Sześć nowych miast na mapie Polski

(fot. Netzach / (CC BY-SA 3.0) / Wikimedia Commons)

1 stycznia 2014 r. na mapie Polski pojawi się sześć nowych miast - poinformowało PAP Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Są wśród nich Mrozy (powiat miński, woj. mazowieckie), Czarna Woda (powiat starogardzki, woj. pomorskie), czy Zaklików (powiat stalowowolski, woj. podkarpackie).

 

Miejscowości te, a także Modliborzyce (powiat janowski, woj. lubelskie), Dobrzyca (powiat pleszewski, woj. wielkopolskie) oraz Stepnica (powiat goleniowski, woj. zachodniopomorskie), uzyskały status miasta na mocy rozporządzenia rządu z 30 lipca 2013 roku.

 

Uprawnieniem rządu jest nadanie gminie lub miejscowości statusu miasta i ustalenie jego granic. Nadanie gminie lub miejscowości statusu miasta, ustalenie jego granic i ich zmiana dokonywane są w sposób uwzględniający infrastrukturę społeczną i techniczną oraz układ urbanistyczny i charakter zabudowy.

 

Rozporządzenie w sprawie przyznania praw miejskich może być wydane na wniosek zainteresowanej rady gminy, uzupełniony o uzasadnienie, opis konsultacji społecznych, mapy oraz opinię wojewody.

 

Władze miejscowości czy gminy, która chce zmienić swój status na miejski, muszą zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do ministerstwa odpowiedzialnego za administrację. O przyznaniu praw miejskich decyduje spełnienie kilku kryteriów.

 

O prawa miejskie mogą starać się miejscowości, które mają zwartą zabudowę przestrzenną i odpowiednią infrastrukturę techniczną - kanalizację, oczyszczalnię ścieków, wodociągi, placówki oświatowe i kulturalne. Miejscowości te powinny liczyć powyżej 2 tys. mieszkańców, zatrudnionych w większości poza rolnictwem.

Dodatkowym argumentem jest posiadanie praw miejskich w przeszłości.

 

Aby miejscowość mogła stać się miastem, rada gminy powinna przeprowadzić konsultacje wśród mieszkańców. Potem do 31 marca musi złożyć za pośrednictwem wojewody wniosek do ministra, w którego gestii jest administracja. Następnie minister występuje z rekomendacją do rządu, która rozpatruje wszystkie wnioski najpóźniej do 31 lipca i wydaje rozporządzenie.

 

Zmiany formalne związane z uzyskaniem statusu miasta nie są znaczne. Wójt miejscowości stanie się burmistrzem, a rada gminy przekształci się w radę miasta.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~xyz 06:00:46 | 2014-01-01
PAP strzeliła byka. Ma być 5 miast.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Paweł 13:36:59 | 2013-12-31
Czarna Woda jest miastem od 1993 r., w artykule jest błąd. Od 1 stycznia 2014 r. z gminy miejskiej przekształci się w gminę miejsko-wiejską - i prawdopodobnie o tę zmianę chodzi.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook