa warunków i jakości ich życia.

 

To obywatele Szwajcarii w ogólnokrajowym referendum zdecydowali o przyznaniu krajom Europy Środkowo-Wschodniej funduszy. "To ważne, by zobaczyć i powiedzieć Szwajcarom, co się dzieje z tymi środkami, jak są wykorzystywane. Połowę tych środków otrzymała Polska, najważniejszy partner Szwajcarii w tym programie" - powiedział prezydent.

 

Jak poinformował prezes szpitala im. Rydygiera Wojciech Szafrański, trzy krakowskie szpitale to 10 proc. bazy łóżkowej województwa małopolskiego i prawie 88 tys. pacjentów przyjętych w roku. Zwrócił uwagę, że bez względu na prace modernizacyjne placówki przyjmują pacjentów. Projekt jest z sukcesem realizowany, a w pierwszym roku jego trwania wykonano więcej prac modernizacyjnych niż przewidywano.

 

Podczas spotkania w szpitalu im. Rydygiera wojewoda Jerzy Miller i marszałek Małopolski Marek Sowa podziękowali prezydentowi Szwajcarii i Szwajcarom za wsparcie.

 

"Mamy zaszczyt gościć państwa w mieście o tysiącletniej historii. Dziękujemy, że gdy byliśmy w chwili większej potrzeby wyciągnęli państwo do nas dłoń, byśmy szybciej wrócili do czasów świetności. Polska zmiana kojarzy się ze słowem solidarność. Państwa pomoc to też solidarność" - podkreślił Miller.

 

Z kolei Marek Sowa zaznaczył, że Małopolska rozwija się przede wszystkim dzięki pracowitym i ambitnym ludziom. Wyraził zadowolenie, że kreatywność Małopolan znajduje uznanie u Szwajcarów.

 

Po południu Burkhalter odwiedzi b.niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?