Bezpieczeństwo służby dyplomatycznej

(fot. PAP/Tomasz Gzell)

Służba Ochrony i Kontaktu podniesie poziom bezpieczeństwa służby dyplomatycznej - powiedział w środę szef MSZ Radosław Sikorski. Jak podkreślił, nowa służba będzie miała oczy i uszy otwarte na wszystkie zagrożenia wobec naszych placówek.

 
Jak pisała PAP w ubiegłym tygodniu, powołanie przez MSZ własnej formacji, która zamiast BOR zajmie się ochroną placówek dyplomatycznych i budynków resortu - Służby Ochrony i Kontaktu przewiduje projekt nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej oraz ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej autorstwa MSZ. Pod koniec grudnia trafił on do konsultacji społecznych.
 
Szef MSZ pytany w środę w Radiu ZET o te plany resortu, odpowiedział: "Uzgodniliśmy z Biurem Ochrony Rządu, że BOR ochrania nas nie tak jak w przeszłości na kilkudziesięciu placówkach, ale że BOR staje się służbą trochę mniejszą, bardziej elitarną i ochrania nas tylko na placówkach o bardzo wysokim zagrożeniu, praktycznie wojennych".
 
Jak dodał, na pozostałych placówkach dyplomatycznych o średnim zagrożeniu "tworzymy resortową Służbę Ochrony i Kontaktu, tzn. ochrony w sensie monitorowania wejścia otoczenia ambasady, ale też pierwszego kontaktu dla interesantów". "To jest dobry pomysł, praktykowany przez wiele krajów" - podkreślił Sikorski.
 
Pytany o słowa b. wiceministra w MSZ Witolda Waszczykowskiego (PiS), który miał zauważyć, że "wśród uprawnień nowej służby jest możliwość inwigilacji dyplomatów", Sikorski powiedział: "I tak w każdej ambasadzie jest jakiś woźny, czy jakaś recepcja, więc oczywiście zawsze jest pewien filtr, ambasador nie spotyka się z każdą osobą z ulicy, więc ten zarzut (PiS) wydaje mi się absurdalny".
 
"Służba będzie miała oczy i uszy otwarte na wszystkie zagrożenia wobec naszych placówek, podniesie poziom bezpieczeństwa służby dyplomatycznej" - przekonywał minister.
 
Projekt nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej oraz ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej przewiduje utworzenie Służby Ochrony i Kontaktu, a także zmianę zasad naboru na dyrektorów MSZ oraz zasad ochrony informacji dyplomatycznych.
 
Do zadań Służby ma należeć ochrona obiektów MSZ i placówek dyplomatycznych oraz "zapewnienie pierwszego kontaktu w relacjach z interesantami placówki zagranicznej". Nowa formacja ma także m.in. przeprowadzać kontrolę pirotechniczną osób i przesyłek, "przeciwdziałać zagrożeniom terrorystycznym na terenie placówek", sprawować nadzór nad funkcjonowaniem systemów zabezpieczeń technicznych obiektów MSZ.
 
Służba podlegałaby MSZ. Pod ochroną BOR miałyby pozostać placówki najbardziej zagrożone, w tym znajdujące się w sferze działań wojennych.
 
Na początku zeszłego roku MSZ zatrudniło prywatną firmę ochroniarską, z której usług po kilku miesiącach zrezygnowało i wróciło do ochrony BOR-u.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?